Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7666
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zajaśniało na Mrocznej

Środa, 9 grudnia 2009, 15:57
Aktualizacja: Czwartek, 10 grudnia 2009, 11:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zajaśniało na Mrocznej
Fot. TEJO
Ciemny zaułek stał się dziś bardziej przyjazny dla mieszkańców dzięki pomysłowi Artura Michalewskiego. Właściciel wybudowanego w tym roku budynku postanowił urządzić na jednej z jego ścian Galerię Mroczną.

Wbrew nazwie jest złociście żółta i bardzo optymistyczna. – To miejsce, gdzie każdy twórca, dla którego za wysokie są progi galerii profesjonalnych, będzie mógł pochwalić się swoim dorobkiem. Zapraszamy przede wszystkim fotografików – powiedział na dzisiejszym otwarciu Galerii Mrocznej pomysłodawca przedsięwzięcia.

„Prymicyjną” wystawę ma tu Krzysztof Żukowski. Co prawda jest zawodowym fotografem, ale powiesił prace, które wykonał hobbystycznie: pejzaże i migawki reporterskie. Fotografik podkreśla, że fotografowanie natury pasjonuje go, ponieważ – w przeciwieństwie do studia – to nie on jest panem światła.

W dwóch gablotach przy każdej nowej wystawie prezentowana będzie znana postać z Jeleniej Góry. Od dziś można zobaczyć portret długoletniej dyrektorki Teatru im. Norwida, Cesarzowej Teatrów Ulicznych Aliny Obidniak autorstwa Cezarego Wiklika. – Te postacie będą zapowiedzią powstającego właśnie drugiego tomu książki „Jeleniogórzanie, kolorowe chwile” – mówi autor.

W wydanym w tym roku pierwszym tomie zabrakło wielu znanych nazwisk, które pojawią się w następnym. Alina Obidniak jest jedną z bohaterek tej pozycji. – Postacie będą pokazane w pewnym kontekście. Dla pani Aliny wybrałem wiersz Kazimierza Pichlaka „Alina”, Jej właśnie dedykowany – powiedział C. Wiklik.

Galerię wyposażyła w gabloty i przygotowała do otwarcia firma Art. Dom, która wybudowała kamienicę na rogu ulic Krótkiej i Mrocznej. Przedsięwzięcie to początek ucywilizowania tych rejonów starówki, dotychczas zaniedbanych i pomijanych. Przedsiębiorcy chcieliby, aby ulica Krótka stała się pasażem z brukowaną nawierzchnią, a całość została całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Szczytne to marzenie: otwarcie galerii zakłóciło kilka przejeżdżających obok samochodów (mimo zakazu ruchu).

Na dzisiejszy wernisaż pod chmurką przyszło wielu znanych jeleniogórzan – między innymi, radna Bożena Wachowicz-Makieła, zastępca prezydenta Miłosz Sajnog, przedsiębiorca Ryszard Dzięciołowski, społecznik Józef Liebersbach, aktor Tadeusz Wnuk,) a także dzieci z jednego z przedszkoli. Zdjęcia może zobaczyć każdy. Na pewno doceni pomysł, który mrocznemu zakątkowi dodał wiele jasności i uroku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group