Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9373
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Znaleźli jelenie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 grudnia 2009, 9:33
Aktualizacja: 9:34
Autor: TEJO
Piękny herb Jeleniej Góry nad oknem gmachu sądu okręgowego. Obecny symbol miasta w porównaniu z jego wersją sprzed 1945 roku wydaje się żałosną karykaturą.
Fot. TEJO
Antonina Olszewska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było znalezienie jeleniogórskich jeleni.

Laureatka odnalazła pięć symboli herbowych w różnych punktach miasta. – Herb nad łącznikiem pomiędzy ratuszem a "siedmioma domami", w kościele św. Erazma i Pankracego na jednej ze stall, na płaskorzeźbie na budynku Komendy Miejskiej Straży Pożarnej przy ul. Sudeckiej nr 2, na Bramie Wojanowskiej - kartusz z herbem Jeleniej Góry oraz na budynku sądu nad jednym z okien. Inna respondentka, Izabela Koz, dołożyła jeszcze do tego boczną elewację domu przy ulicy Chrobrego. Jest jeszcze jeden herbowy jeleń, schowany nad wejściem do budynku na rogu ulicy Mickiewicza i al. Wojska Polskiego. A może jeszcze jeden gdzieś się schował?

Antoninie gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza laureatkę do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma Pani nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co weekend – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

kazimierzp 29-12-2009 12:35
Po drugiej wojnie światowej kiedy Hirschberg stał się Jelenią Górą polskie władze starały się zacierać ślady niemieckości. Dotyczyło to też herbu miasta. W latach sześćdziesiątych wprowadzono bardzo geometryczny herb według projektu artysty plastyka Tadeusza Ciałowicza . Po 1990 roku przyjęto obecną formę herbu ukazującego jelenia stojącego na trójwzgórzu z gałązką dębu w pysku. A jak wyglądał ten „niemiecki": jak podaje kronika Moritza Vogta „to herb Jeleniej Góry należy do herbów niemieckich wskutek rodzaju ozdoby z liści; jest niebieski z białym tłem po obu stronach pola głównego; samo pole podzielone jest od prawa do lewej strony na takie same pola trójkątne, lewe jest srebrne, prawe niebieskie, a według danych z kroniki Hensela w polu znajduje się kroczący w lewą stronę brązowy jeleń z koniczyną w pysku. Ponad polem znajduje się zamknięty czerwony hełm ze złotymi obwódkami, łańcuchem i napierśnikiem, na hełmie znajduje się złota korona przystrojona dwoma skrzydłami, z których lewe jest na dole srebrne, na górze niebieskie, prawe zaś na dole niebieskie, na górze srebrne. Pomiędzy tymi skrzydłami nad koroną znajduje się częściowa postać jelenia zwróconego w lewo i również trzymającego w pysku koniczynę.”
~FOTOGRAF 29-12-2009 15:11
~jeleniogorzanin 29-12-2009 18:57
to ciekawe bo ja jelenie widze tu na kazdym kroku. zdjec nie robie bo strasznie brzydkie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group