Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12920
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żmudne odnawianie perły baroku

Poniedziałek, 28 marca 2011, 10:10
Aktualizacja: 10:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żmudne odnawianie perły baroku
Fot. TEJO
Pokryte grubą warstwą wieloletniego brudu zaniedbań barokowe epitafia, rzeźby i kaplice przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa odzyskują wreszcie dawny blask. Roboty przy rewaloryzacji tego cennego zakątka Jeleniej Góry „idą” pełną parą.

Zgodnie z zapowiedziami wiosna stała się impulsem do zakrojonych na szeroką skalę prac konserwatorskich, które prowadzone są w kaplicach nagrobnych.

To dziedzictwo kultury dawnej Jeleniej Góry, pamiątka po ludziach, którym miasto zawdzięcza swój rozwój, powoli odzyskuje dawny blask. Ekipy konsorcjum Wrobud – Zabytki z pomocą odpowiednich urządzeń usuwają patynę brudu narosłego przez setki lat. Wiele kaplic pochodzących z XVIII wieku nie było bowiem remontowanych od bardzo dawna, być może od początku istnienia. Odnawiany jest także mur graniczny dawnego cmentarza od strony północnej. Prace prowadzone są także wewnątrz o obiektów.

Roboty są skomplikowane. Epitafia i detale kamienne należy zdemontować, oczyścić z nawarstwień metodami mechanicznymi i chemicznymi , usunąć powłoki porowate, zniszczyć mikroorganizmy w porach kamienia metodą chemiczną, trzy razy odsolić kamień, wzmocnić jego powierzchnię, uzupełnić ubytki, przenieść zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez firmę Ars Fortis. Końcowym elementem będzie scalanie kolorystyczne.

Położono już kable pod system oświetleniowy, który także da możliwość zainstalowania kamer monitorujących teren dawnego cmentarza przekształconego kilkadziesiąt lat temu w park. Kaplice będą po remoncie podświetlane ledowym światłem. Efektami prowadzonych robót będzie można nacieszyć oko jesienią przyszłego roku. Na wspomnianym terenie powstanie także lapidarium złożone z epitafiów zwiezionych do Jeleniej Góry z miejscowości naszego regionu. Całość mają promować wydawnictwa w czterech językach i odpowiednie tablice informacyjne.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Wartość ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
70
Jest nowy
10%
1-5 lat
14%
5-10 lat
11%
10-20 lat
50%
pow. 20 lat
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group