Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 6197
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zbierali podpisy przeciw zamknięciu MDK. Protest z muzyką w tle

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 23 lutego 2012, 11:32
Aktualizacja: 13:12
Autor: Agrafka
Pracownicy MDK chcą zainteresować protestem mieszkańców Jeleniej Góry
Fot. RED
Piosenka „Czemu nie tańczę na ulicach” Ryszarda Rynkowskiego dała się wczoraj słyszeć z okien Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Skłodowskiej–Curie w Jeleniej Górze. To był wyraz protestu przeciwko planom zamknięcia placówki przez prezydenta miasta Marcina Zawiłę.

O 13.45 rozległy się głośne dźwięki utworów Ryszarda Rynkowskiego. Zdziwieni przechodnie wspierali podpisami akcję przeciwko likwidacji MDK, który w marcu tego roku skończy 60 lat.

- Pół tysiąca dzieci prezydent chce pozbawić miejsca nauki, które jest również ich drugim domem, a niejednokrotnie pierwszym domem. Przez 60 lat działalności kilka tysięcy dzieci korzystało z MDK. Teraz przez szaleńczy krok prezydenta, jednym cięciem chce zlikwidować placówkę. W ramach protestu puściliśmy dziś na ulice Jeleniej Góry utwór Ryszarda Rynkowskiego, którego refren „Niknie płomień” oddaje obliczę naszej sytuacji, ale wierzymy, że nadzieja umiera ostatnia i liczymy na pomoc mieszkańców, by uratować Młodzieżowy Dom Kultury – powiedział Wiesław Kowalewski, instruktor muzyczny MDK. Pan Wiesław wraz z flagowym zespołem MDK Paka Buziaka będzie kontynuował protest tym razem w Hipermarkecie Carefour, gdzie również będą zbierane podpisy przeciwko likwidacji placówki.

Na ścianach wywieszone są hasła protestacyjne: „Politykę prorodzinną w bajki wkładamy i Młodzieżowy Dom Kultury Zamykamy – prezydent miasta”, czy też „Dbam o kulturę… MDK do likwidacji – prezydent miasta”. Między melancholijnymi słowami Rynkowskiego dało się słyszeć słowa protestu: „Nie odbierajcie dzieciom drugiego domu, gdyż właśnie tu rozwijały się ich pierwsze talenty”.

- Na Zabobrzu również zbieraliśmy podpisy i wywiesiliśmy plakaty protestacyjne, gdyż wiele osób korzystało z działalności MDK i nadal korzysta. Mieszkańcy chwalą sobie nasze niedrogie zimowiska, czy półkolonie z wyżywieniem i nagrodami, a także z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Ludzie są zbulwersowani tym faktem, rodzice naszych podopiecznych przyłączają się do naszej akcji – mówi Wiesława Brudniak, pracująca w MDK już 27 lat.

Nie tylko mieszkańcy centrum Jeleniej Góry korzystali i nadal korzystają z dobrodziejstw placówki. - Jestem przeciwko likwidacji MDK. Zawsze był potrzebny, nie ma takiego drugiego miejsca, bardzo smutno jest. Od 47 roku grałem tu na gitarze, gdyż jestem muzykiem. Jest mi bardzo przykro – powiedział Staniek Eugeniusz z Mysłakowic.

W sobotę, 25 lutego, o godz. 11 w MDK odbędzie się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej dla gimnazjalistów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~bhu 23-02-2012 11:57
Dlaczego się kołtuny nie wpisujecie przeciw neokomuchom/?Za chwiłę przyjdzie na was czas.
~łos 23-02-2012 12:33
Chcieliśta Zawiły,to mata....
~doradca prez 23-02-2012 12:54
Szanowni Państwo! Przecież MDK jest najdroższą w utrzymaniu placówką kultury w mieście. Dlaczego nikt o tym nie mówi? W żadnej innej placówce kultury w Jeleniej Górze instruktorzy i osoby zatrudnione nie zarabiają tyle, co w MDK na Skłodowskiej. Stąd ten protest! Sam bym protestował, gdybym tam pracował. Skoro natomiast dzieci mają mieć w dalszym ciągu dostęp do tych samych zajęć, tyle że w innych częściach miasta, np. w oddalonym o jakieś 500 m JCK na Bankowej, to w czym problem? Oczywiście, że w strachu o miejsca pracy kilkunastu pracowników i dyrekcji MDK. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę. Myślcie ludzie, to naprawdę nie boli.
~ajka 23-02-2012 13:06
Najdroższą dla Prezydenta a najtańsza dla dzieci i młodzieży. A polityka prorodzinna?. Gdzie te dzieci i młodzież mają się podziać?. Zamiast wspaniałych zajęć recytatorskich, plastycznych, muzycznych, rytmicznych i wielu innych zostanie wam ulica. A może o to chodzi naszym władzom?
~coprawdato 23-02-2012 13:13
Co prawda, to prawda. Przeciętnie pracownik MDK ("karta nauczyciela") zarabia za 18 godzin tygodniowo pracy prawie dwa razy więcej niż pracownik z podobnymi kwalifikacjami w ODK za 40 godzin pracy tygodniowo. Czyli za godzinę ma mniej więcej cztery razy więcej. Pytanie tylko czy równając obciąć tym co godnie zarabiają czy dodać tym co klepią biedę.:)
~Gość 23-02-2012 13:13
do doradcy prez. wie pan że zawsze może pan zrezygnować również ze swojego stanowiska pracy też będzie to oszczędność dla budżetu miasta ,a nie zostało mianowanych jak mi wiadomo dwóch doradców naszego szp. Zawiły i co ci panowie to w czynie społecznym pracują, każdy w tej dziurze jaką staje się Jelenia Góra boi się o swoje posady ,tylko że nikt nie pomyślał że 60 lat działalności tej że placówki nikomu nie przeszkadzała nagle znalazł się Zawiła i co jemu to przeszkadza,a może by Zawiła zaczął oszczędzać własnie na tym niepotrzebnym zatrudnianiu niepotrzebnych doradców ,czy też wiele innych kolesi którzy to zasilili urząd miasta w ostatnim czasie ,to tu trzeba oszczędzać a nie na MDK.
~44 23-02-2012 13:14
popieram doradcę prez a w dodatku MDK to dawny Gierek czas już najwyższy coś z tym zrobić i niech się dzieci uczą , bawią w lepszych warunkach - myślę ,ze na pewno o to włodarze miasta zadbają
~Bolko. 23-02-2012 13:36
Do ~44 - ale "dawnego Gierka" można przecież odremontować z kasy, którą miasto zapewne wyłoży na katolicką szkołę (o ile Pan Zawiła nie weźmie przykładu z prezydenta Poznania i nie powie miejscowemu Kościołowi: wara od budżetowych złotówek). (MDK-owiec z dawnego Gomułki)
~~~Agi 23-02-2012 16:00
do~44- mimo że to "wczesny Gierek" właśnie młodzież chętnie chodzi tam na zajęcia, warunki byłyby lepsze gdyby władze przyczyniły się do polepszenia owych warunków...ale władze przez 60 lat niewiele przeznaczały pieniążków na ulepszenie placówki i teraz są efekty ,że tam ńieładnie pachnie, olejna na ścianach......może oto właśnie chodziło aby MDK powoli umarł????? Bo to fajny bydynek, pewnie piękne mogłybyć kancelarie adwokackie może coś innego? Bardzo się cieszę że MDK przetrwał, fajnie że dzieciaki będą mogły sobie grać, tańczyć,śpiewać, malować.... właśnie TAM!!!!
~signum_tempo 23-02-2012 18:08
W poniedziałek ok. południa na PWR w Cieplicach chodziła dziewczyna z petycją odnośnie MDK. Jeśli to czytasz, droga koleżanko, to wiedz, że bardzo mi się spodobałaś.. Żałuje, że od razu nie wziąłem numeru telefonu od Ciebie ;)
~ 23-02-2012 19:13
do doradcy prez. to co znów napisałes to samo co w innym artykule nie umiesz sklecić zdania na nowo?Nie, bo jesteś tempakiem doradco prez weż się za miotłę i posprzątaj schody Zawile ,żeby się kiedy nie poślizgnąl,a to nastąpi juz niedługo he,he, czekam na to z utęsknieniem.Dołożę wszelkich starań żeby nie był na następną kadencję wybrany!!!!!!!!
~eloooo 23-02-2012 21:38
No tak jak jest z budynkami ZGKiM jak Wsólnoty wzięły w swoje ręce remonty to miasto pięknieje ,a administracje dawniejsze nie dawały ani grosza na remonty przez 50 lat i więcej,a teraz panoszą się i mają taką dużą siedzibę daleko od miasta,żeby ludzie nie przychodzili na skargi do nich.Tak nie każdego stać na to żeby zapłacić za bilet na ul.Podgórną i domagać się o swoje!!!Żenada Panie Prezydencie!!!!!!!
~twufueb 20-02-2016 19:50
Nawet jesli placówka jest droga w utrzymaniu dla miasta musimy sobie zdawać sprawę z tego, ze dzieki temu to dzieci, czyli czynni użytkownicy MDKu nie muszą płacić tyle za zajęcia co np w JCKu, a wiadomo wszystkim, ze z zajęcia w MDKu zapewniają rozwój takze dzieciom z biedniejszych rodzin. Co do przeniesienia zajęć z placówki do JCKu to musimy sobie zdawać sprawę z tego, ze żadna placówka JCKu nie ma miejsca na otworzenie innych zajęć. MDK bardzo dobrze spisuje się w swojej roli od wielu lat i według mnie zamiast go zamykać powinno sie znalezc rozwiązanie dla problemów z pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group