Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6422
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zlikwidują zawodową straż pożarną w Kowarach?

Wiadomości: Kowar
Czwartek, 30 stycznia 2014, 8:04
Aktualizacja: 8:08
Autor: Mea
– Rada Miasta Kowary chce zlikwidować Miejską Służbę Ratowniczą, w tym zrezygnować ze współpracy z zawodowymi strażakami, a zostawić jedynie Ochotniczą Straż Pożarną – alarmuje Mirosław Górecki, burmistrz Kowar. Radni zapewniają jednak, że chcą utrzymać zawodowych strażaków, a zlikwidować jedynie MSR, która ich zdaniem nie wywiązuje się z zadań i generuje zbyt wysokie koszty.

Miejska Służba Ratownicza w Kowarach powstała z zakładowej straży pożarnej działającej przy fabryce dywanów. Oprócz ochrony przeciwpożarowej, zajmuje się m.in. obroną cywilną, zarządzaniem kryzysowym, czy też nadzorem nad osobami, które na rzecz miasta odpracowują wyroki sądowe.

– Przejęliśmy zakładową straż pożarną po fabryce dywanów. By obniżyć koszty jej utrzymania podpisaliśmy porozumienie z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki temu otrzymaliśmy dowódcę i kierowcę oraz wóz bojowy. Miasto miało zapewnić trzech dodatkowych strażaków, dwóch z Ochotniczej Straży Pożarnej i jednego ratownika z Miejskiej Służby Ratowniczej. Już ok. sześć lat taka grupa dobrze funkcjonuje. W przypadku pożaru czy innego zagrożenia czas dojazdu wynosi średnio 5 minut, podczas gdy straż z Jeleniej Góry jechałaby ok. 15 minut – mówił Mirosław Górecki.

Burmistrz Kowar obawia, że efektem likwidacji MSR, będzie zaniechanie współpracy z zawodowymi strażakami. Pewny jest tego Wiesław Kędzierski, komendant MSR. – Generujemy duże koszty, bo mamy powierzonych wiele zadań, nie tylko pożarniczych. Likwidacja MSR sprawi, że będzie trzeba powołać nowych pracowników w Urzędzie Miasta, którzy przejmą nasze obowiązki, wiec koszty Miasto i tak będzie ponosić te same. Mówienie o jakiejkolwiek oszczędności jest więc złudne – podkreślał Wiesław Kędzierski.
- Codziennie grupa pięciu strażaków: dwóch zawodowych z PSP, jeden z MSR oraz dwóch z OSP pełni dyżur w Kowarach. Jeśli zlikwidują MSR, upadnie też zawodowe pożarnictwo w Kowarach – dodał.

Tymczasem według kowarskich radnych utrzymanie dyrektora, księgowej i innych pracowników administracyjnych w MSR, kosztuje zbyt wiele.

- Nie chcemy zlikwidować straży pożarnej w Kowarach, lecz Miejską Służbę Ratowniczą. MSR ma w swoim statucie wiele innych zadań oprócz ochrony przeciwpożarowej i zadań wynikających z ustawy. Niestety części z nich w ogóle nie realizuje. Jednym z takich zadań jest zarządzanie kryzysowe, które niewątpliwie po rozwiązaniu MSR będzie musiało wrócić do Urzędu Miasta. Jednak ich koszt będzie mniejszy, niż utrzymywanie Miejskiej Służby Ratowniczej – twierdził Artur Wrona, radny Rady Miejskiej w Kowarach.

- Będziemy jeszcze rozmawiać z komendantem Państwowej Straży Pożarnej, by utrzymać strażaków zawodowych w Kowarach, jak i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla ratowników z Miejskiej Służby Ratowniczej. Być może takim rozwiązaniem byłoby utrzymanie ich stanowisk, ale już pod opieką Urzędu Miasta. Dzięki oszczędnościom z likwidacji MSR, np. 100 tys. zł, moglibyśmy m.in. doposażyć wóz bojowy znajdujący się w Kowarach – dodał.

Szef Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze Jerzy Sładczyk chciałby utrzymać posterunek w Kowarach. – Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z MSR i OSP w Kowarach. Posterunek zawodowej straży pożarnej ze względów operacyjnych jest tam potrzebny, bo szybko dociera nie tylko do pożarów, czy innych zdarzeń w Kowarach, ale też m.in. do Karpacza, Mysłakowic, Kostrzycy, Bukowca, Krogulca, Gruszkowa, Karpnik, Miłkowa czy też Ściegien. Posterunek ten obsługuje ok. 300 zdarzeń rocznie. Jeżeli Miasto chce zmienić treść porozumienia w tej sprawie, utrzymując dotychczasowe zasady współpracy z nami, to możemy się na to zgodzić. Najważniejsze, by Miasto przysyłało trzech strażaków ochotników do tego posterunku, my delegujemy dwóch zawodowych, czyli dowódcę wraz z kierowcą oraz wozem bojowym i wtedy może to prężnie funkcjonować – powiedział Jerzy Sładczyk.

- We wtorek (04.02.) jestem umówiony na spotkanie z radnymi Kowar i zapewne będziemy rozmawiać o tej sprawie – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62) Dodaj komentarz

~ 30-01-2014 8:46
Kiedy taki pomysł padnie z władz w J.Górze o straży miejskiej i na ich miejsce ztrudnic polowę mniej policjantów .Ile to kosztuje utrzymanie tego budynku i tylu pracowników.CZy wiecie np. ze s miejska ma cały rok obiady darmowe,przejazdy PKS i MZK :-)
~ 30-01-2014 8:58
to idz pracuj do straży miejskiej tez będziesz żarł za darmo, nikt normalny nie pójdzie do sm pracowac, wszyscy opluwają i nie maja szacunku dla tej pseudo formacji ;)
~bu 30-01-2014 9:02
Wysokie koszty to generują radni a nie MSR.
~ 30-01-2014 9:54
Nie chodzi o straż miejską! Likwidacja Służby Ratowniczej w takim mieście jak Kowary... to hucpa! KTO będzie w ekipie nowej formacji??? Hę???
~mmm 30-01-2014 10:35
Jestem za likwidacja Slozby ratowniczej nic nie robia a pieniazki biora,to jest sitwa zwiazana z Burmistrzem,sa uklady i ukladziki,burmistrz bedzie ich bronil rekoma inogami brawo radni nie dajcie sie.
~pol 30-01-2014 10:42
W takim mieści jak kowary powinna być zawodowa straż popaczćie na chojnów koło legnicy
~Zlikwidować 30-01-2014 11:15
Najlepiej zlikwidować straż - a teren wokół Kowar ogrodzić .... komedia co się w tym kraju dzieje ...... znaczy czarna komedia .... szkoda mi własnych dzieci bo będą musiały żyć w tym bu....
~myk 30-01-2014 11:30
Kierowca ma najlepsze zadania wozi dyrektora gdzie tylko ma kaprys... sami swoi....jednym słowem kolesiostwo
~Malaparte 30-01-2014 11:49
Dyrektor w MSR jest odpowiedzialny za codzienną zmianę daty w kalendarzu. zupełnie niepotrzebna posada. Za te pieniądze można zatrudnić trzech pracowników w urzędzie. Pan Kędzierski i tak odpowiada za wszystko od lat i robi co może dla tej jednostki. Gdyby nie Pan Kędzierski, to już dawno straży by nie było.
~~~ 30-01-2014 11:56
Radni szukają oszczędności nie tam, gdzie trzeba. Czy wiecie, że bardzo dużo pieniążków przeznaczyli na trybuny na stadionie miejskim w Kowarach? Przypominam, że w listopadzie br. są wybory!
~~ 30-01-2014 12:17
Artur Wrona ma już mieszkanie, Zofia Ujma i Zbigniew Mazurak mają już doświadczenie w likwidacji. Zlikwidowali Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kowarach - w niektórych miejscach pozostał krajobraz księżycowy...
~kowarzanin 30-01-2014 15:46
radni kowar boja sie wywalic piepiore to likwiduja straz zostawili by tylko kom p.Kedzierskiego i ksiegowa i bylo by git piepiora nic tam nie robi na niczym sie nie zna nawet grafiku sluzbiwego nie umie zrobic nawet nie wie co to pewnie jest
~Z Kowar 30-01-2014 16:23
Widzę, że kampania Panów Góreckiego, Piepiory i Kędzierskeigo przeciwko radzie trwa w najlepsze. Przed laty stworzono MSR - jedyną taką jednostkę w Polsce - żeby było więcej stołków dla kolesi i dzisiaj ciężko się ze stołkami pożegnać, jak ktoś się wziął za kolesi. Panie Burmistrzu, teksty o Olimpii, trybunach i pseudokibicach są żałosne, tak jak Pana rządy. Dobrze, że już niedługo się skończą. Chociażby za tą waszą nieuczciwą i wściekłą obronę układu rada powinna zlikwidować MSR. Górecki do roboty, a nie do umieszczania komentarzy pod artykułem.
~Kibic OK 30-01-2014 16:25
Widzę, że ... Piepiora ruszy niebo i ziemię aby uratować stanowisko. Jak będziecie mieszać nasz Klub w to g..., to na jednym meczu nazbieramy 3 razy więcej podpisów za likwidacją MSR, niż wy przeciwko.
~Do kowarzani 30-01-2014 16:28
Radni nie mogą wyrzucić Piepiory. Może to zrobić jego koleś Burmistrz.
~Arczi 30-01-2014 16:35
Trudno żeby Rada bała się ,,wywalić''Piepiore skoro rada nie ma takich kompetencji.Burmistrz może odwołać Dyrektora a rada drogą uchwały zlikwidować MSR na warunkach określonych w uchwale.Do kilku osób wyżej:proszę czytać ze zrozumieniem:Rada chce zlikwidować Msr a nie straż Pożarną!!!Jak powiedział pan komendant Sładczyk,posterunek straży pożarnej zostanie utrzymany nawet jak zostanie rozwiązany MSR tyle tylko ,że trzeba zmienić treść porozumienia co nie stanowi dla Niego żadnego problemu.pozdrawiam
~Krzaczyna 30-01-2014 16:36
Gorecki przestan jatrzyc. MSR do likwidacji. Brawo rada.
~Slaba rada 30-01-2014 16:38
Już dawno byla mowa o likwidacji, a jak przychodzi do fzynow to rada sie boi.
~xxx 30-01-2014 17:19
Najlepsze rozwiązanie zrobić JRG lub kompletny posterunek z PSP wtedy państwo za to zapłaci. Fakt MSR to porażka, pozatym można sprawdzić jakie ci pseudo ratownicy posiadają uprawnienia i kwalifikacje ratownicze na zajmowanych stanowiskach.
~uki 30-01-2014 17:25
Hmmm. Kowary od dawna przypominają Rumunię. Szczególnie gdy się widzi tylu śniadych Kowarzan. Wieczorem w weekend strach przejść, koło zapijaczonych meneli. Patrolu nie ma, monitoringu nie ma. Bójki, dewastacje i menelstwo. Wstyd!!!
~RALLYACTION 30-01-2014 17:25
Jestem za likwidacją,stadion potrzebuje nowej murawy.Tam się utnie,tam dołoży żeby igrzyska tłumy cieszyły......
~xyz 30-01-2014 17:41
Może dyrektora MSR weźmie pod swoje skrzydełka żona, wszak tak świetnie prosperuje prowadzony przez nią szpital MSW i Przedwiośnie. Może tam się do czegoś nada, może się czegoś nauczy....choćby układania grafików.... W przedwiośniu tyle wspaniałych kursów...........:-)
~jontek 30-01-2014 17:46
Brawo Rada, Kowary są z Wami. Mamy dość tego nieprofesjonalnego kolesiostwa utrzymywanego z podatków mieszkańców
~myk 30-01-2014 18:05
kolesiostwo!!!!!!!! czas na zmiany!!!!!!!!! oj cięzko im będzie opuścić cieplutkie posadki!!!!!
~hmmm 30-01-2014 18:32
Zlikwidować straż i postawić przed miastem czołgi. To najlepsze rozwiązanie :)
~adi 30-01-2014 19:24
... ta rada miasta.Bendziemy walczyć za wami jako OSP jesteśćie potżebni.
~xyz 30-01-2014 19:35
Radni będą pełnić służbę i gasić pożary
~wwwww 30-01-2014 19:40
Zlikwidować straż, szpital i pogotowie. Kasę dać do MOPS na pasze i remonty mieszkań dla kwiatu Kowar (pijaków, wiecznie bezrobotnych i leni np. 20 letnich c...nów, którzy zamiast pracować, chodzą do szkół na obiadki), by żyło się lepiej. Trzeba jednak utrzymać MSR dla etatów - bo nie wolno tworzyć następnych bezrobotnych wśród wyjątkowych osób.
~Abcd 30-01-2014 19:53
Spokojnie, jak nie będzie posterunku PSP w Kowarach, to będzie w Karpaczu. Poza tym wątpię, aby doszło do likwidacji MSR Kowary, a co za tym idzie posterunku PSP...
~alien 30-01-2014 20:18
A te Kowary to są w Polsce ? Ostatnio przejeżdżając ul. Ogrodową to poważnie zwątpiłem.....
~nn 30-01-2014 20:27
Dlaczego likwidować Straż Pożarną nie ważne że łączona PSP z OSP. Oni zawsze mają misję, narażają życie dla nas ., dla Was, likwidować nierobów to cel!!!!!!!!!!!!!
~hassassyn... 30-01-2014 20:29
Nie ma tu żadnego znaczenie czas dojazdu, bo czy bedzie MSR czy nie, to ten czas sie nie zmieni. Niestety MSR nie wypelnia swoich zadań. Jest zupelnie niepotrzebna jednostką, a jej kompetencje przy zachowaniu PSP i OSP, przejmie jeden pracownik w UM. Koniec finansowania pensji dyrektorskich z pieniędzy podatników.
~Matolki 30-01-2014 20:33
Niektórzy w tych komentach to poziom podstawówki prezentują. Radni robcie swoje. Straż pozarna TAK. MSR NIE!!!!
~\cacko. 30-01-2014 20:52
Skąd w Was tyle jadu. Już było kilka likwidacji w Kowarach i co???zgliszcza, zobaczcie jak wygląda Fabryka Dywanów, Camping, basen????
~\cacko. 30-01-2014 20:59
Jak widać z IP , piszecie pod różnymi pseudo, ale zawsze ci sami. Zastanówcie się czego chcecie dla Kowar. Po raz kolejny nie pasują Wam c...nie, Piepiora, ale zawsze sportowcy. Ok , tylko czy Kowary stać na kolejne trybuny???? Radni zabierają kasę wszystkim , aby dać na sport, tylko dlaczego??? może należy spojrzeć na tych radnych, Panią V-ce przew. Rady?, pana tankująco-nalewającego u Mullera?, Pana Wronę, który po miesiącu będąc na liście oczekujących na mieszkanie je otrzymał-bo radny??????????
~/cacko. 30-01-2014 21:21
Matolki, hassassyn.. proponuję likwidację wszystkich stanowisk dyrektorskich np ZESK-u, ma już 3 miliony długu, szkół bo są dwie, przedszkola bo są dwa......
~Do wyżej 30-01-2014 21:25
Widzę że powtarzasz brednie po burmistrzu. Co do MSR ma dywanowka i trybunu? Ogarnij sie koleś.
~W końcu 30-01-2014 21:28
Ile trzeba czekać na ukrucenie niekompetencji i marnotrawstwa publicznych pieniędzy.
~hassassyn.. 30-01-2014 21:29
Ja jednak proponuje likwidacje tylko tych zbędnych. Pozdrawiam.
~MIRKA 30-01-2014 21:37
Dzięki takim osoba jak Pan Dyr.MSR i Pan Burmistrz w Kowarach nigdy nic nie zostanie zrobione jak powinno i proponuje zwrócić uwage na Pana Radnego z Krzaczyny byłego "doręczyciela' a dziś Pana należącego do grupy w/w Panów.
~hassassyn.. 30-01-2014 21:47
Ja jednak proponuje likwidacje tylko tych zbędnych. Pozdrawiam.
~xm 30-01-2014 22:22
Janka weźmie pod skrzydła jego małżonka będzie w "Przedwiośniu" chłop organizował "Opłatki" i "Spotkania Noworoczne" Wiecie ile to roboty? Mirek nie da zrobić dyrektorowi krzywdy.
Piipi Jelonkowa 30-01-2014 22:29
~ ( : ) OJEJ ! ..czy to *oznacza,ze mezczyzni- Strazacy z Kowar sa .. NIEodwzni ??
~nnnnn 31-01-2014 7:58
Panie Januszu głowa do góry!!! Jestesmy z Panem W Kowarach należy mieć wykształcenie Pani Ujmyn albo tego co się bał startować z Krzaczyny i poszedł do okręgo Kowar Górnych
~....nnnn 31-01-2014 8:00
Panie Januszu jesteśm z Panem
~Kin 31-01-2014 8:35
Górecki szYkuje się na wybory hehe ... :d
~Piroman 31-01-2014 8:37
Panie Januszu jesteśmy z Panem, o boże Ela, daj spokój z tymi fejkami.
~oms 31-01-2014 9:48
Mała powóź zmyje tą zapyziałą radę z połową miasta. Co im zostanie, gdy inne samorządy będą miały ratowników na swoich terenach? Kowarom, gdy będzie powódź nikt ludków nie da. Proponuję zakupić ponton dla burmistrza i kamizelki ratunkowe dla jego wyborców.
~Buźka 31-01-2014 10:39
Tylko Kołodziej i Ujma mają frajdę, zlikwidują MSR i będzie cacy, do tego jeszcze Mazurak i nowa Rada jest super, najlepiej zlikwidować wszystko w tych Kowarach , rozdać mieszkania Radnym tak jak Wronie, pozostałych kupić pracą w Urzędzie i super ,Brawo
~Oslik 31-01-2014 11:36
Nie ma jak sprowadzić poważną dyskusję na temat likwidacji zbędnych stanowisk (nie straży pożarnej tak jak to próbuje przedstawić burmistrz) do wycieczek personalnych do radnych. Mam nadzieję, że radni zlikwidują ten syf jak najszybciej!!!!
~K_asia1 31-01-2014 11:44
Nie znam układów w Kowarach, ale widzę jedno - pańswo wycofuje się z coraz to kolejnych obszarów i "jakoś to będzie". W JG ma być sprzedany pawilon norweski, też nagle jest niepotrzebny i generuje koszty. To może całe miasto zaorać, będzie taniej.
~tejoo 31-01-2014 12:07
Jako pierwszy podpiszę sie pod petycją aby całkowicie zlikwidować Kowary.
~Oslik 31-01-2014 12:12
Kasiu, ale w tym przypadku nie chodzi o wycofanie się "obszaru" ochrony p.pożarowej, tylko o likwidacji niepotrzebnych stanowisk, które powstały w jej sąsiedztwie. Straż będzie !!!
~Petros 31-01-2014 13:17
Wszyscy Oni są po jednych pieniądzach. Oficjalnie żrą się między sobą, a nie oficjalnie krzywdy sobie nie zrobią. Zasada jest prosta - tam gdzie są pieniądze kończy się interes społeczny a zaczyna swój.
~do Petros 31-01-2014 14:18
O zasadach to ty tu nie nauczaj, bo sam podstawowych zasad pisowni nie znasz. Do szkoły wróć.
~ja 31-01-2014 15:48
Bez sensu ten pomysł !!
~onw 31-01-2014 18:00
Wystarczy usunąc ze stanowiska dyrektora piepiorę bo on tam jest osadzony po znajomosci bo by gdzie sie podział . A kierowca Romek to już wogóle ma fuchę ...szkoda gadac.... czas na zmiany.... kolesiostwo sie juz powoli konczy. Juz nie długo wybory
~Zyga 1-02-2014 12:17
Zastanówmy sie,dlaczego Pan ''nalewacz paliwa''startował ze sztabu wyborczego od P.Zofii Ujmy,a nie ze sztabu wyborczego od siebie w krzaczynie.Co do Piepiory,to zastanówmy sie! Nie jeden radny ze swoimi kompetencjami mógłby sie przy nim schowac..
~Do Zyga 1-02-2014 15:53
Nie kompromituj się.
~strażaczyna 3-02-2014 20:17
BRAWO RADNI BRAWO!!!!zwolnijcie w końcu tego dyrektorro!pamiętam jak woda wylała i jezdził w kurtce straży choć chyba nawet niema kursu osp! !druga sprawa to to że on nawet niezna swoich pracowników! po co w kowarach komendant i dyrektor miejskiej służby ratowniczej???no po co???2razy pensja i to jaka!!!2 razy zus ;) a propos osp to dlaczego tam są tylko byli strażacy zawodowi???bo młodzież nie dostanie sie tam jak w innych miastach czy wsiach!ech likwidujcie to
~normalny 6-02-2014 10:46
Znam ludzi ktorzy chcą dobrze dla Kowar,nie są nimi bynajmniej jaśnie pan burmistrz,jego wys Piepiura i Kędzierski.To wspaniałe towarzystwo wspólnej adoracji.Ustawili Się wiec stawiaja na głosy c...nów.brawo panowie ,tak dalej a obiekty mieszkalne same ulegną ruinie,byle kolesie mieli dobre stołki.
~wichura 16-03-2014 19:01
ta,tak..nie tylko wrona załatwił sobie mieszkanie, Ujma tez wyremontowała sobie swoje za pieniądze mieszkańców,szdoda ,że tak skutecznie nie zadbała o muieszkania innych mieszkańców

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group