Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 5598
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Berlin/Region: Zbigniew Kulik z Karpacza ponownie wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych

Poniedziałek, 12 listopada 2012, 8:40
Aktualizacja: 8:45
Autor: Ern
W Berlinie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG), na którym odbyły się wybory władz tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ponad 100 członków – euroregionów i innych związków zajmujących się współpracą transgraniczną z ponad 200 regionów w Europie! Reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Nysa” w Jeleniej Górze Zbigniew Kulik z Karpacza został ponownie wybrany na wiceprezydenta tej organizacji. Prezydentem został wybrany Karl–Heinz Lambert, minister – premier rządu krajowego w Belgii, a sekretarzem generalnym SERG pozostał nadal Martin Guillermo Ramirez z Hiszpanii.

Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych działa już ponad 40 lat na rzecz regionów granicznych i transgranicznych w celu zwracania uwagi na ich specyficzne problemy, szanse, kompetencje i działania. Reprezentuje ono wspólne interesy swoich członków wobec krajowych i międzynarodowych parlamentów, organów, władz i instytucji oraz inicjuje, wspiera i koordynuje ich współpracę w całej Europie.

Pełnoprawnym członkami tego stowarzyszenia są europejskie regiony graniczne i transgraniczne w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy oraz wielkoobszarowe związki regionów granicznych z kilku krajów, o ile ich członkowie nie przystąpią do SERG indywidualnie. Trójstronny Euroregion „Neisse-Nisa-Nysa” przystąpił w 1992 roku do tej międzynarodowej organizacji. Członkowie SERG mają obowiązek informowania o aktualnej sytuacji w ich regionach oraz do płacenia składek.

Walne Zgromadzeni SERG w Berlinie połączone było z doroczną konferencją poświęconą „Transgranicznej mobilności na rynku pracy – Doświadczenia, problemy, wyzwania”. Transgraniczny rynek pracy jest bowiem tematem mającym spore znaczenie dla regionów przygranicznych, gdzie mieszkańcy bardzo często przekraczają granice państwowe w drodze do pracy lub w czasie wolnym. Problemy wynikające z różnic w systemach zabezpieczenia społecznego i z różnic w opodatkowaniu są dla regionów przygranicznych szczególnym wyzwaniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
687
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group