Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5286
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Żaglówką w rejs po Jeziorze Pilchowickim. Ożywianie akwenu

Środa, 20 lipca 2011, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 21 lipca 2011, 7:16
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Żaglówką w rejs po Jeziorze Pilchowickim. Ożywianie akwenu
Fot. Agrafka
Kajaki, rowery wodne, żaglówki, a także łódki wiosłowe z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, wszystko to można wypożyczyć w przystani Stowarzyszenia Klubu Żeglarskiego Horyzont, która znajduje się na brzegu największego akwenu w pobliżu Jeleniej Góry. Placówka organizuje rejsy, szkolenia oraz kursy na różne stopnie żeglarskie.

Czasy, kiedy nad Jeziorem Pilchowickim panował bezruch, głównie z powodu zanieczyszczeń spływających tu rzeką Bóbr z Jeleniej Góry i okolic, należą już do przeszłości. Akwen, który powstał w 1912 roku po spiętrzeniu wód Bobru tamą i zalaniu znacznego obszaru podgórskiego, przeżywa swoją drugą młodość. Warto dodać, że funkcję rekreacyjną spełniał jeszcze do lat 50. XX wieku, kiedy to był najpopularniejszym kąpieliskiem dla jeleniogórzan. W wakacyjne dni pociągi do Lwówka, które zatrzymują się na stacji Pilchowice Zapora, były pełne letników.

- Można przyjechać całą rodzina do nas, rozpalić grilla, miło spędzić czas, popłynąć wzdłuż zalewu, a nawet popływać wpław przy innych brzegach. Niestety nie ma tu plaży pilnowanej przez ratownika. Wielu wędkarzy przyjeżdża łowić ryby. Nasza przystań działa już prawie cztery lata i wciąż ją rozbudowujemy. Wkrótce powstanie tu jeszcze taras widokowy i prawdopodobnie druga bosmanka. W tej chwili trwa dziesięciodniowy kurs przyspieszony, także osoby uczące się przez ten okres śpią na łódkach – powiedział bosman Marcin Zawlik.

Na Jeziorze Pilchowickim są świetne warunki do pływania na różnorodnych sprzętach wodnych, dzięki którym można podziwiać okoliczne widoki. Wypożyczenie żaglówki osobom, które posiadają patent, w weekendy kosztuje 15 zł za godzinę, a w tygodniu 10 zł. „Wiosłówka”, czyli zwykła łódka kosztuje 10 zł w weekend, 8 zł w tygodniu. Osoby, które nie lubią wiosłować lub chcą wybrać się w dalszy rejs mogą wypożyczyć dodatkowo silnik za 25 złotych. Wypożyczenie roweru wodnego w weekend kosztuje 10 złotych, w tygodniu jedynie 7 zł, a wynajem kajaka to koszt rzędu 8 zł. w weekend i 5 zł. w tygodniu.

Klub żeglarski ma nową atrakcję, a raczej wypadało by rzec nowych „członków załogi”, bowiem na stałe zadomowiły się na przystani dwa małe kociaki, prawdopodobnie samiczki i robią furorę wśród przyjezdnych, głównie otwartością do ludzi i werwą do zabawy. Jedno z kociąt jest czarne, drugie biało-szare. Niestety nie mają jeszcze imion, więc jeśli ktoś ma pomysł na żeglarską nazwę dla kociąt może przyjechać do przystani lub podzielić się nim na forum. Na szczęście znaleźli się już chętni, którzy przygarną maluchy na zimę, kiedy przystań będzie zamknięta.

Klub żeglarski Horyzont powstał w 1980 r. z sekcji Żeglarskiej Koła Sportowego "START" przy Spółdzielni Inwalidów "SIMET". Klub zawsze zrzeszał żeglarzy niepełnosprawnych, lecz był też i jest nadal klubem otwartym dla wszystkich żeglarzy i sympatyków. Na początku swojego istnienia jego członkowie zrzeszeni byli w legnickim OZŻ, aktualnie jest to Jeleniogórski Okręgowy Związek Żeglarski. W roku 2005 SKŻ Horyzont obchodził 25-lecie istnienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group