Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2203
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zdrowy klimat kosztuje

Poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 15:52
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Turyści chętniej płacą za świeże powietrze.

SZKLARSKA PORĘBA
Nie straszenie policją, ale konkurs z nagrodami: oto pomysł organizatorów akcji „Grosik dla miasta, bonus dla Ciebie”. Prowadzona przez minione trzy miesiące w mieście pod Szrenicą, właśnie się zakończyła. Jej celem było zwiększenie ściągalności opłaty klimatycznej.
Choć tak zwaną opłatę miejscową trzeba płacić we wszystkich miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych, są turyści, którzy niechętnie sięgają do portfela po symboliczną złotówkę za dzień pobytu. Bywają też pensjonaty, które takiej opłaty nie wymagają.
– Chcieliśmy ich do tego zachęcić konkursem. Każdy, kto miał pokwitowanie wniesienia opłaty miejscowej, mógł w informacji turystycznej wypełnić kupon. Ten brał udział w losowaniu tygodniowych i weekendowych pobytów w atrakcyjnych hotelach i pensjonatach Szklarskiej Poręby – mówi Grażyna Biederman, kierowniczka IT.
W konkursie wzięło udział kilkaset rodzin. Nagrody wygrywali turyści między innymi z Bydgoszczy, Gniezna, Piły oraz Kołobrzegu.
Podliczanie efektów akcji trwa, choć już wiadomo, że pieniędzy z opłaty miejscowej będzie więcej niż w ubiegłym roku. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy uzbierano 97 tysięcy złotych, a w analogicznym okresie 2004 – 87 tys. zł.
Jeszcze nie wiadomo, na co te złotówki zostaną wydane. Możliwości jest wiele, na przykład organizacja dodatkowej dużej imprezy lub remont parku i ławek w mieście.
Przy okazji akcji przeprowadzono kontrolę obiektów turystycznych. Wykryto takie, których właściciele – chcąc obniżyć koszty – nie pobierali od turystów opłaty miejscowej i nie rozliczali się z urzędem z innych podatków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group