Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3331
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zmiany w realizacji recept

Poniedziałek, 4 października 2021, 9:11
Autor: Ewa Fit
Polska: Zmiany w realizacji recept
Fot. pixabay.com
Minister Zdrowia 23 grudnia 2020 roku wydał rozporządzenie w sprawie recept, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Jeden z zapisów w rozporządzeniu mówi o tym, że recepty można było realizować do 30 czerwca. W związku z tym od 1 lipca 2021 musimy zastosować się do nowych zasad.

Dawkowanie

Pierwszy raz określono, co to znaczy sposób dawkowania. Definicja ta jest wyznacznikiem prawidłowego wypisywania recept. Kluczowe są w niej jednostki dawkowania, które nie zawsze muszą pojawić się z nazwy, gdyż wynikają zazwyczaj z danej postaci leku. Osoba wystawiająca receptę musi określić dokładną ilość jednostek (j., ml., g, tabl., kropla) oraz częstotliwość ich stosowania. Rzuca to cień wątpliwości na dotychczasowe dawkowanie uznawane za poprawne np. 1 x dziennie.

Recepty weterynaryjne i substancje psychotropowe

Wszystkie recepty papierowe, również weterynaryjne, wystawione na środki odurzające i psychotropowe muszą posiadać indywidualny numer recepty. W przypadku recept weterynaryjnych nie musi być on przedstawiony w postaci kodu kreskowego. Podobny wymóg dotyczy recept wystawianych przez lekarzy. Dotychczas kod recepty był fakulatywny, a jedynie PWZ i REGON musiały być wyrażone kodem kreskowym. Od 1 lipca br. odpowiednio te dwa (PWZ i nr recepty) lub trzy (PWZ, REGON i numer recepty) informacje muszą być naniesione w postaci kodu kreskowego.
Numery nadawane przez WIF muszą mieć właściwy format. Zaczynają się od cyfr 07, a na 21 miejscu mają cyfrę 7. Leki o kategorii Rp nie mogą być wypisywane z numeracją i na wzorze przeznaczonym do wypisywania leków Rpw.

Uprawnienia dodatkowe

„Kod uprawnień dodatkowych pacjenta, z wyjątkiem kodów uprawnienia dodatkowego pacjenta określonych w Lp. 5 i 7-9 załącznika nr 1 do rozporządzenia – osoba wydająca określa go na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza go na Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz zamieszcza ten kod w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu”.
Dotychczas na podstawie dokumentów można było uzupełnić uprawnienia dodatkowe poza „S” i „C”. Od 1 lipca 2021 roku nie możemy uzupełniać również „WP” oraz „WE”. Z kolei uprawnienia poza „S” i „C” wymagają weryfikacji dokumentów potwierdzających podczas realizacji recepty.

Połączenie z odpłatnością 100%

„W przypadku, gdy recepta zawiera kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta, w przypadku jeśli kod uprawnienia dodatkowego występuje w zbiegu z oznaczeniem „X” albo „100%” dotyczącym odpłatności, osoba wydająca przyjmuje , że oznaczenia tego nie wpisano”.

Wynika z tego, że można niwelować 100% odpłatności dla pozostałych uprawnień dodatkowych, nie jak dotychczas tylko dla uprawnienia IB. Jednak 1 lutego br. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym tłumaczy, że intencją tego przepisu nie było pomijanie odpłatności pełnopłatnej, a pominięcie uprawnienia dodatkowego. Wobec tego nie poleca się pomijania odpłatności 100% na takich receptach.

Leki recepturowe

„Sposób dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposób stosowania) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:
a) w przypadku w/w produktów leczniczych bądź środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego podlegających refundacji – nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu medycznego, a w wypadku leku recepturowego maksymalną podwójną ilość leków.
b) w przypadku gdy produkt leczniczy lub środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie podlegają refundacji – jest nie większa niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem:
- przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii; produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania na skórę; wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro”.

Wprowadzono możliwość wydania leku recepturowego w ilości dwóch ryczałtów, jeśli nie zostało określone dawkowanie zgodne z nową definicją. Zasada ta nie dotyczy leków zewnętrznych na skórę ( tutaj musi być podana częstotliwość stosowania) oraz wymagających recepty narkotycznej. Na obecnym etapie interpretacji recepty na leki stosowane zewnętrznie muszą mieć częstotliwość dawkowania, aby można było zrealizować receptę.

Duże kontrowersje budzi zapis dotyczący preparatów do stosowania zewnętrznego i pasków do glukometru. Można wywnioskować, że wystarczy samo określenie częstotliwości stosowania preparatu, aby wydać każdą ilość wypisaną na recepcie. Pojawia się jednak pytanie, co w przypadku recepty z rocznym terminem realizacji, w jaki sposób wyliczyć ile gramów lub mililitrów preparatu zużyje pacjent w ciągu 360 dni. Dopóki nie doczekamy się kolejnej zmiany w przepisie, według dzisiejszych zapisów w rozporządzeniu, mamy prawo zrealizować dowolnie wskazaną przez osobę ordynującą ilość leku do stosowania zewnętrznego, jeśli została określona tylko częstotliwość stosowania. Jednak realizacja taka jest możliwa jedynie w przeciągu 30 dni od daty wystawienia recepty w związku z brakiem możliwości wykonania odpowiednich obliczeń.

Brak ilości leku na recepcie

W przypadku kiedy lekarz nie określi ilości leku na recepcie, dopuszczono możliwość wydania jednego najmniejszego opakowania dostępnego w obrocie. Do tej pory było to najmniejsze dopuszczone do obrotu opakowanie leku, tj. widniejące w urzędowym wykazie.

Termin realizacji recept papierowych

„W przypadku przepisania na recepcie w postaci papierowej, w sposób niezgodny z ust. 1, produktów leczniczych , środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych – prawo farmaceutyczne przewiduje różne terminy realizacji recepty, termin realizacji takiej recepty jest wyznaczany przez najkrótszy z terminów realizacji dla przepisanych na niej produktów, środków lub wyrobów.”

Wskazano konieczność wypisywania recept papierowych na leki o różnych terminach ważności na osobnych drukach. Jeśi jednak pojawią się na jednej recepcie, to datę realizacji recepty determinuje preparat o najkrótszym terminie realizacji. Przykładowo recepta zawierająca jako jedną z pozycji antybiotyk będzie mogła być zrealizowna w jedynie w terminie siedmiu dni od daty wystawienia.

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje tylko nowy wzór recepty papierowej, który nie posiada pola „Oddział NFZ”.

Źródło: recepty.edu.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
7%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
29%
Złości
6
43%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group