Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6898
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Zwierzyniec uniwersytecki

Niedziela, 6 maja 2018, 7:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 maja 2018, 7:39
Autor: UPWr/JC
Wrocław: Zwierzyniec uniwersytecki
Fot. Użyczone/UPWr
Kuc o imieniu Krasnal mieszka w kampusie biskupińskim Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Po sąsiedzku z kozą karpacką, owcą świętego Jakuba, owcą olkuską i rodziną alpak. Jest też w kampusie wiele ptaków…

Gęsi nie lubią samotności
Gęsi udomowione, towarzyszące ludziom przynajmniej od 3 tysięcy lat, można spotkać nie tylko na wsi. Wiele ich odmian spaceruje sobie na co dzień pomiędzy budynkami Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Mieszkańcy Biskupina bardzo często przychodzą tu na spacer, bo to jedna z niewielu okazji, żeby pokazać dzieciom jak wygląda owca, koza, kogut, kaczka czy gęś – mówi dziekan wydziału, profesor Adam Roman. Teraz, na początku maja na terenie uczelni przy ulicy Chełmońskiego drób robi sporo hałasu - nadchodzi czas lęgów, więc na kampusie przybędzie mieszkańców. Większość odmian gęsi domowych pochodzi od dwóch dzikich przodków: gęsi garbonosej i gęsi gęgawej. Pomiędzy uczelnianymi budynkami spotykamy przedstawicieli większości odmian.

Profesor Ewa Łukaszewicz, kierująca Zakładem Hodowli Drobiu na UPWr, objaśnia:
- Wszystkie gęsi, które właśnie usadowiły się na trawniku obok parkingu, pochodzą od dzikiej gęsi garbonosej (Anser cygnoides) zwanej też suchonosem, gęsią chińską, łabędzionosą. To trzy samice i z tyłu, z czarnym dziobem, samiec rasy kubańskiej, której nazwa pochodzi nie od Kuby, a od Kubania (czyli krainy w Rosji, w dorzeczu rzeki Kubań). Mamy tu także potomków gęsi gęgawej (Anser anser), np. ten duży szary to gęsior rasy landes. To nasz dostojny 7-letni „Profesor” i dwie jego partnerki dwóch różnych gatunków. Pomimo iż gęś jest najbardziej monogamiczna ze wszystkich gatunków użytkowych ptaków, to bardzo często gęsiory żyją, jak Profesor, w związkach 2-4 partnerskich.
Oczywiście obecność tylu ptaków w kampusie, ma swoje uzasadnienie. Naukowcy z UPWr badają problemy rozrodu ptaków użytkowych i wolno żyjących. Specjalizują się w zagadnieniach wspomaganego rozrodu, badaniach zdolności reprodukcyjnej samców różnych gatunków ptaków domowych i wolno żyjących, a także krzyżowaniu gatunków i ras ptaków domowych. Dla zachowania wielu gatunków bezcenne mogą się okazać się także prace nad biotechnologicznymi metodami tworzenia rezerw genetycznych. Trudno też wyobrazić sobie bez bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami kształcenie przyszłych biologów, zootechników, weterynarzy. UPWr, który od 1 maja prowadzi rejestrację kandydatów na studia, szczyci się, że studenci otrzymują tu wiedzę teoretyczną ale i mnóstwo praktyki – Choć nasze gęsiory syczeniem przestraszyły niejednego początkującego studenta –przyznaje dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Kuca przyjaźń
Krasnal, czyli kucyk szetlandzki, który jakiś czas temu został wykupiony przez profesorów UPWr z likwidowanej hodowli, ma od niedawna towarzystwo.
Krasnal mieszka na kampusie biskupińskim Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, czyli między budynkami Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. Po sąsiedzku z kozą karpacką, owcą świętego Jakuba (tą łaciatą z czterema rogami), owcą olkuską i rodziną alpak (czyli znanymi internautom: Kazimierzem, Celiną i ich synem, Poldkiem). Teraz na wybiegu Krasnala pojawił się kolejny kucyk. To ona: Maryna. Jej dotychczasowy właściciel zmienia profil prowadzonej hodowli z kucy, na duże konie, więc Maryna znalazła nowy dom na Biskupinie. Oba kuce wyraźnie się polubiły, a władze wydziału rozważają, czy jednak nie przemianować Krasnala na Janosika... - To by go mogło dowartościować - śmieje się dziekan wydziału, prof. Adam Roman.


Studia dla przyrodników, inżynierów, dietetyków
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa internetowa rejestracja kandydatów na studentów (www.rekrutacja.upwr.edu.pl). Na studia stacjonarne 1. stopnia UPWr przyjmie ponad 2,5 tysiąca osób.
Na pięciu wydziałach (Wydz. Biologii i Hodowli Roślin, Wydz. Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji, Wydz. Medycyny Weterynaryjnej, Wydz. Biotechnologii i Nauk o Żywności, Wydz. Przyrodniczo-Technologiczny). uruchomiono 27 kierunków.

Niezmiennie w ostatnich latach najpopularniejszym (ok. 8 kandydatów na jedno miejsce) kierunkiem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu była weterynaria (prowadząca studia także w języku angielskim). Ta popularność ma swoje uzasadnienie nie tylko w doświadczeniu i tradycji – Wydział Medycyny Weterynaryjnej istnieje przeszło 70 lat.

Przede wszystkim jest to jeden z najnowocześniej wyposażonych wydziałów weterynarii w kraju, a specjalistyczne kliniki weterynaryjne mają nieustannie pacjentów, co dla studentów oznacza możliwości zdobywania także wiedzy praktycznej. Na UPWr rozwijane są wszystkie weterynaryjne specjalizacje od interny, chirurgii i rozrodu przez dermatologię, endokrynologię, onkologię po rzadkie w Polsce stomatologię i neurologię zwierząt. Studiowanie weterynarii na UPWr to także możliwość poznania najnowszych technik i metod diagnostycznych i zabiegowych. Studenci uczą się np. w pracowni symultanicznego procesu nauczania USG u dużych zwierząt (jednocześnie 5 osób pracując pod kierunkiem nauczyciela wykonuje USG, a cały proces studenci mogą śledzić na tabletach i telefonach).

Dużym zainteresowaniem kandydatów cieszy się oferta, którą przygotował Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr (WBiNOŻ). WBiNOŻ w tzw. parametryzacji, czyli ocenie której poddawane są wszystkie polskie uczelnie, zyskał najwyższą możliwą kategorię: A+. Kierunki: żywienie człowieka i dietetyka, biotechnologia, technologia żywności i żywienie człowieka w ubiegłym roku znajdowały się w ścisłej czołówce wśród najchętniej wybieranych. Studenci i doktoranci WBiNOŻ są laureatami prestiżowych nagród i grantów, by wspomnieć tegoroczny tytuł Student Wynalazca i złoty medal na Targach Wynalazków w Genewie albo diamentowy grant. – Takie wyróżnienia sprzyjają promocji naszych studiów, ale znaczenie ma także wzrastająca świadomość maturzystów, którzy doskonale wiedzą, że specjaliści od nowoczesnej produkcji, konserwacji, przechowywania żywności będą w najbliższych dekadach jednymi z najbardziej poszukiwanych – mówi prof. Anna Czubaszek, dziekan wydziału. Badania nad żywnością i żywieniem człowieka na UPWr wpisują się w światowe trendy - naukowcy tej uczelni specjalizują się m.in. w prozdrowotnym wykorzystaniu żywności, poszukiwaniu i produkcji nutraceutyków i suplementów diety.

UPWr nie tworzy w tym roku nowych kierunków studiów pierwszego stopnia, ale dla studentów studiów magisterskich (czyli na 2. stopniu) stworzył dwie nowe bardzo atrakcyjne propozycje: polsko-chińskie specjalizacje na zootechnice i ogrodnictwie. Te studia kończące się podwójnym dyplomem: Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Hunan Agriculture University w Changshy w Chinach, to jedyna okazja, by zdobyć wiedzę i praktykę obejmujące ważny dla gospodarki światowej obszar. W programowaniu tych nowych specjalności UPWr wykorzystał swoje dobre doświadczenie z prowadzenia studiów architektury krajobrazu wspólnie z uczelnią w Chinach. Nowe specjalizacje organizowane są w podobny sposób – część zajęć odbywa się w Polsce, część w Chinach, a studenci otrzymują dwa dyplomy, dwóch uniwersytetów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group