Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 4670
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Znani są już artyści, którzy wykonają operę „Faust”

Poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Agrafka
Podczas polskiej premiery opery „Faust” Antoniego Radziwiłła, 15 sierpnia 2012 roku, każdy będzie miał szansę docenić muzykę skomponowaną przez księcia. To niecodzienne wydarzenie artystyczne odbędzie się w Pałacu Wojanów w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Do Kotliny Jeleniogórskiej przyjadą liczne sławy muzyki operowej. Będą wśród nich artyści, którzy związani są z Dolnym Śląskiem. W prapremierowej obsadzie wystąpi śpiewaczka pochodząca z Jeleniej Góry – Agnieszka Rehlis, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Mezzospranistka w ostatnich latach uczestniczyła w wielkich widowiskach operowych odbywających się w Hali Stulecia. Zaśpiewa również Michalina Bienkiewicz (sopran) - solistka opery w Weimarze i Erfurcie, znana z organizacji odbywającego się w Dolinie Pałaców i Ogrodów Festiwalu Concerti Pasquali.

Męskie głosy, które pojawią się na prapremierze to: Robert Gierlach (bas baryton), laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i w Las Palmas oraz tenor Tomasz Krzysica, posiadający szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Na scenie pojawią się również goście z zagranicy Mark Adler (tenor) z Berlina i urodzona w Lipsku Tatiana Hempel-Gierlach (sopran). Wydarzenie uświetnią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz Chór z Darmstadt pod batutą znanego dyrygenta Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego – absolwenta Akademii Muzycznej, występującego na wielu estradach świata m.in. w USA, Korei, Hiszpanii, Francji. Reżyserem spektaklu jest Beata Redo-Dobber.

Autor dramatu „Faust” – Johann Wolfgang Goethe i Antoni Radziwiłł znali się – książę podczas wizyty w Weimarze osobiście zaprezentował fragmenty partytury swojej opery.
– Wybitny niemiecki poeta wyraził swój zachwyt muzyką, a nawet pod jej wpływem, wprowadził niewielkie zmiany w tekście – opowiada Wojciech Czempik, dyrektor artystyczny sierpniowej prapremiery.

Dzieło stworzone przez Radziwiłła docenił także Fryderyk Chopin, który tak pisał o muzyce do „Fausta”: „wiele rzeczy znalazłem dobrze przemyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł”(z listu Fryderyka Chopina do Antoniego Radziwiłła z 1829 roku). Kompozycja księcia Radziwiłła jest pierwszą muzyczną adaptacją utworu Goethego w historii opery. W Polsce nie doczekała się jeszcze wykonania pełnej wersji w języku niemieckim, dlatego prapremiera w Wojanowie będzie znaczącym wydarzeniem artystycznym.

– Planowane wykonanie muzyki do „Fausta” Goethego, jaką skomponował Antoni Henryk Radziwiłł, ma szansę stać się ważnym wydarzeniem nie tylko w polskiej, lecz także europejskiej kulturze muzycznej – stwierdza Marek Dyżewski, krytyk muzyczny.
Marek Dyżewski znajduje kilka powodów, dla których wystawienie opery w Wojanowie będzie wyjątkowym wydarzeniem. Krytyk zwraca uwagę na to, jak ważną postacią w życiu artystycznym w XIX wieku był Antoni Henryk Radziwiłł. Jego pałac w Ciszycy stanowił prawdziwe centrum życia muzycznego, literackiego i teatralnego. O pozycji księcia w świecie muzyki może świadczyć także fakt, że wybitne postacie na czele z Beethovenem, Mendelssohnem i Chopinem dedykowali mu swoje utwory. Zdaniem krytyka wystawienie opery wpisuje się w tendencję współczesnego życia muzycznego, która polega na odchodzeniu od żelaznego, ogranego już repertuaru na rzecz dzieł nieznanych.

– W efekcie – wczesny przedchopinowski polski romantyzm, tak skromnie reprezentowany na koncertowych estradach i w nagraniach, odsłoni nam w Radziwiłłowskim „Fauście” swoje nowe oblicze – podsumowuje Marek Dyżewski.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wystawienie opery będzie miało miejsce na dziedzińcu Pałacu Wojanów w malowniczym kompleksie pałacowo-parkowym.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group