Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6784
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Francja: Znów byli nie do zatrzymania!

Wtorek, 6 lipca 2021, 21:48
Aktualizacja: 21:49
Autor: MDvR
Francja: Znów byli nie do zatrzymania!
Fot. użyczone
W tydzień po zwycięstwie w Millau nasi kajakarze freestyle'owi znów odnieśli sukces w silnie obsadzonej imprezie. Tym razem areną zmagań międzynarodowych zawodów z serii Free Kayak Tour we Francji był kultowy odwój Makinito położony nieopodal miejscowości Montpellier.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki (KKK Jelenia Góra) wrócili do rywalizacji w Makinito Contest po trzyletniej nieobecności. Pomimo wciąż utrzymującego się zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, jak i obostrzeniami w przemieszczaniu się, do zmagań o zwycięstwo w tej prestiżowej imprezie zgłosiło się łącznie blisko 70 zawodników. Oprócz silnej reprezentacji Francji w zawodach wzięli udział kajakarze z Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Hiszpanii i Polski.

Nasz kraj poza utytułowanymi Zofią Tułą i Tomaszem Czaplickim reprezentowała również młoda, dwunastoletnia Maja Kawczyńska, która zadebiutowała w zawodach międzynarodowych w konkurencji K1 Kids. Maja uzyskała świetny wynik 285 pkt. co dało jej drugą pozycję w konkurencji dzieci. Warto podkreślić, że wynik ten był wyższy od części zawodniczek i zawodników startujących w starszej grupie wiekowej – juniorów.

- Maja trafiła do naszej szkoły kajakowej – CzaplickiFun rok temu. Posiadała już solidne podstawy kajakarstwa górskiego i mogliśmy się skupić od początku nad rozwojem umiejętności freestyle'owych. Od pierwszych zajęć było widać, że nie boi się wody i uwielbia próbować nowych rzeczy. Przez cały ten rok ciężko trenowała ucząc się figur freestyle'owych, zarówno na "płaskiej wodzie", jak i w odwoju. Dało to ogromne rezultaty. Po Mai widać, że trening sprawia jej ogromną radość, bardzo dobrze "czuje wodę" i zdumiewa to, że w tak młodym wieku ma już kilka figur w zanadrzu. Na swoich pierwszych zagranicznych zawodach pokazała jak duży potencjał w niej drzemie. W najlepszym ze swoich przejazdów wykonała między innymi wysokiego Huge Loopa, czyli powietrzne salto. Jako jej trenerka jestem bardzo dumna z jej startu w Makinito - opowiada Zofia Tuła.

W konkurencji K1 kobiet Zofia Tuła odniosła pewne i widowiskowe zwycięstwo, zostawiając swoje rywalki daleko w tyle. Już po eliminacjach, gdzie w drugim przejeździe nasza kajakarka wykonała przejazd oceniony na 1495 pkt. stało się jasne, że jest główną kandydatką do złota.

- Po pierwszym przejeździe eliminacyjnym Zosia co prawda prowadziła, ale było po niej widać, że szuka odpowiedniego rytmu. Drugi przejazd to już za to była prawdziwa, ciężka bomba. Zośka złapała fajny rytm i łączyła ze sobą trudne ewolucje takie, jak Space Godzilla, z której płynnie przeszła do Splitwheel'a, po którym wykonała widowiskowe, powietrzne Phonics Monkey. Potem wykonała podobną kombinację na drugą stronę, a przejazd zwieńczyły powietrzne Mc Nasty. 1495 pkt. to chyba najwyższy wynik uzyskany przez zawodniczkę K1K podczas zawodów we Francji. Cieszę się, że tak dobrze popłynęła i jednocześnie widzę, że są jeszcze rezerwy, a to dobry znak przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy - mówi Tomasz Czaplicki.

Link do materiału wideo: https://fb.watch/v/fvnJrxRZN/

Podczas rozegranych w niedzielę finałów Zosia nie oddała pozycji liderki i odniosła zdecydowane zwycięstwo, odzyskując tytuł po trzech latach przerwy w rywalizacji na Makinito. Zacięta walka toczyła się za to o drugą i trzecią pozycję pomiędzy reprezentantkami gospodarzy, a zawodniczką z Hiszpanii. Podczas każdej z trzech kolejek finałowych dochodziło do zmian na drugiej i trzeciej pozycji. Ostatecznie srebro wywalczyła Marie Helye. Czarnym koniem konkurencji kobiet okazała się za to Oceane Michaud, która wywalczyła brąz, prezentując w swoim przejeździe między innymi powietrznego Loopa (salto przodem), Space Godzille i Air Mc Nasty, spychając tym samym reprezentantkę Hiszpanii na czwarte miejsce.

Wyniki finału kobiet:
1. Zofia Tuła - 840 pkt.
2. Marie Helye - 520 pkt.
3. Oceane Michaud - 490 pkt.
4. Sylvia Gallego - 430 pkt.
5. Marie Izac - 375 pkt.

W konkurencji mężczyzn już w eliminacjach na prowadzenie ze znaczną przewagą nad pozostałymi zawodnikami wysunął się Tomasz Czaplicki. Jeleniogórzanin już w pierwszym przejeździe złamał barierę 2000 punktów za pojedynczy przejazd, co zwiastowało, że dwukrotny zwycięzca Makinito Contest z lat 2017 i 2018 przyjechał do Francji, by odzyskać tytuł. Za Tomkiem w tabeli wyników uplasowali się między innymi mistrz świata C1, finalista mistrzostw świata w K1M i były mistrz świata juniorów Tom Dolle. Zwyciężył on w Makinito Contest w 2019 roku i w związku z odwołaniem zawodów w 2020 roku aktualnie bronił tytułu. Półfinały konkurencji mężczyzn rozegrano w nocy. Przy głośnej muzyce i widowni zgromadzonej wokół odwoju Makinito, Tomek już w pierwszym przejeździe poprawił swój wynik z eliminacji i z rezultatem 2255 pkt. awansował do finału z pierwszego miejsca. Znacznie pozmieniał się za to układ tabeli tuż za nim.

Nagranie przejazdu z półfinału: https://fb.watch/v/3oDxuZkud/

- Po półfinale wiedziałem, że najlepiej będzie, jak do swojego planu przejazdu dołożę coś jeszcze. Z przejazdu na przejazd czułem się coraz lepiej na wodzie, ale Tom to zawodnik, który w każdej chwili może odpalić prawdziwą bombę. W 2017 roku przebiłem notę 2300 punktów i coś czułem, że żeby wygrać w tym roku, to trzeba będzie uzyskać podobny wynik. Przeanalizowałem sytuację, obejrzałem kilka razy moje przejazdy i zacząłem się szykować na finał - zdradza Tomasz Czaplicki.

W finale, gdzie liczy się najlepszy rezultat z trzech przejazdów Tomasz Czaplicki już w pierwszej kolejce wykonał przejazd, który oceniono na 2320 pkt. i jak się okazało chwilę później dało mu to zwycięstwo. Drugi Tom Dolle atakował pozycję lidera w każdej z trzech prób, osiągając w najlepszym ze swoich przejazdów 2200 pkt., co ostatecznie dało mu srebro.

Nagranie przejazdu z finału Tomka: https://fb.watch/v/1Oo-RAYMx/

Wyniki finału:
1. Tomasz Czaplicki - 2320 pkt.
2. Tom Dolle - 2200 pkt.
3. Valentin Parasme - 1380 pkt.
4. Leon Bast - 1140 pkt.
5. Allan Stievenard - 1130 pkt.

Były to drugie zawody kontrolne w drodze do mistrzostw Europy we freestyle'u kajakowym, które odbędą się między 7 a 10 października w Paryżu. Oba sprawdziany formy wypadły bardzo dobrze i pokazały bardzo wysoką dyspozycję naszych kajakarzy. Najbliższe dni nasi zdobywcy Pucharu Świata spędzą na dalszych treningach w odwoju Makinito, gdzie planują popracować nad planami przejazdów do mistrzostw Europy. Trzymamy kciuki za pomyślne treningi.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group