Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8794
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmagali się z poezją Tadeusza Różewicza

Piątek, 15 marca 2019, 6:12
Aktualizacja: Sobota, 16 marca 2019, 9:11
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zmagali się z poezją Tadeusza Różewicza
Fot. WAC
– Warto w dzisiejszych, rozbieganych czasach czytać poezję, bo ona nas uwrażliwia – zgodnie mówili uczniowie biorący w zorganizowanym wczoraj (14.03) przez Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych konkursie na temat twórczości Tadeusza Różewicza.

Konkurs poświęcony spuściźnie poetyckiej, mocno związanemu z naszym regionem twórcy, odbył się w „Ekonomie” już to raz trzeci. Zorganizował go zespół nauczycieli humanistów ze szkoły. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Zespołu Szkół Elektronicznych , Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych oraz Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej im. Ratowników Górskich w Karpaczu.

Wstępem do konkursu była prelekcja dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Zbigniewa Kulika, jednocześnie autora wielu zdjęć T. Różewicza. Młodzież mogła się dowiedzieć wielu mało znanych faktów na temat życia wybitnego twórcy, znacznie wykraczających zakresem poza treści zawarte w podręcznikach.

Następnie uczniowie szkół podstawowych recytowali wiersze T. Różewicza. Ich popisy oceniało jury, w skład którego wchodziły między innymi: Alicja Raczek oraz Elżbieta Bilska z Książnicy Karkonoskiej. Wisienką na torcie konkursu były zmagania uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Musieli oni nie tylko przeczytać wylosowany tekst liryka, lecz także odpowiednio zinterpretować jego treść.

W gronie uczniów „podstawówek” najwyżej oceniono recytacje: Piotra Marciniaka z SP im. Ratowników Górskich w Karpaczu przed Amelią Ogrodowczyk z SP im. Ratowników Górskich w Karpaczu oraz Wiktorią Gał z SP nr 7 w Jeleniej Górze. W kategorii szkół ponadpodstawowych wygrała Julia Szefer - II Liceum im. Norwida w Jeleniej Górze przed Klaudią Mazurkiewicz z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze i Karoliną Przybył z II LO im. Norwida w Jeleniej Górze

Od wielu lat w naszej szkole organizowaliśmy konkursy poświęcone twórcom, którzy odeszli - na przykład Wisławie Szymborskiej czy tez Sławomirowi Mrożkowi – mówi jedna z organizatorek konkursu, polonistka z "Ekonoma" Hanna Mikuła. - Gdy zmarł Tadeusz Różewicz chcieliśmy też uczcić jego pamięć. Jest to ważne, gdyż bywał on w Karpaczu, jest osobą związaną z tym miejscem. Mam też jeszcze takie osobiste doświadczenie, gdyż byłam na spotkaniu z panem Różewiczem. W tym roku to już trzecia edycja konkursu, który organizujemy co dwa lata. Uczestnicy walczyli o nagrody - wejściówki ufundowane przez Teatr im C.K. Norwida, Filharmonię Dolnośląską, Kino "Lot". Były też drobiazgi od naszej szkoły.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group