Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 6284
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żydowskie ślady w regionie w dwóch publikacjach

Sobota, 2 lipca 2022, 7:35
Autor: WAC
Jelenia Góra: Żydowskie ślady w regionie w dwóch publikacjach
Fot. WAC
Wczoraj (1.07) w Muzeum Karkonoskim odbyła się prezentacja książek Marka Szajdy „Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku” oraz Tamary Włodarczyk „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski”

Książka "Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku" jest wynikiem szczegółowych badań historycznych autora dotyczących dziejów Żydów polskich i niemieckich, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej zamieszkiwali Jelenią Górę i region. Poprzez opis działalności konkretnych instytucji - komitetu żydowskiego, szkoły żydowskiej, oddziału Towarzystwa Ochrony Zdrowia możemy poznać specyfikę funkcjonowania tej społeczności, jej problemy, a także losy poszczególnych osób. Publikacja ta, będąca pierwszym tego typu opracowaniem dotyczącym regionu Karkonoszy, z pewnością poszerza dotychczasową wiedzę o losach żydowskich mieszkańców Jeleniej Góry.

„Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski” to publikacja poświęcona dziedzictwu żydowskiemu regionu jeleniogórskiego. Znalazło się w niej osiem miejscowości – Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Leśna, Lubań, Lubawka oraz Zgorzelec. Wszystkie, włącznie z leżącymi na Górnych Łużycach Lubaniem i Zgorzelcem, do 1939 r. znajdowały się w granicach Prowincji Śląskiej.

W tej książce chciałam zaprezentować nie tylko historię obiektów związanych z dziedzictwem żydowskim, ale przede wszystkim opowieści o ludziach - mówi o swojej publikacji Tamara Włodarczyk. - O Żydach niemieckich i polskich, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku i Łużycach od pokoleń lub zatrzymali się tutaj tylko na chwilę, w drodze do Palestyny/Izraela. To także historie dolnośląskich Żydów, którzy nie zdołali wyemigrować z nazistowskich Niemiec i stąd wyruszyli w swoją ostatnią drogę, stając się ofiarami Holokaustu.

Twoja reakcja na artykuł?

12
44%
Cieszy
2
7%
Hahaha
6
22%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
5
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
582
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group