Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2563
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zawiszacy wrócili z obozu – łatwo tam nie było

Wiadomości: Region
Piątek, 22 lipca 2016, 12:34
Aktualizacja: Sobota, 23 lipca 2016, 8:31
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Użyczone
Ze swojego pierwszego obozu wróciła I Jeleniogórska Drużyna SHK „Zawisza” FSE. Jeleniogórscy Zawiszacy razem z kolegami z Gryfowa Śl., Olszyny Lubańskiej i Rząśnika sprawdzali swoją zaradność w trudnych warunkach na zgrupowaniu w Przejęsławiu, w powiecie bolesławieckim.

Obozy harcerskie to przede wszystkim szkoła życia, ale też - jak w przypadku HSK - wychowanie młodych ludzi do służby społeczeństwu.

Już pierwszy dzień był nie lada wyzwaniem, bo zgodnie z tradycją Zawiszaków swoje obozowisko musieli zbudować na platformach zawieszonych pomiędzy drzewami, na których później rozciągane są namioty. Podczas obozu chłopcy poddawani byli wielu próbom charakteru, biorąc udział w trzydniowym wypadzie, nazywanym „Explo”. W tym czasie harcerze przebywali poza obozowiskiem poznając teren, kulturę i historię okolic . Po powrocie musieli przedstawić „kronikę „Explo”, ułożyć piosenkę o swoich przygodach i przynieść przedmiot związany z kulturą i historią regionu.

Codziennie w różnych godzinach odbywała się msza święta.

Obowiązkowym punktem każdego obozu Zawiszaków jest konkurs kulinarny, który polega na tym, że każdy zastęp musi przygotować przystawki, obiad i deser.

Przez ostatnie cztery dni trwała wielka gra, podczas której harcerze mogli zdobyć dodatkowe sprawności. Zastępy miały za zadanie pomóc Mieszkowi I w doprowadzeniu do ceremonii chrztu. W tym celu musiały poruszać w lesie odnaleźć zaszyfrowane wiadomości, a potem wykonać różne zadania. Gra miała na celu uczczenie 1050 rocznicy chrztu Polski.

Dlaczego Stowarzyszenie Harcerzy Katolickich przyjęło nazwę Zawiszacy? Na to pytanie odpowiedział drużynowy Piotr Królikowski. - Jest to odniesienie i oddanie hołdu harcerzom, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Taką nazwę przyjęli najmłodsi harcerze Szarych Szeregów. To właśnie Zawiszacy stworzyli pocztę polową podczas powstania, a także ci młodzi chłopcy zajmowali się doręczaniem meldunków na polu walki.

Warto dodać, że obozy organizowane przez SHK Zawisza nie są obozami koedukacyjnymi, osobne obozy organizowane są dla chłopców i osobne dla dziewcząt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Le1k 22-07-2016 13:30
No tam gdzie dzieci msza to podstawa.
~harcerz 22-07-2016 14:57
msza zawsze towarzyszyła harcerstwu więc co w tym dziwnego?
~Starszy Harcerz 22-07-2016 16:11
Nazywanie wyjazdu "Zawiszy" obozem harcerskim a Zawiszaków - harcerzami to gruba przesada. Maja tyle wspólnego z harcerstwem co sok z biedronki do soku wyciskanego z owoców. To i to można nazwać sokiem czasem nawet smakuje jak sok . Ale wystarczy wczytać się w skład a szybko się dostrzeże różnice.
~brawo 22-07-2016 18:08
Harcerze wkurzeni bo Skauci w koncu ich zdominuja :) - poza tym brawa - bo 2 tyg bez komory i tabletu to dzisiaj zadkosc :)
~jacc 22-07-2016 18:31
Fajna sprawa tylko te msza to kompletny bezsens. Mam nadzieję, że ksiądz nie przebywał stale z dziećmi, bo to niebezpieczne. Nie wiadomo co przyjdzie do głowy gościowi przebierającemu się w sukienki.
~Starszy Harcerz 22-07-2016 23:49
Odpowiadam -"Brawo" w przeciwności do ciebie "zawisze" znam od podszefki. widziałem jak się zakładali w Jeleniej kilka lat temu , jak " rozrośli się - nawet do szczepu a potem zwinęli - ba nawet paru przeszło do ZHP (drużyn cała żeńska). Jacc- niestety ksiądz jest u zawiszaków jak "Wielki Brat" obecny 7/24 :)
~ktoś 23-07-2016 7:48
Nie rozumiem o co chodzi? Jak ktoś nie chce mszy i obecności księdza - idzie do ZHP, jak chce - do Skautów. Jest wybór. Ta młodzież wybrała harcerstwo katolickie. Mają takie prawo. Bawią się świetnie, mają niezłą przygodę. Samodzielnie budują obóz, przygotowują posiłki itd. I gwarantuję, że wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni, podczas, gdy ich koledzy całe dnie spędzali przy kompach w oczekiwaniu, aż mamusia poda obiadek pod nos. Pozdrowienia dla Skautów, harcerzy ZHP i tych, co komentują, a nie przeżyli nigdy nawet jednego dnia w lesie.
~wertyyu 23-07-2016 18:54
no i jest jeszcze ZHR - mniej księży niż w Zawiszakach a więcej harcerstwa niż w ZHP
~Tomany 24-07-2016 21:56
Z Mietkiem to były obozy -kiedyś .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group