Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 7725
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Żar zmierzchu”, czyli chwytaj dzień garściami!

Czwartek, 19 maja 2011, 7:57
Aktualizacja: 7:58
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: „Żar zmierzchu”, czyli chwytaj dzień garściami!
Fot. Petr
Wczoraj, 18 maja w Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji – Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Burnatem, poetą, publicystą, dziennikarzem, tłumaczem wierszy czeskich i ukraińskich, pt. „Żar zmierzchu”.

Wczorajsze spotkanie z Kazimierzem Burnatem w Książnicy Karkonoskiej było poświęcone promocji jego najnowszej książki pod tym samym tytułem, czyli „Żar zmierzchu”. Podczas kameralnej uroczystości, autorowi towarzyszyli uczniowie ZSOiT w Jeleniej Górze – Dominik Górski oraz Aneta Andrusiewicz, którzy recytowali wiersze Burnata, jak również adepci muzyki z PSM im. Janiny Garści – Maksymilian Niemczyk, Natalia Jasińska i Paulina Stafisz, wykonujący utwory na skrzypcach.

Spotkaniu z Burnatem w KK towarzyszył nastrój refleksji na temat życia „z żarem bez względu na zmierzch czekający nas wszystkich”; życia „pełnego”, apoteozy „carpe diem”, tj. chwytaj dzień w największym tego słowa znaczeniu. Życia z myślą o sobie, a przede wszystkim o tych, dla których możemy coś zrobić. Ponadto, autor poruszył kwestie dojrzałości twórczej poety i jego poezji, umiejętności wyrażania piękna w twórczości literackiej i problemów, z którymi spotyka się twórca.

– „Żar zmierzchu” to oksymoron, którego celem jest zmusić do myślenia. Myślenia o tym, jak powinniśmy żyć my wszyscy, którym zmierzcha się każdego dnia. Mimo owego zmierzchania, trzeba być aktywnym, czynnie uczestniczyć we wszystkich dziedzinach życia, bez względu na wszystko. „Żarzyć się” i ten żar podtrzymywać, dopóki starczy nam sił – mówił nam Kazimierz Burnat. I dodał: – Wiersz też musi się „żarzyć”, być jak jątrząca się rana, którą czuć cały czas, stanowić kwintesencję piękna, wyraz boskiego pierwiastka drzemiącego w człowieku.

„Żar zmierzchu” z Kazimierzem Burnatem – poetą, publicystą, edytorem, tłumaczem wierszy z języka czeskiego i ukraińskiego, animatorem kultury uhonorowanym licznymi nagrodami i odznaczeniami, którego przedsięwzięć i zasług nie sposób wymienić pokrótce, zorganizowało Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki we współpracy z Książnicą Karkonoską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group