Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7026
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żeby barier w mieście było jak najmniej…

Piątek, 1 stycznia 2016, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 2 stycznia 2016, 7:40
Autor: Org
Jelenia Góra: Żeby barier w mieście było jak najmniej…
Fot. Archiwum
W ostatni wtorek grudnia (29.12)odbyło się kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku. – Organizacja nasza liczy już ponad 60 osób. Oprócz działalności integracyjnej podejmujemy działania zmierzające do likwidacji barier utrudniających życie codzienne osób niewidomych i słabowidzących – mówi Pani Krystyna Binias z Zarządu SIW.

Tematem była tym razem segregacja odpadów komunalnych w kontekście dostępu do pojemników. Z satysfakcją odnotować należy, iż urzędnicy z Ratusza poszukują rozwiązań w społecznych konsultacjach. W ramach planowanych na 2016 rok zadań edukacyjnych dotyczących prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi, Urząd Miasta planuje wprowadzić rozwiązania ułatwiające odróżnianie pojemników do segregacji odpadów przez osoby niewidome i słabowidzące. Gościem spotkania była Martyna Mróz z Referatu
Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Podczas spotkania była mowa o sposobach oznakowania pojemników na odpady z wyraźnymi identyfikowalnymi także dotykiem wypukłych piktogramów. Mówiono o konieczności oświetlenia bądź doświetlenia miejsc, gdzie pojemniki są usytuowane, a także o potrzebie wyposażenia śmietników a nawet pojemników na odpady w urządzenia emitujące sygnał, co ułatwi osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielną obsługę. Takie rozwiązania stosuje się np. w Niemczech i w Danii. Podczas dyskusji zwracano uwagę na kolorystykę oznakowania, konieczność zastosowania dużych kontrastów barw, wielkość i odblaskowość znaków, a także konieczność stałego miejsca usytuowania poszczególnych kontenerów.

Nową inicjatywą Urzędu Miasta jest próba identyfikacji budynków, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, szczególnie inwalidzi wzroku. Plany Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zakładają dostosowanie pojemników i ich lokalizacji do potrzeb tej grupy mieszkańców. Zdaniem Martyny Mróz, budynki te bez względu na sposób zarządzania nimi zostaną objęte programem takiego dostosowywania.

Uczestnicy spotkania zgłosili gotowość udziału w formach edukacyjnych Urzędu Miasta a także w dalszych konsultacjach.

W trakcie zebrania poruszono również problem dostępu do miejsc pochówku na Starym Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze.

Idzie o to, że aleje i alejki tego cmentarza w ostatnich latach zamieniono na miejsca pochówku. Często są one ogrodzone barierkami bądź łańcuszkami, a ostro zakończone elementy stwarzają niebezpieczeństwo poważnego wypadku. Problemem pozostaje brak dostępu do grobów przez osoby na wózkach inwalidzkich. Faktem jest również, iż ta piękna nekropolia została w ten sposób oszpecona. W tej sprawie zebrano już ponad 200 podpisów mieszkańców miasta, a odpowiednia petycja zostanie skierowana do Prezydenta i Rady Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group