Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6790
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zajaśniało na Mrocznej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 grudnia 2009, 15:57
Aktualizacja: Czwartek, 10 grudnia 2009, 11:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ciemny zaułek stał się dziś bardziej przyjazny dla mieszkańców dzięki pomysłowi Artura Michalewskiego. Właściciel wybudowanego w tym roku budynku postanowił urządzić na jednej z jego ścian Galerię Mroczną.

Wbrew nazwie jest złociście żółta i bardzo optymistyczna. – To miejsce, gdzie każdy twórca, dla którego za wysokie są progi galerii profesjonalnych, będzie mógł pochwalić się swoim dorobkiem. Zapraszamy przede wszystkim fotografików – powiedział na dzisiejszym otwarciu Galerii Mrocznej pomysłodawca przedsięwzięcia.

„Prymicyjną” wystawę ma tu Krzysztof Żukowski. Co prawda jest zawodowym fotografem, ale powiesił prace, które wykonał hobbystycznie: pejzaże i migawki reporterskie. Fotografik podkreśla, że fotografowanie natury pasjonuje go, ponieważ – w przeciwieństwie do studia – to nie on jest panem światła.

W dwóch gablotach przy każdej nowej wystawie prezentowana będzie znana postać z Jeleniej Góry. Od dziś można zobaczyć portret długoletniej dyrektorki Teatru im. Norwida, Cesarzowej Teatrów Ulicznych Aliny Obidniak autorstwa Cezarego Wiklika. – Te postacie będą zapowiedzią powstającego właśnie drugiego tomu książki „Jeleniogórzanie, kolorowe chwile” – mówi autor.

W wydanym w tym roku pierwszym tomie zabrakło wielu znanych nazwisk, które pojawią się w następnym. Alina Obidniak jest jedną z bohaterek tej pozycji. – Postacie będą pokazane w pewnym kontekście. Dla pani Aliny wybrałem wiersz Kazimierza Pichlaka „Alina”, Jej właśnie dedykowany – powiedział C. Wiklik.

Galerię wyposażyła w gabloty i przygotowała do otwarcia firma Art. Dom, która wybudowała kamienicę na rogu ulic Krótkiej i Mrocznej. Przedsięwzięcie to początek ucywilizowania tych rejonów starówki, dotychczas zaniedbanych i pomijanych. Przedsiębiorcy chcieliby, aby ulica Krótka stała się pasażem z brukowaną nawierzchnią, a całość została całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Szczytne to marzenie: otwarcie galerii zakłóciło kilka przejeżdżających obok samochodów (mimo zakazu ruchu).

Na dzisiejszy wernisaż pod chmurką przyszło wielu znanych jeleniogórzan – między innymi, radna Bożena Wachowicz-Makieła, zastępca prezydenta Miłosz Sajnog, przedsiębiorca Ryszard Dzięciołowski, społecznik Józef Liebersbach, aktor Tadeusz Wnuk,) a także dzieci z jednego z przedszkoli. Zdjęcia może zobaczyć każdy. Na pewno doceni pomysł, który mrocznemu zakątkowi dodał wiele jasności i uroku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Trzy grosze... 9-12-2009 16:06
...oby takich inicjatyw przybywalo, gratuluje i pozdrawiam...
~Szczypek 9-12-2009 17:14
byłem, widziałem, elegancko :D
~korek 9-12-2009 17:23
a kto sie zajmie budynkiem z tylu,podobno obiekt klasy 0,stoi juz ten wrzod od dziesiatkow lat i szpeci cale centrum
~kurier 9-12-2009 18:07
Zamknąc dla ruchu ulice Krótka??I niby któredy do sklepów,restauracji,placowek użyteczności publicznej,kina,banku ma zostać dostarczony towar,papier do drukarek,film do kina,artykuły spożywcze??????No niby którędy?Nie wszystko się da przenieść na plecach i nie zawsze sie da rade.Chwile namysłu i pomyślunku.Nie da się wszystkiego zamkna i zabarykadować.Odrobine zrozumienia.Te pojazdy czesto tam jeżdza dla waszej wygody,zebyście mogli zrobić zakupy,napić się piwa i zjeść obiad w restauracji na przykład.
~cyk cyk 9-12-2009 19:29
pomysł z wystawą genialny!:) Zdjęcia niesamowite,miła atmosfera przy otwarciu galerii. Gratuluję zdolnemu fotografowi! i pozdrawiam
~krótkajg 9-12-2009 20:37
Hasło zamknac Krótką . Dajcie mi helikopter, bo nie zamierzam jak zauwazył kurier nosic na plecach np. kanapy, mebli kuchennych, materiałów budowlanych i innych potrzebnym ludziom do zycia artykułow. Zastanówcie sie co piszecie, jak przeszkadza Wam ruch samochodów to na wioseczkę np. piekny , cichy Kopaniec, a nie do Śródmieścia.
~rak8 9-12-2009 22:22
Wspaniały pomysł ! Rewelacja !Miasto zyskało na wartości. Dzięki takim ekspozycjom staje się ciekawsze, atrakcyjniejsze!
~ 10-12-2009 0:18
Pogratulować pomysłu, nie wszystko da się przeliczyć na mamonę.
~wiedzący 10-12-2009 4:58
Jedna z gablotek na ogłoszenia dla tych co nie maja pieniedzy na ogłoszenia słupowe, gazetowe. .W historii gablotki juz były ale pomysł dobry.
~ktoś1234 10-12-2009 8:10
\"fantastycznie\", kolejna miejscówa do zbierania się \"śmietanki\"jeleniogórskiej;)wczoraj najmłodsza latorośl nie mogła obserwować momentu otwarcia, bo ta \"śmietanka\" nie myśli o maluczkich, tylko o sobie, tylko o sobie, tylko.....
~? 10-12-2009 12:58
Gratulacje dla Artura, firmy Art-Dom i Krzysztofa (fotografa). Wreszcie coś się dzieje!
~maariusz 10-12-2009 13:09
Pomysł dobry ale tylko patrzeć jak gablotki stracą swój urok przez wandali jakich nie brakuje.........
~ga-ga 16-12-2009 9:23
Do kuriera i krótkajg - na całym cywilizowanym świecie zabytkowe śródmieścia sa zamknięte dla ruchu kołowego, a towary dowozi się albo nocą albo elektrycznymi wózkami, więc nad tą "wioseczką" to raczej radzę się autorowi wpisu zastanowić i raczej niech sam się tam pzrenosi. Tylko w naszej JG po kostce brukowej śmigaja samochody, a my mieszkańcy będziemy ponosić koszty remontów nawierzchni. Trzeba być krótkowzrocznym, żeby tego nie widzieć, bo chyba nie sżdzicie, że sklepikarze będa poniosić koszt wymiany nawierchni zniszczonej ich samochodami, zwłaszcza, że to nie samochody dostawcze stoja przed sklemapmi ... Niestety, poziomu kultury i umysłu nie mierzy się marką samochodu, co więcej - myslę, że jes to odwrotnnie proporcjonalne ...
~Olo 17-12-2009 3:10
Zaczyna mi sie coraz bardziej podobać w tym mieście ,robi sie coraz ładniej powstają nowe sklepy i galerie wszystko idzie w dobrym kierunku oby tak dalej jak najwięcej hipermarketów galerii itp. Zagłosuje aż chyba w wyborach na prezydenta miasta na Pana Obrębalskiego :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group