Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6941
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Złoty Dzik dla Jana Jakuba Kolskiego

Piątek, 12 czerwca 2015, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 13 czerwca 2015, 9:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Złoty Dzik dla Jana Jakuba Kolskiego
Fot. Tomasz Raczyński
Ósma edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej zakończona. Wczoraj (11.06) w Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta Gala Zakończenia festiwalu, podczas której przyznano nagrodę Złotego Dzika dla najlepszego reżysera – otrzymał ją Jan Jakub Kolski za film pt. „Serce, serduszko”.

W części konkursowej festiwalu nominowanych było 9 filmów, oprócz zwycięzcy były to: „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, „Służby specjalne” Patryka Vegi, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Obywatel” Jerzego Stuhra, „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego oraz „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

Jury składające się z doświadczonych reżyserów (Andrzeja Krakowskiego, Wojciecha Wójcika i Janusza Majewskiego) oceniało filmy pod kątem pracy reżysera i jednomyślnie zdecydowano, że nagroda przyznawana na jedynym takim festiwalu na świecie należy się Janowi Jakubowi Kolskiemu za familijną opowieść o drodze do szczęścia i miłości. Postanowiono również wyróżnić Waldemara Krzystka za precyzję opowiadania, pracę z aktorami zagranicznymi oraz misterne podtrzymanie zasad wybranego gatunku w filmie pt. „Fotograf”.

Zwycięzca został doceniony za odważne próby łączenia gatunków, rozwiązań technicznych oraz metod narracji, za ciepłe i niecodzienne spojrzenie na nurtujące problemy moralne, społeczne i etyczne, za wybitny kunszt reżyserski.

- Jadąc do państwa autem z Łodzi przygotowałem ok. 17 przemówień, nie pamiętam żadnego z nich – wyznał na scenie laureat nagrody dla najlepszego reżysera Jan Jakub Kolski, który nie krył radości z uznania jego pracy nad filmem „Serce, serduszko”.

Podsumowując 6 dni święta reżyserów dyrektor festiwalu Stanisław Dzierniejko dziękował wszystkim zaangażowanym za współpracę, w tym widzom, którzy nadspodziewanie dobrze przyjęli imprezę w nowym miejscu, jakim jest Jelenia Góra.Dotychczasowe siedem edycji odbywało się w Świdnicy, jednak po zmianie na stanowisku prezydenta tamtejsze władze zrezygnowały z Festiwalu Reżyserii Filmowej, a stolica Karkonoszy wykorzystała swoją szansę. Wyrażano nadzieję, że już w przyszłym roku kolejna edycja, prawdopodobnie o randze międzynarodowej również odbędzie się Jeleniej Górze. W uroczystości zakończenia festiwalu wziął udział były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, który wyrażał zadowolenie, że festiwal znalazł piękne miejsce na kontynuację tradycji.

Gala finałowa 8. FRF prowadzona przez Annę Samusionek i Roberta Gonerę zakończyła się występem zespołu Mariusza Kiljana, który przedstawił program artystyczny pt. „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group