Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5711
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 marca 2021, 9:07
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej tym razem proponują sięgnąć po książki: „Ostatnia arystokratka”, „Migawka” i „Córka nazisty”. Taki wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Ostatnia arystokratka. Evžen Boček

Narratorem „Ostatniej arystokratki” jest 18-letnia Maria, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej rodzina odzyskała swoje czeskie włości – zamek Kostkę. Planują więc przeprowadzkę ze Stanów Zjednoczonych wraz z ojcem, matką oraz kotem, co wcale nie okazuje się ani łatwe, ani tanie. Rezolutny ojciec postanawia zaoszczędzić, podejmując coraz bardziej absurdalne decyzje. Po przeprowadzce do Czech, cała rodzina zmuszona jest odnaleźć się w nowej, arystokratycznej, rzeczywistości. Nie pomaga w tym fakt, że są kompletnie spłukani, a utrzymanie zamku wraz ze służbą wcale nie należy do najtańszych. Aby temu podołać, senior rodu postanawia przywrócić świetność Kostki i uatrakcyjnić ją dla zwiedzających. W tym celu podejmują się licznych zadań, wcale nie takich prostych, na jakie wyglądały. Powieść już od pierwszych stron tryska humorem oraz ciągiem surrealistycznych zdarzeń. Czytanie książki Bočka przypomina spotkanie z dobrym kabaretem – czytelnik nie jest wstanie powstrzymać się od śmiechu. Bohaterowie są nietuzinkowi, ludzcy oraz ujmujący w swojej głupocie. Przyznam, że dawno nie czytałam tak zabawnej pozycji. Gorąco polecam wszystkim tym, którzy mają ochotę na porządną dawkę inteligentnego humoru. Mam nadzieję, że kolejna część będzie równie zabawna co „Ostatnia arystokratka”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Migawka. Brandon Sanderson

Wszystko zaczyna się od pary detektywów Davisa i Chaza, którzy mają misję i pracują w tzw. Migawce, czyli dniu z przeszłości, który został odtworzony. Przy lekturze tej książki na myśl przyszła mi Incepcja, z tym że nie mamy do czynienia ze snami, ale odtworzonymi dniami, które już minęły.
Migawki zostały stworzone, żeby móc chwytać przestępców i rozwikłać zagadki kryminalne. Na początku wydaje się, że sprawa jest jasna i oczywista, a raczej to czego dotyczy dochodzenie detektywów . Na samym końcu jednak okazuje się, że nie chodzi wcale o mordercę, któremu wydaje się, że cały czas jest w Migawce i próbuje usuwać nieprawidłowości, za które uważa niepełnosprawnych, astmatyków bądź alergików, ale o jednego z detektywów.
Sanderson wkracza tym razem do niesamowitego połączenia thrillera z fantasy, co jest bardzo ciekawym zabiegiem i jestem zdania, że książka mogła by być nieco dłuższa. „Migawka” jest bogata w bardzo drastyczne opisy zabójstw, więc jest to historia zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach. Być może dzięki tej książce jakiś fani thrillerów przekonają się do fantasy. Serdecznie polecam. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PW)

Córka nazisty. Max Czornyj

Autor znany przede wszystkim z mrocznych thrillerów zabrał się za tematykę rzadko poruszaną na łamach literatury - przeżyć dzieci zbrodniarzy niemieckich, zarówno w czasie jak i po II wojnie światowej. Karty pozycji wypełnił wspomnieniami tytułowej córki nazisty - Grety. To ona po zakończeniu wojny zmagała się z trudnościami własnej egzystencji i stałym poczuciem winy za to, co czynił jej ojciec w czasie wojny.
Osiemdziesięcioletnia Greta próbuje w zakamarkach swojego toczonego Alzheimerem umysłu odnaleźć prawdę o nim i zaznać spokoju, odkupiwszy winy rodzica. Nie jest prosto tracąc poczucie rzeczywistości ocenić obiektywnie tamte wydarzenia.
W pewnym momencie do narratorki-Grety dołącza autorka pamiętnika z wywózki i niewoli niemieckiej, Anna. Tym samym czytelnicy otrzymują opis tych samych wydarzeń widziany oczyma córki oprawcy oraz córki więźniarki. Autor zgrabnie splata losy obu dziewczynek i z perspektywy każdej z nich pokazuje czytającym przeżycia obu, które są skrajnie od siebie różne. Kiedy już wydaje się nam, że rozumiemy rzeczywistość przedstawioną i jakby „ubiegamy” autora w odkrywaniu prawdy, ten po swojemu przewraca nasze rozumowanie do góry nogami.
„Córka nazisty” nie pozostawia nikogo obojętnym. Nawet po jej przeczytaniu nie mamy pewności co do tego, iż skonfrontowanie obu historii było tym, czym okazało się na jej zakończenie.
Czornyj, jak zwykle, czaruje słowem, zaciekawia, pozwala myśleć, iż wiemy o co mu chodzi, po czym jednym ruchem roztrąca nasze dotychczasowe rozumowanie. Właśnie za to jest tak lubiany. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (ET)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group