Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9763
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: 100 TON Zbigniewa Frączkiewicza

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 6:51
Aktualizacja: Środa, 8 sierpnia 2018, 6:45
Autor: WAC
Szklarska Poręba: 100 TON Zbigniewa Frączkiewicza
Fot. UM Szklarska Poręba
W Szklarskiej Porębie na przełomie sierpnia i września 2018 r odbędzie się Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski będący częścią unikatowego projektu artystycznego 100 TON. W plenerze udział wezmą rzeźbiarze z Czech oraz z Polski, w tym działający na terenie Szklarskiej Poręby artyści: Grzegorz Pawłowski i Maciej Wokan.

Projekt 100 TON, którego pomysłodawcą jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz, ma na celu ukazanie wartości unikatowego na skalę światową granitu karkonoskiego. Był on od wieków skarbem dla ludzi żyjących w Górach Izerskich i Karkonoszach. Przez niemal całe tysiąclecie pełnił funkcję siedziska, obudowy palenisk, trwałych miejsc oznakowań , budowy obwarowań, wykorzystywany był jako budulec do wznoszenia domostw, mostów utwardzania dróg , detali zdobiących architekturę, wykonywania rzeźb, aż po segmenty do wznoszenia kościołów czy elementy luksusowych wykończeń współczesnych wnętrz. Kamieniołomy, które tu funkcjonowały i działają obecnie, to miejsca pracy ludzi, często ciężkiej i wykonywanej w ekstremalnych warunkach.

Inspiracją do powstania projektu 100 TON stał się blok - bryła granitowa o takim ciężarze, znajdująca się w lesie, w nieczynnym wyrobisku, 3 kilometry od centrum Szklarskiej Poręby. Według lokalnych informacji kamień ten wydobyto w latach 50 - tych ubiegłego wieku dla zrealizowania rzeźb przed budowanym wówczas w Warszawie Pałacem Kultury i Sztuki. Obecnie stoi na malowniczej polanie w sercu Gór Izerskich.

- Od chwili jego ujrzenia w latach 80 - tych ubiegłego wieku blok ten stał się moją rzeźbiarską obsesją , fascynując skalą i energią – podkreśla Zbigniew Frąckiewicz. - Blok granitowy ma zostać przekształcony w obiekt rzeźbiarski, jednak bez naruszania jego pierwotnego kształtu. Zostanie jedynie uniesiony na wysokość około 130 cm i podstawiony na czterech granitowych stopach, które powstaną w trakcie pleneru.

Projekt rzeźby powstał w firmie Granex w Strzegomiu podczas pleneru w 2015 r. Obecnie jest eksponowany w Szklarskiej Porębie przy parkingu u zbiegu ulic Słonecznej i Kilińskiego.

Po plenerze kolejnym etapem projektu 100 TON będzie utworzenie w 2019 r. szlaku granitowego wiodącego m.in. przez Kamienny Krąg, granitowy kościół pw. Maksymiliana Kolbego, granitowy kościół p.w. Bożego Ciała, obok budynku Poczty Polskiej z granitowym wystrojem elewacji, poprzez pracownie artystów działających na terenie Szklarskiej Poręby, następnie przez wyrobisko funkcjonującego kamieniołomu firmy Izer Granit do usytuowanego w lesie obiektu 100 TON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
814
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group