Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4420
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Zbrodnia" bez kary

Poniedziałek, 8 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 maja 2006, 13:19
Autor: Agata
Jelenia Góra: "Zbrodnia" bez kary
Fot. Archiwum
Wszystkim dłużnikom czytelnikom daruje kary i upomnienia Biblioteka Pedagogiczna w Jeleniej Górze w zamian za oddanie przetrzymywanych książek. Warunek: od 8 maja do 8 czerwca zgłoszą się w placówce z tomami, których do tej pory nie oddali.

Okazją do ogłoszenia abolicji jest organizowany po raz trzeci przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Tydzień Bibliotek”, który przypada w dniach od 8 - 15 maja.

Ostatnia taka akcja zorganizowana była w 2004 roku. Wówczas odzyskano ok. 300 pozycji, w tym kilkadziesiąt niezwykle cennych i poszukiwanych tytułów.

Obecnie książki przetrzymuje około 4-5 procent czytelników. Są to najczęściej pozycje z dziedzin: pedagogiki, psychologii, socjologii, ale zdarzają się także tytuły zaliczane do literatury pięknej.

Ludzie podają różne przyczyny opóźnienia w oddaniu książki: wyjazd, choroba, inne problemy życiowe. Najczęściej jest to zapomnienie albo lenistwo. Czytelnikom nie chce się przynieść książki do przedłużenia, czas leci. Po kilku latach „dłużnicy” wstydzą się przyjść do biblioteki i narzekają na wysokie opłaty za przetrzymanie.
– Książki będzie można zostawiać u nas anonimowo bez podawania swego nazwiska i numeru karty bibliotecznej – zapewnia Agata Szpala, nauczyciel -bibliotekarz z BP.

Obecnie kara za tydzień przetrzymywania jednej wypożyczonej książki wynosi złotówkę. Ponieważ jednorazowo, w zależności od tego kim jest czytelnik, czy studentem czy nauczycielem, można pożyczyć od 3 do 10 książek, kary za przetrzymanie zaległych woluminów mogą być naprawdę wysokie, dochodzą do kilkuset złotych.

– W latach ubiegłych prowadziliśmy odzyskiwanie zaległych książek z pomocą firmy windykacyjnej, ale wobec stałych przekształceń naszej placówki nowej umowy w tym roku nie podpisaliśmy, a szkoda – mówi szefowa biblioteki Alicja Raczek.
– Ze zwrotem książek zalega aż 160 czytelników tylko z zeszłego roku kalendarzowego. Nie korzystamy z możliwości odzyskiwania książek drogą sądową, ponieważ taka procedura trwa długo i jest kosztowna – dodaje A. Raczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group