Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6073
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zarzuty za fikcyjne kursy ochroniarskie

Sobota, 29 stycznia 2022, 12:32
Autor: WAC
Region: Zarzuty za fikcyjne kursy ochroniarskie
Fot. policja
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zlikwidowali grupą przestępczą, która wystawiała fikcyjne zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursów zawodowych.

Członkowie grupy wyszukiwali osoby, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. Chętnych na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski.

Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Do tej pory zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w wyżej opisanym procederze. 8 osób otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właściciel firmy prowadzącej kursy – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali zatrzymani- zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. W wyniku sprawdzeń ich miejsc zamieszkania oraz siedziby firmy zabezpieczono ponad 300 000 zł, komputery oraz dokumentację księgową. Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i managerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu.

Sprawa jest rozwojowa. Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwóch osób, w tym głównego szefa zorganizowanej grupy przestępczej.

Twoja reakcja na artykuł?

8
35%
Cieszy
5
22%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
13%
Złości
5
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group