Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8071
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zameczek czeka na gospodarza

Niedziela, 24 lutego 2008, 7:45
Aktualizacja: 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zameczek czeka na gospodarza
Fot. TEJO
Centrum kultury, pub, czy prywatna rezydencja w enklawie pośród betonowego blokowiska? Dawna willa fabrykanta wciąż jest na sprzedaż.

Chodzi o popularny zameczek na osiedlu Zabobrze, w którym ma swoją siedzibę Zakład Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia od jesieni chce pozbyć się gmachu, szukając oszczędności i zysku z jego sprzedaży.

Póki co były trzy podejścia do przetargu. Udało się zbyć jedynie oficynę z garażami. Pozostała część zabytkowego kompleksu, dawnej siedziby Maxa Erfurta, właściciela papierni w Raszycach, czeka na zainteresowanych.

Kiedy zameczek powstawał, wokół były tylko łąki i pola. Sam kompleks miał nie tylko park, lecz także oczko wodne. Reliktem dawnych czasów jest zachowany fragment ulicy Legnickiej, swego czasu „tranzytowego” traktu łączącego Jelenią Górę ze stolicą zagłębia miedziowego.

Zabytek jest jednym z nielicznych przykładów dawnych rezydencji, które po 1945 roku nie zostały zniszczone poprzez nieodpowiednie zagospodarowanie lub zaniedbanie. Wnętrza kryją przepiękne secesyjne boazerie i zachowane detale architektoniczne stylu późnej secesji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
802
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group