Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1683
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Złoty Pociąg pod Wzgórzem Kościuszki!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 marca 2017, 8:15
Aktualizacja: Czwartek, 23 marca 2017, 16:09
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Użyczone
Z działań, mających na celu udostępnienie na cele turystyczne podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, w 2016 roku firma Arado Fabryka Historii S.C. odbyła wiele konsultacji. – Strategiczne dla inwestycji były rozmowy z przedstawicielami firmy I.P.O. Studio Juliusz Ipohorski–Lenkiewicz, współpracującej z producentem programów telewizyjnych ATM Grupa S.A. – powiedział Krzysztof Wojtas z firmy Arado.

Jak informują dzierżawcy jeleniogórskich podziemi, rozmowy dotyczyły budowy w podziemnym obiekcie specjalistycznych stylizacji (np. dworzec kolejowy ze Złotym Pociągiem w skali rzeczywistej), rodem z największych produkcji filmowych, którymi firma na co dzień się zajmuje. Tematy były omawiane z punktu widzenia turystycznej przepustowości obiektu, konstrukcji poszczególnych stylizacji (w ujęciu gabarytowym), kwestii trwałości stylizacji oraz jej bezpieczeństwa. W wyniku rozmów powstał projekt kilku stref w ramach Time Gates, czyli koncepcji zagospodarowania obiektu na cele turystyczne. Jedną z wizualizacji prezentujemy w galerii do artykułu. Na podstawie wstępnych projektów poszczególnych stref, w ramach światów Time Gates, można było przewidzieć cechy instalacji elektrycznej w poszczególnych miejscach podziemnego obiektu. Każda strefa charakteryzuje się innymi wymaganiami technicznymi, dlatego to strefy determinują właściwości instalacji elektrycznej w całej części podziemnej trasy turystycznej.

Ponadto w roku 2016 odbyła się także kontrola sprawności urządzeń kominowych i podłączeń wentylacyjnych, w wyniku której stwierdzono, że w/w odpowiadają przepisom artykułu 62. Prawa Budowlanego z dnia 7 lipca 1994. Oznacza to, że dodatkowe prace, mające na celu poprawę cyrkulacji powietrza w podziemiach lub montaż dodatkowych urządzeń wentylacyjnych nie są konieczne. Prace nad udostępnieniem obiektu nie ograniczyły się wyłącznie opracowywania dokumentacji oraz pozyskiwania odpowiednich zgód, ale także do całkowitego usunięcia z podziemi pozostałości po dawnej dyskotece.

Obecnie podziemia pod Wzgórzem Kościuszki to już obiekt surowy, co umożliwia rozpoczęcie prac nad stylizacją podziemi do docelowego projektu Time Gates. - Z ogromną przyjemnością ogłaszamy również, że Arado Fabryka Historii S.C. wygrała także przetarg na zagospodarowanie schronu pod Placem Solnym we Wrocławiu. Docelowo w obiekcie powstanie Galeria Sztuki Filmowej MovieGate, która prezentowana będzie jako część jeleniogórskiego Time Gates, czyli atrakcji która powstanie w podziemiach pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. Celem zabiegu jest zachęcenie turystów, którzy odwiedzą wrocławski schron, do przyjazdu także do Jeleniej Góry i zwiedzenia projektu Time Gates. Dodatkowo zostanie opracowana taka oferta cenowa we wszystkich obiektach turystycznych Arado, aby turystom opłacało zwiedzić wszystkie atrakcje firmy - także Time Gates. Realizacja inwestycji we Wrocławiu nie opóźnia udostępnienia na cele turystyczne podziemi w Jeleniej Górze. Obie inwestycje są realizowane niezależnie od siebie – dodaje K. Wojtas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~emeryt 22-03-2017 8:50
moze wreszcie te obiekty zostana po tylu latach udostepnione do zwiedzania i zagospodarowane oraz zbadane i czemu nie byly do tej pory badane.
~ 22-03-2017 10:34
Były badane i eksplorowane , wywieziono z podziemi sztaby złota i inne drogocenne przedmioty tylko o tym się nie mówi.
~ 22-03-2017 10:59
Ta stylizacja jest bezmyślnie zaprojektowana. Ciekawe jak z wagonów wyładowywano sztaby złota, jeśli tor kończy się zaraz za długością lokomotywy i tylko ona jest w stanie podjechać pod rampę, a wagony nie.
~ 22-03-2017 11:10
Pociąg pociągiem ale może należy zadbać za dalszym połączeniem ze Szklarskiej Poręby do Liberca bo od maja może ulec likwidacji. Stroną chcącą doprowadzić do tego są polskie koleje którym znowu co nie leży. Lumpy decydenci w dyrekcji we Wrocławiu potrzebują pecuni na własne miejscowe cele. Mamy bezpośrednie połączenie a jak ta mafia planuje w najlepszym razie będzie przesiadkowie w Harrahovie. A co nasi miejscowi? popierają zapupie?
rymcycymcy 22-03-2017 11:11
Bywałem tam z koleżankami ...degustować wino i niedrogie papierosy ! :) ...teraz wszystko zniszczone ! (koleżanki też ;)
~zs 22-03-2017 11:40
Warto by zainteresować się zamurowanymi podziemiami na wprost dworca PKP ,są o wiele ciekawsze i kryją więcej tajemnic niż te na wzg.kośc.
~Kuzia 22-03-2017 12:10
Tytuł jak Onetu lub WP.
~JanPawełII 22-03-2017 12:11
Jaki clickbait XD
~Justyś 22-03-2017 13:16
http://www.galeria.podziemia.eu/displayimage.php?album=32&pos=0
~Justyś 22-03-2017 13:17
I jeszcze dla zainteresowanych link do ciekawego artykułu i komentarzy z 2008 roku: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,18829
~ 22-03-2017 13:56
Te naprzeciwko PKP łączą się z tunelem, który prowadzi do policji na Nowowiejskiej. Jest też połączenie pod budynkiem SOK przy dworcu z małą rampą ukrytą płytami betonowymi pod peronem 2 albo 3 na dworcu. Kto ma wiedzieć, ten wie.
~### 22-03-2017 15:46
szmira , kicz , lipa , bubel , gniot , marnizna , słabizna , lichota , marnota , ramota , tandeta , konfekcja , knot
~buuu 22-03-2017 15:58
To teraz złoty pociąg niby ma być w Jeleniej Górze? Może jeszcze piramidy wybudują? Jelenia Dziura!
~do 13:56 22-03-2017 16:29
Tak mówią miejskie legendy,prawda jest nieco inna bo nikt do tej pory nie miał odwagi zbadać tych tuneli(są częściowo zalane,zasypane).Prawda jest jednak taka że Niemcy mogli tam coś schować,ale zapewne nigdy nikt tam nie wejdzie bo raz że nie ma odważnych a dwa że potrzeba na to sprzętu i zezwoleń.W każdym razie podziemia te kryją sporo tajemnic,na pewno więcej od tych po dyskotece.
~ 22-03-2017 18:43
pedziemna biedronke zrobcie
~Dr Watson 22-03-2017 19:42
W roku 1978 uczestniczyłem w ciekawym spotkaniu w Sobieszowie (z tego co pamiętam był przedstawiciel TVP W-w, Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich (taka wtedy była) i ówczesnej Gazety Robotniczej z kobietą, która była świadkiem ukrycia pod zamkiem Chojnik (kwiecień lub maj 1945 roku) przez Niemców kilku ciężarówek wyładowanych wielkimi skrzyniami. Po tym spotkaniu miało odbyć się kolejne za bodajże dwa miesiące na którym ta kobieta miała wskazać miejsce w którym te ciężarówki pod zamek wjeżdżały. Z tego co mówiła miało to być w połowie wysokości góry na której stoi zamek Chojnik. Drugie spotkanie nie doszło do skutku, bo kobieta zmarła. Podczas pierwszego spotkania kobieta była w świetnej kondycji zdrowotnej, prosiła tylko o dyskrecję bo jak mówiła boi się o swoje bezpieczeństwo.
~do 16:29 22-03-2017 19:57
To nie są miejskie legendy. Przy Nowowiejskiej dokładnie naprzeciwko Staffa stoi taki mały żółty domek, chyba drewniany. Kilkanaście metrów pod nim jest duży zbiornik podziemny na wodę pitną, poniemiecki oczywiście. Ten zbiornik jest połączony z budynkiem policji i z tunelami do PKP. Jest też połączenie z Żeromem, gdzie władze i MIOC mają swój podziemny schron, jeden z trzech takich w mieście tzw. schron dowodzenia. Drugi jest w centrum, a trzeci w Cieplicach. Info od p.Lonatowskiego, a nie od jakichś chłopków z saperką.
~borat 22-03-2017 20:49
21 03 17 zasłabł o godzinie 11 .00 mężczyzna no stacji paliw Orlen ul.wolności SM widząc to zawinęła kite i uciekła z miejsca zdarzenia można TO SPRAWDZIĆ NA monitoringu ze stacji paliw
~Adrian 22-03-2017 23:10
JESZCZE ODKOPAĆ ZASYPANE WEJSCIE DO FABRYKI POD CELWISKOZA z tego co wiem przy remontowaniu drogi okazało sie ze jest wejscie do olbrzymiej fabryki pod Celwiskoza, ale zeby nie wstrzymywac prac,pozwolen podobno to zasypano ...
~analityk 23-03-2017 2:47
Podziemia pod samym tylko Wzgórzem Kościuszki ( niemiecka nazwa Cavalierberg - czyli Góra Kawalerów ) to jest podziemna infrastruktura techniczna, której kubatura sześcienna i powierzchnia, delikatnie mówiąc - znacznie przekracza to co było, lub ewentualnie po adaptacji i stylizacji obiektu, zostanie udostępnione do zwiedzania turystom. Przy placyku, na wysokości Izy Skarbowej, znajduje się sporych rozmiarów zamurowany szyb wentylacyjny. Do dziś na Wzg. Kościuszki, aczkolwiek latem przy gęstym poszyciu spomiędzy krzaczorów ledwo widoczne, znajdują się ruiny (raczej już tylko fundamenty) dwóch ciekawych obiektów, które kiedyś - każdy w innym okresie czasu - pełniły istotne funkcje. Każdy co prawda inną, ale z piwnic jednego z nich prawdopodobnie można było przejść do podziemi Cavalierberg.
~iras 23-03-2017 13:37
Pod ulicą Kopernika jest schron caly zafajdany zaniedbany
rymcycymcy 23-03-2017 15:15
13:37 | ~iras | ...to zafajdanie zrobili po to żeby poszukiwacze prawdy mieli utrudnienie ! :)
~analityk 24-03-2017 4:35
Początki powstawania podziemnej infrastruktury technicznej pod Wzg. Kościuszki to poł. XIX w. Mniej więcej w latach 1852-53 wykuto w skale wielkie pomieszczenie, które przeznaczono na magazyn piwa. (w latach 80-tych znajdowała się w nich Centrala Rybna) Nad nim wybudowano restaurację z ogrodem. Myślano też o wybudowaniu wieży widokowej. Planowano zatem postawienie najpierw zbiornika tłocznego, który polepszyłby zaopatrywanie J. Góry w wodę. Na nim miała stanąć wieża widokowa. Powołano komitet budowy, który organizował loterię na ten cel. Ale nie było zgody co do lokalizacji. Były wnioski za Wzg. Kościuszki, ale też za dzisiejszym Wzg. Partyzantów. 11.01.1908r. na posiedzeniu komitetu budowy, zdecydowano, że wieża zostanie wybudowana na dzisiejszym Wzgórzu Krzywoustego. Zbiornik wybudowano.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group