Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 6006
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ziemia Jeleniogórska w fotograficznej pigułce

Poniedziałek, 28 marca 2011, 18:39
Aktualizacja: 19:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ziemia Jeleniogórska w fotograficznej pigułce
Fot. reprodukcja
Kilkadziesiąt fotografii z Jeleniej Góry i okolic można oglądać na otwartej dziś w Osiedlowym Domu Kultury poplenerowej wystawie zatytułowanej „Ziemia Jeleniogórska 2010”. To także okazja do podpatrzenia, jak nasz region uwiecznili autorzy niemal z całej Polski.

Okazją był doroczny plener fotograficzny, który organizuje Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem impreza odbyła się jesienią minionego roku w Jagniątkowie, a bazą uczestników była willa „Jagniątków”. Jednak miejsce nie ograniczało twórców. Wręcz przeciwnie: ideą pleneru było ujęcie obiektywem dowolnych tematów w różnych miejscach Ziemi Jeleniogórskiej, często znacznie wykraczających poza granicę powiatu.

Choć województwa już nie mamy, pojęcie Ziemia Jeleniogórska – aczkolwiek trudno geograficznie definiowalne – zawiera w sobie zarówno Zamki Czocha i Bolków, jak i zaporę w Pilchowicach czy też Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach. Niektóre z tych miejsc przyciągnęły fotografików ubiegłorocznego pleneru, czego efekty można podziwiać na zbiorowej wystawie. Oczywiście, wśród prac nie zabrakło samej Jeleniej Góry i jej mieszkańców, i – przyznać trzeba – że w ujęciach niebanalnych.

To samo tyczy także prac spoza miasta. Są ciekawe, niesztampowe i z całą pewnością intrygujące świeżością spojrzenia dalekiego od pocztówkowej sztampy czy też typowego zdjęcia „na pamiątkę”. Widzimy mistycznie wręcz sfotografowaną wieżę książęcą w Siedlęcinie, uszlachetnione photoshopem foto-obrazy z Chojnika, pełne ekspresji rozmycia strumienie z karkonoskich szlaków, poranne jesienne mgły podjeleniogórskie i wiele, wiele innych.

W plenerze udział wzięli: Marek Ambrozik, Mariusz Roszkiewicz (Radomsko), Mieczysław Cybulski (prezes Fotoklubu RP z Warszawy), Krystyna M. Dołowska z Warszawy, państwo Dorota i Marek Grausz z Torunia, Aneta Konik z Nysy, Tomasz Lenarczyk z Piotrkowa Trybunalskiego, Robert Moszkowicz i Paweł Paplicki (Radomsko), Artur Stępień i Jacek Szewczyk (Piotrków Trybunalski) i Adam Zieliński z Łodzi. Gospodarzy reprezentowało trzech fotografików: Tadeusz Biłozor, prezes JTF, oraz Teodor Gutaj i Michał Rażniewski.

Jak podkreślił Tadeusz Biłozor w plenerze zawsze w znacznej większości uczestniczą goście spoza miasta, którzy – gdyby nie to wydarzenie – raczej by tu nie trafili. Ma zatem to wspólne fotografowanie wymiar nie tylko integracyjny, ale i promocyjny. Wszyscy rozstają się z żalem, że muszą opuścić przepiękne plenery Ziemi Jeleniogórskiej i obiecują sobie, że rychło tu wrócą.

Otwierająca wystawę Stanisława Ciechanowska z ODK podkreśliła walor poznawczy tej ekspozycji także i dla jeleniogórzan, zwłaszcza osób starszych, które nie zawsze mają siłę, aby udać się na szlak. W Galerii Hall mogą zobaczyć namiastkę piękna naszej małej ojczyzny. Wystawa będzie czynna przez miesiąc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group