Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5408
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaśpiewali dla papieża po polsku i po czesku

Wtorek, 14 października 2014, 9:58
Aktualizacja: Środa, 15 października 2014, 8:11
Autor: Org
Jelenia Góra: Zaśpiewali dla papieża po polsku i po czesku
Fot. Organizatorzy
Kolejny rok z rzędu Dzień Papieski stał się okazją do zorganizowania przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne wyjątkowego wydarzenia muzycznego: Polsko–Czeskich Warsztatów Muzycznych i Koncertu Oratoryjnego.

W tym roku obchody XVI Dnia Papieskiego w Jeleniej Górze miały wyjątkowy charakter. Organizator postawił sobie za cel podkreślenie słowiańskich korzeni św. Jana Pawła II, dlatego do realizacji projektu zaproszono czeskich partnerów. Od 9. do 12. października w Jabloncu nad Nysą oraz w Jeleniej Górze odbyły się Polsko-Czeskie Warsztaty Muzyczne. Ich efektem był Koncert Oratoryjny „Per Crucem ad Lucem” (Przez Krzyż do Światła), podczas którego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, uczestnicy warsztatów oraz polsko-czeski chór pod batutą Huberta Kowalskiego: dyrygenta, kompozytora, śpiewaka i kontrabasisty. Koncert uświetniła sopranistka Anna Filimowska-Wolfinger.

- Wzruszyłam się wykonaniem, muzyką, a przede wszystkim słowami, które razem w tak różnorodnym składzie wyśpiewaliśmy podczas koncertu – powiedziała Małgorzata Mokanek, uczestniczka warsztatów i koncertu.

Twórca i dyrygent koncertu Hubert Kowalski stwierdził z kolei, że jego występy w Jeleniej Górze przy okazji kolejnych Dni Papieskich stają się swoistą tradycją, której kontynuacji, ze względu na wiernych uczestników i wyjątkową atmosferę, nie sposób mu odmówić.

Projekt "Polsko-Czeskie Warsztaty Muzyczne i Koncert Oratoryjny" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group