Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5914
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmiany na jeleniogórskich cmentarzach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 kwietnia 2014, 9:20
Aktualizacja: Piątek, 4 kwietnia 2014, 7:47
Autor: MPGK
Fot. MPGK
Około 70 pogrzebów miesięcznie odbywa się na jeleniogórskich cmentarzach. 10–15 proc. z nich to pochówki w urnach. Zarządca czterech komunalnych cmentarzy, firma MPGK, wprowadziła kilka nowych usług.

MPGK, pod bezpłatnym numerem 800 700 880 uruchomiło całodobowy telefon interwencyjny w zakresie usług pogrzebowych. Powstała też strona internetowa poświęcona jeleniogórskim nekropoliom: www.pogrzeby.jgora.pl. Można się z niej dowiedzieć wszystkiego, tak o samych pochówkach, jak i o cmentarzach. Są zakładki, dzięki którym można zlokalizować grób osób bliskich, poznać historię nekropolii, zobaczyć, jakie znane osoby zostały w Jeleniej Górze pochowane. A także dowiedzieć się o przygotowywanym konkursie fotograficznym.

- Jego celem będzie ukazanie piękna miejsca i zabytków architektury cmentarnej oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie w historii regionu - mówi Mirosław Machalski z MPGK, kierownik cmentarzy komunalnych. - O szczegółach poinformujemy już niebawem.

- Nasze cmentarze są piękne - uważa Grzegorz Woliński, który pracuje w MPGK przy pochówkach od 15 lat. - Dużo podróżuję po Polsce. Sądzę, że możemy być dumni z porządku, który panuje na grobach w naszym mieście. Jeleniogórzanie bardzo o nie dbają. Gdzie indziej różnie z tym bywa…

Potwierdza to Bogusław Pniewski, kierowca karawana, który często wyjeżdża nim w naprawdę dalekie trasy, do: Białegostoku, Gdańska, Przemyśla czy Szczecina.

- Niedawno nasza firma znacznie zwiększyła zakres usług dotyczących opieki nad grobami - dodaje Jan Janicki, pracownik spółki od 19 lat. - Jeśli na przykład jakiś jeleniogórzanin wyjechał z miasta i nie może opiekować się miejscem pochówku bliskich, to my to robimy za niego. Ceny rocznego utrzymania porządku nie są wygórowane, zaczynają się już od 40 zł.

Jeden ze zlecających taką usługę mieszka na stałe w Meksyku. Oprócz sprzątania zamówił zapalanie zniczy w święta oraz w dzień urodzin i śmierci mamy.

Choć jeleniogórskie cmentarze są naprawdę zadbane, spory problem stanowią na nich oddzielające groby różnego rodzaju ogrodzenia. Nierzadko łańcuchy zajmują teren bocznych alejek; zamocowane są na ostro zakończonych elementach. Zarządca przypomina, że grodzenie miejsca pochowku jest niezgodne z przepisami. W ubiegłym roku na jego prośbę opiekunowie grobów zlikwidowali, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo innych, około pół tysiąca ogrodzeń.

- Jeleniogórzanie są wyrozumiali i nie protestują - mówi Mirosław Machalski. - Rozumieją, że ogrodzenie utrudnia przechodzenie między mogiłami, a czasami doprowadza nawet do wypadków - zwłaszcza zimą, gdy jest ślisko. Przypomnę, że MPGK dba i odpowiada za główne aleje, za ścieżki pomiędzy grobami odpowiadają ich opiekunowie.

Firma zamierza również wzmóc kontrolę porządku wokół nowych grobowców i nagrobków. Zdarza się bowiem, że ich wykonawcy nie sprzątają należycie po swojej pracy. Firm kamieniarskich jest bardzo wiele, czasami przyjeżdżają do Jeleniej Góry nawet ze Strzegomia.

O porządek na czterech jeleniogórskich cmentarzach komunalnych dba dziesięciu pracowników MPGK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 3-04-2014 9:46
Wszystko pięknie.., ale wciskanie nowych grobów na starym cmetarzu, to absolutny brak szacunku dla zmarłych!!! Grobowce wtyka sie dosłownie w każde wolne miejsce... Nie ważne, jak i gdzie byle upchać!!! Smutne to okropnie, iż chęc zysku wygrała z estetyką i szacunkiem do zmarłych. Miejsce praktycznie na drogach cmętarnych, z zachowaniem wymaganego minimum od "przeszkód" wyśnone miejsce wiecznego spoczynku:-/ Smutne, ale prawdziwe:-(
~BIMARISTAN 3-04-2014 10:06
PORA UMIERAĆ... tak pięknie... buuuuuuuuuuuuuu
~GiL 3-04-2014 10:23
To nie są grobowce! To miejsca na urny.
~Lora 3-04-2014 10:25
Prawda, nasze cmentarze są wyjątkowo piękne i zadbane. W centralnej Polsce tak nie ma.
~Merr 3-04-2014 10:28
Widać że MPGK dobrze dba o cmentarze. Dbają o nie także jeleniogórzanie. Jak znam życie, to i tak ludzie zaraz zaczną narzekać. Takie to nasze miasto...
~-ja- 3-04-2014 10:38
chcialabym w takim razie sie dowiedziec za co MPGK pobiera 1500 zl skoro za opieke "opuszczonego" grobu trzeba dodatkowo zaplacic, pamietam art. w ktorym tlumaczono ze wlasnie na taka "opieke" ida m.innymi te oplaty - skandal - wytlumaczcie mi to raz a konkretnie bo juz sie pogubilam w tych opowiastkach
~a-a 3-04-2014 10:50
"jeleniogórskie cmentarze są naprawdę zadbane " ...... autor tego artykułu nie był chyba na nowym cmentarzu w okresie lata gdzie chwasty wyrastaja powyżej 2 metrów i nikomu to nie przeszkadza.Nikt nie opiekuje się grobami gdzie są pochowani N/N. Te groby są tak pozarastane a przepraszam na kim spoczywa obowiązek utrzymania tam ładu i porządku. Wstyd dla administratora cmentarza za brak szacunku dla zmarłych.Tu wystrczy tylko pomyśleć nawet zorganizować grupy osób w ramach prac internencyjnych czy prac społecznie użytecznych. Może warto ruszyć głową na wiosnę.....
ciotkaz 3-04-2014 11:12
Mam jedno zastrzeżenie co do przydatności strony internetowej – nie pokrywa się z rzeczywistym stanem oznakowania sektorów. Na terenie starego cmentarza nie ma dobrego oznakowania i na tym kończy się przydatność informacji zaczerpniętych z mapy. Oznakowania są albo nieczytelne, albo ich wcale nie ma! Na nowym cmentarzu chyba nigdy ich nie było... Niedawno zgłosiłam w biurze ten irytujący brak oznakowania, ale chyba zirytowałam panią w biurze. Jestem tu od kilku lat i wyszukiwanie kwater znajomych jest mi niezbędne. Sektor grobów małych dzieci jest najbardziej zaniedbany, chyba większość jest całkowicie zapomnianych.
~1500 za co? 3-04-2014 11:14
kurcze, myślałem, że chwalenie się zmianami jeszcze przed wyborami to jakieś zmniejszenie horrendalnych opłat na rzecz MPGK - a tu ble, ble, ble
~mat 3-04-2014 11:49
czy w Jeleniej Górze możliwy jest pochówek urny w Kolumbarium?
~Gosc w JG 3-04-2014 11:49
Cmentarze moze i zadbane sa, ale kaplica, w ktorej dokonuje sie ostatnie pozegnanie ze zmarlym ma wieleeeeeeee do zyczenia: brod, smrod, oswietlenie faktycznie juz prawie jak w grobie... Moze warto by tez i o to zadbac?
~iwes 3-04-2014 12:55
A już myślałam że zniosą tę chorą opłatę 1500 zl za wjazd. ŻŻŻŻŻal!!!!!!!!
~1ajtm 3-04-2014 13:10
Jak to zaco 1500 zl to lapowka dla niektorych wiadomo kto ja bierze
~ 3-04-2014 13:11
Jest dobrze, fakt. Jako mala dygreje, zauwaze ze glowne alejki "NOWEGO" cmentarza powinne byc czesciej zamiatane. Niejednokrotnie naniesiony zwir po deszczu czy galazki po halnym dlugo szpeca to miejsce. Pan opiekun z MPGK jest wymagajacym pracownikiem i swoja prace wykonuje swietnie, widocznie zamiatarka jest na wage zlota. Ale ogolnie to miejsce swieci estetycznym wygladem i porzadkiem.
~Quincy 3-04-2014 14:01
Mam jednak zastrzeżenia do nowego cmentarza. Mam tam pochowanych dwóch krewnych. Problem polega na tym, że groby nie są usytuowane równo. Jeden bardziej na lewo, inny na prawo. Problemem są nasadzenia, ale także samo ogradzanie miejsca wokół nagrobków. Ludzie nie znają umiaru. Sadzą drzewa iglaste, Tuje, które zdążyły osiągnąć pokaźnych rozmiarów. Korzenie tych drzew wypychają niektóre nagrobki, kamienie ku górze. Miejsca wokół nagrobków są często tak ogrodzone, że trzeba wchodzić na czyjąś parcelkę. Proszę tego nie odbierać jako narzekanie, a jedynie jako wskazanie na uchybienia w tym zakresie. Kiedy zwróciłam uwagę na chwasty na alejkach pomiędzy grobami, usłyszałam ,ze to my mamy o nie dbać. Ja dbam o swoje groby i o teren wokół nich, ale nie będę wykonywać czyjejś pracy.
~Quincy 3-04-2014 14:15
Do: 03-04-2014 10:50 | ~a-a | Masz w pełni rację. Od lat opiekuję się grobem obok tego mojej zmarłej cioci. Był tak zaniedbany, a chwasty rosły już w naszym kierunku. Zleciłam nawet wykonanie niewielkiego kamienia z nazwiskiem zmarłej Pani, wysypałam kamieniami, by całość wyglądała schludnie.
MALKONTENT 3-04-2014 14:42
od kilku miesięcy nie mogę się doprosić o poprawne przypisanie zdjęcia do grobu i co ?ano nic, bo kogo to obchodzi ( MACIEJ MOKANEK 13CK132) nawet nie odpiszą na meila - widocznie za wysokie progi jak na moje nogi !!! sprawa druga to oznakowanie alejek ,to już normalne przegięcie ! żeby nie krytykować to praktycznie ich nie ma ! JEST JEDNAK CZYSTO I TO SIĘ CHWALI !!!! ale naprawcie i te zgłoszone błędy jak i te opisane ! diabeł tkwi w szczegółach
~zaboberek 3-04-2014 14:54
Gdzie jest najbliższa spopielarnia zwłok?
~ 3-04-2014 16:19
1500 zł jest za wjazd na cmentarz, przygotowanie kaplicy, udostępnienie kaplicy do ceremonii i przygotowanie grobu wraz z wykopaniem. W moim przypadku inna firma pogrzebowa przygotowała grób, wykopała, zakopała a i tak zapłaciłem 1500 zł... Pismo w sprawie zwrotu części pieniędzy już poszło, zobaczymy co wywalczę. Zapewne wielkie nic, bo to cmentarze MPGiK, wolność Tomku w swoim domku :) Także kremacja, urna i na kominek, będzie najrozsądniej, oczywiście jak prawo polskie w końcu na to pozwoli :)
~do zaboberka 3-04-2014 19:27
chyba niebawem będzie w Jeleniej Górze w SIMS-ie ?
~syfmalaria 3-04-2014 19:33
Pieprzycie chłopcy okrutnie. Ja się zapytowuję, kto panuje nad bajzlem w chowaniu skremowanych na nowym cmentarzu? Takiego burdla nawet w burdlu nie ma. Żadnych ścieżek, żadnych szeregów. Każda dziura wykopana tak, jakby już jutro miał być koniec świata. Tam się przejdźcie. popatrzcie. a potem się chwalta .....
~bh 3-04-2014 20:18
Mnie nie podoba się wielka liczba ogromniastych drzew.Jedno na drugim rosnie ogromne konary suche gałęzie gdy wiatr wieje to aż skóra cierpnie czy się jakim kijem nie dostanie w glowę.Nie wspomnę o liściach ,łuskach iinnych smieciach których tony trzeba sprzatać.Przecież można poprzycinać te drzewa sciąć najwieksze i posadzić igłowe które są piękniejsze a nie smiecą tak okropnie
~do zaboberka 3-04-2014 21:14
chyba niebawem będzie w Jeleniej Górze w SIMS-ie ?
rymcycymcy 3-04-2014 21:14
W niektórych nagrobnych ogródkach brakuje już tylko ...szczypiorku i rzodkieweczki ! :) ...a pora właściwa i pogoda sprzyja ! :) ..no, ale trzeba pomyśleć ...
~ 3-04-2014 23:03
We wszystkich piwniczkach urnowych stoi woda...
~ 3-04-2014 23:15
W Cieplicach cmentarz komunalny jest zadbany ale dlaczego od około miesiąca nie ma pracownika który faktycznie dbał o ten cmentarz ????? po za tym na cmentarzu starym w J. Górze nowe grobowce usytuowane są bez ładu i składu, kierownik wyrażnie poszedł na ilość a mówienie przez pracowników w samych superlatywach o cmentarzu zakrawa na kpinę, niechby mówili inaczej mieliby przechlapane w pracy !!!!!!!!!!!!!!
~ 4-04-2014 9:01
cmentarz w Szklarskiej to dopiero żenada, brak alejek błoto po kostki chaszcze do kolan a kasują za pochówek taką kasę . Wstyd przed rodziną która przyjeżdża z dalekich stron aby pożegnać zmarłego.
~sprawiedliwy 2 4-04-2014 9:32
Dlaczego Pan Zawiła pozwala aby MPGK rabowało mieszkańców poprzez dorabianie na grobowcach budowanych wszędzie , bez ogłaszania miejsc "wykwaterowanych" , tj odebranych po 20 latach bez zapłaty . Jedyny powód to zapewne " Miejski Zakad Pgrzebowy MPGK"świetna nazwa - dlatego proszę o podanie dokładnego przychodu dla miasta ze zbudowanych przez MPGK grobowców , inaczej sądzić będę ,że cmentarze komunalne w Jeleniej Górze są prywatnymi cmentarzami MPGK , a to już zawłaszczenie .
~HD 4-04-2014 10:15
Niech p.kierownik nie opowiada bzdur.Tzw.Nowy cmentarz w lecie wygląda okropnie chwasty zarastają do wysokosci krzyża.Prawdą jest że to rodziny powinny dbać o groby swoich bliskich ale niestety pochowamy i zapominamy.
~Donek 4-04-2014 14:21
Piękna reklama sponsorowana przez MPGK!
~Gość 4-04-2014 16:30
Wszystko pieknie panie Machalski i cudownie tylko ze zadarmo tego nikt z MPGK nie robi bo kazdy komu ktos odszedl placi 1500zl za utrzymanie tych cmentarzy i dodatkowo za miejsce na tym ze cmentarzu od 200 i nawet jesli nkt mogilami sie nie zjmuje i nie dba onie to pracownicy MPGK tez o nie nie dbaja a Tusk z tym PO i PSL zabrali nam z pogrzebowego 2000 zl i teraz jeszcze za utrzymanie 1500 miejsce na cmentarzu 200 to na caly pochowek zostaje tylko 2300 zl to teraz niech p.Machalski powie ile koszt jest calego pochowku i co to za zmiany na tym cmentarzu i czy bedzie ta oplata dalej 1500 zl a cena za utrzymanie to najwyzsza jest w jeleniej gorze rzadzonej przez p.Zwaile ,smieci i woda tez wiec wyborcy podziekujmy tej PO i p.Zawile
~Lisek GF. 4-04-2014 18:00
O, widzę, że odzywa się konkurencja pogrzebowa. Obrzydliwe te napastliwe wypowiedzi.
~1ajtm 5-04-2014 19:11
Jak to zaco 1500 zl to lapowka dla niektorych wiadomo kto ja bierze
~paradoks 6-04-2014 17:07
moze kier cmentarza (nowego) odpowie na proste pytanie - dlaczego w niedziele zamkniete sa sanitariaty, sporo ludzi odwiedza groby bliskich wlasnie w niedziele a tu taka niemiła niespodzianka,
~jeleniogórza 8-04-2014 18:57
kaplice cmentarne są brudne, instrumenty zdewastowane, brak wody w kranach. w zakrystii Obrzydliwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group