Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 7321
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION/ ŚWIAT: „Żelaźni ludzie” Frączkiewicza w cieniu Alp

Wtorek, 26 kwietnia 2011, 8:54
Aktualizacja: 8:57
Autor: Agrafka
REGION/ ŚWIAT: „Żelaźni ludzie” Frączkiewicza w cieniu Alp
Fot. TEJO
Ekspozycja ”Postać w polskiej rzeźbie XX wieku. Polscy artyści w St. Urban – w cieniu Alp” zostanie uroczyście otwarta na przełomie kwietnia i maja w szwajcarskiej miejscowości St. Urban. Wernisaż wystawy uświetni swym występem, światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy.

Na wystawie zostanie zaprezentowana twórczość Zbigniewa Frączkiewicza, artysty mieszkającego w Szklarskiej Porębie już od ponad 20 lat, który jest autorem jednego z najważniejszych przedsięwzięć rzeźbiarskich w Polsce. Dzięki mecenatowi firmy Dorbud S.A. cykl „Żelaźni ludzie” oglądany był na wystawach w całej Europie. Tym razem podziwiać go będzie można w szwajcarskim St. Urban, gdzie na przełomie kwietnia i maja odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji „Postać w polskiej rzeźbie XX wieku. Polscy artyści w St. Urban – w cieniu Alp”.

Oprócz prac Zbigniewa Frączkiewicza na wystawie znajdą się także rzeźby innych polskich autorów: Magdaleny Abakanowicz, Igora Mitoraja, Jerzego Kędziory, Tadeusza Łodzianego, Gustawa Zemły i nie tylko. Łącznie w cieniu Alp ma znaleźć się sto dzieł polskich rzeźbiarzy.

Wystawa "Postać w polskiej rzeźbie XX wieku" jest kontynuacją wieloetapowego przedsięwzięcia Centrum Sztuki Współczesnej z St. Urban mającego na celu przybliżenie szwajcarskiej publiczności dokonań polskich rzeźbiarzy. Prace naszych artystów będzie można oglądać w cieniu Alp przez cały rok do wiosny 2012 roku.

St. Urban, to kolejne miasto po Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Pradze, Wrocławiu, Łodzi, Wiedniu czy Berlinie, a także po górach Izerskich, w którym Zbigniew Frączkiewicz wystawi swoje prace. Jak można przeczytać na stronie internetowej Szklarskiej Poręby rzeźbiarz prezentował te prace również w nieistniejącej już niestety Galerii F w Szklarskiej Porębie. Jest także autorem monumentalnego milenijnego pomnika Chrystusa w Bolesławcu.

Artysta realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Na co dzień pracuje i tworzy pod Szrenicą. To tu zobaczyć można KRĄG 2000 - AZYL ŻELAZNYCH LUDZI (obecnie na szwajcarskiej wystawie).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group