Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8703
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 19 lutego 2021, 9:03
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej wybrali książki z okazji Światowego Dnia Kota. Miłośnikom, ale nie tylko, tych sympatycznych zwierzaków radzą sięgnąć po „Dobranocki dla Cassiusa” Bohumila Hrabala, „Wielką bajkę kocią” Karela Čapka i „O bardzo leniwym kocie” Franziski Biermann. O tych książkach piszą w swoich recenzjach, które warto przeczytać.

Dobranocki dla Cassiusa. Bohumil Hrabal

Niemal 80 letni Hrabal codziennie jeździ do Kerska, do swych kotów, zostały mu już tylko one i dzięki nim, jak pisze, jeszcze żyje. Wieczory spędza z ukochanym czarnym Cassiusem, wieczory samotnego gawędziarza i jedynego słuchacza, którego kołysze melodia głosu. Ten głos jest już trochę zmęczony, tak jak człowiek do którego należy, on zna swoje słabości, przyznaje się do grzechów, w głowie już mu się miesza, ale opowiada. Opowiada o ludziach, którzy odeszli, o muzyce, która kiedyś grała, o tych różnych, kiedyś ważnych wydarzeniach, chwilach, które zapadły w pamięć i muszą być przypomniane. Czasem, kiedy wraca do lat najmłodszych i do tych knajpianych spotkań odżywa w nim gawędziarz – pábitel, czasem odzywa się erudyta i filozof z pięknymi przypowieściami, jak ta o drabinie Jakubowej. Bohumil Hrabal stwarza piękne kolaże z różnych opowieści, przez które przewija się plejada osób. Z niezwykłą lekkością między sytuacje wulgarne wplata głębokie przemyślenia filozoficzne i odniesienia literackie, ma ogromną wiedzę, ale potrafi też dostrzec piękno w rynsztoku, czy podczas wizyty u młodych adeptek fryzjerstwa opowiedzianej poetycko. Czy się stwarza dla czytelnika, czy jest sobą? O tym pewnie wie Cassius. I niech będzie, jak chce narrator, niech będzie happy end, skoro już tyle razy wypluł z ust monetę dla Charona i „miał na sobie koszulę z firmy Milan Hendrych, Nymburk, ulica Palackiego”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Wielka bajka kocia. Karel Čapek

Zbiór sześciu bajek znakomitego czeskiego pisarza to wyjątkowa lektura nie tylko dla dzieci. Karel Čapek urodził się pod Karkonoszami, w dzieciństwie wiele czasu spędzał słuchając regionalnych bajek, które opowiadała mu babcia z Hronova. Zapewne dlatego w bajkach w tym zbiorze znajdziemy wiele lokalnych elementów i tradycyjnych bohaterów opowieści spod Karkonoszy. Tytułowa bajka opowiada o kocie o imieniu Jura, który spełnił niewiarygodną przepowiednię królowej matki z krainy Filutów. W bajce tej wystąpił też czarodziej, który wodził za nos znakomitych detektywów, a na koniec okazał się mądrzejszy od najlepszego z nich, detektywa Sidneya Halla z dalekiej Ameryki. Bajka o wodnikach zabiera nas na konferencję powiatową wodników, którzy opowiadają o złotych czasach ich fachu, kiedy Śnieżka znajdowała się jeszcze łokieć pod wodą. Dowiemy się z niej dlaczego woda stała się głośna i kto wrzucił niebo do wody. Bajka rozbójnicka jest historią bezwzględnego zbója Lotranda i jego syna, uprzejmego rozbójnika Lotranda, z prostym morałem, że genów nie da się oszukać. Bajka policyjna zabiera nas w świat praskich stróżów prawa, którzy borykają się z naprawdę wyjątkowymi przypadkami i klientami, którzy nie z tego świata pochodzą. Bajka o listonoszu wzrusza historią pocztowca Kolbaby, ten pewnej nocy poznaje pocztowe skrzaty i uczy się od nich rozpoznawać temperaturę i wartość listów. Pewnego dnia rusza z misją dostarczenia listu bez adresata, bowiem wie, że te najgorętsze listy są najważniejsze i za wszelką cenę należy je dostarczyć. Zbiór zamyka bajka o doktorach. Tak ciekawych wypadków medycznych, o jakich między sobą opowiadają, nie jesteście sobie w stanie wyobrazić. Bajki Čapka w prostej treści odwołują się do podstawowych zasad moralnych, dzięki fantastycznym bohaterom niezwykle działają na wyobraźnię, a mimo to ma się wrażenie, że to wszystko zdarzyło się całkiem niedaleko za górami, po czeskiej stronie Karkonoszy i jeszcze troszkę dalej. Są kroniką innych światów, spajającą czas realny z bezczasem, który trwa w bajkach. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

O bardzo leniwym kocie: Franziska Biermann

Leniwy kocur miał na imię Józef i był niezwykle zajętym kotem. Jego ulubionym zajęciem było wylegiwanie się na swojej ulubionej kanapie. Opuszczał ją raz dziennie, jedynie po to, aby przejść do toalety. I oto pewnego dnia przytrafia mu się prawdziwe nieszczęście – w jego wypielęgnowanej sierści pojawia się pchła! Dla leniwego kocura to prawdziwa udręka. Musi pozbyć się jak najszybciej małego pasożyta. Józef przezwycięża swoje lenistwo i wyrusza na poszukiwania nowego gospodarza dla pchły. Czy czesanie świnki morskiej, trenowanie psa piłkarza, lekcja śpiewu dla uroczej kotki to właściwa droga do celu? Czy wykaże się sprytem i uda mu się pozbyć niemiłego gościa? Zapraszamy do lektury. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group