Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 6163
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 9 października 2020, 10:02
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej polecają książki: „Hana”, „Czarnoskrzydły. Znak Kruka. Księga I” i „Ptyś”. Taki wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Hana. Alena Mornštajnová

Zima 1954 roku, dziewięcioletnia Mira, mimo zakazu mamy, idzie nad rzekę popływać na krze. Wpada do wody, nie da się ukryć przed mamą, że złamała zakaz. Za karę, podczas rodzinnej uroczystości omija ją deser. Jest zła, ale jeszcze nie wie, że kara uratuje jej życie. Wybucha epidemia, która dla Miry ma fatalne skutki. Musi iść na wychowanie do ciotki Hany - osoby, która w oczach dziewczynki jest straszna i niezrozumiała. Ubiera się na czarno i chowa po kieszeniach kawałki chleba, z nikim się nie kontaktuje, a jej życie to utarty schemat czynności. Trudno się w nim odnaleźć Mirze. Hana też musi wrócić do życia, opuścić swoją wewnętrzną kryjówkę, która chroniła ją przed światem i przed tragiczną przeszłością. Historia Hany jest przerażająca, przejmująca i okrutna. Została wybrana tą siostrą, która ma przejść przez piekło Holokaustu, a jej pochodzenie sprawiło, że opuścił ją ukochany mężczyzna. W 1954 roku Mira i Hana są zdane na siebie, rozpoczyna się rozdrapywanie ran. Tak, nie będzie to przyjemne, ale na koniec okazuje się, że potrzebne. Potrzebne, to słowo, które podsumowuje relacje obu kobiet. Ta historia wzrusza, wywołuje gniew i łzy, prowadzi w mroczne strony człowieka, ale i daje nadzieję. Świadomość, że to zdarzyło się naprawdę potęguje wszystkie uczucia.
Ogromnym atutem książki jest wysublimowany dramatyzm i tempo fabuły, od której nie da się oderwać. To niezwykle działająca na wyobraźnię lektura, którą czyta się, jakby oglądało się film. Historia Hany długo zostanie z Wami.
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(JJ)

Czarnoskrzydły. Znak Kruka. Księga I. Ed McDonald

W tej książce spotkamy niezwykłych bohaterów. Są tutaj przędzarze, najemnicy, marszałkowie, a nawet magowie. Władcy Głębi chcą zaatakować miasta i przejąć w nich władzę. Kapitan Galharrow, który służy jednemu z Bezimiennych, zwanego Wronią Stopą, stara się ich powstrzymać i przy okazji pomóc swojej miłości z młodości.
Kapitan Galharrow jest bardzo ciekawą postacią. W dawnych czasach należał do arystokracji, którą teraz gardzi. Kiedyś miał żonę i dzieci, jednak jego rodzina zginęła. Okoliczności ich śmierci nie są zbyt dobrze opisane, jednak można się domyślić, że jego żona popełniła samobójstwo wraz z dziećmi, po tym gdy Kapitan zhańbił swoje nazwisko i rodzinę. W momencie kiedy poznajemy głównego bohatera, nie jest on kimś godnym zachwytu- jest po prostu zwykłym pijakiem i najemnikiem. Poznajemy też Ezabeth Tanzę, która miała zostać żoną Galharrowa, ale została bojową przędzarką. Pobierała światło z księżyca, zwane fosem. Niestety wpadła w kłopoty, ponieważ odkryła cos czego odkryć nie powinna. Kobieta została obdarzona genialnym umysłem, jednak była bardzo okaleczona.
Książka nie jest pozbawiona wad. Jest tam trochę błędów, jak na przykład umieszczenie przez autora (bądź tłumacza) posadzki w kuźni. Czasami mam tez wrażenie, że pisarz ma problem z opisaniem świata, w którym dzieje się akcja. Do obrony przed robolami służą maszyny Nalla, jednak jako czytelnik mam trochę problem ze zwizualizowaniem sobie wyglądu czy działania tej maszynerii. Wiem tylko tyle że ma ona zniszczyć wroga. Wiemy też, że miasto często nawiedzają Panny Młode, na które poluje Galharrow. Nie bardzo jednak wiemy czym one są. Jedyną pewną informacja na temat tych istot jest to, ze rozbudzają one w ludziach pierwotne i zwierzęce pożądanie.
Chociaż powieść nie jest idealna to i tak uważam, że warto ją przeczytać, zwłaszcza, że opisy walk są naprawdę niesamowite, a bohaterowie z pewnością zdobędą Waszą sympatię. Serdecznie polecam
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (PW).

Ptyś. Claire Lebourg

Sympatyczny piesek Ptyś wyrusza na wakacje ze swoim panem, nagle zostaje z nim rozłączony. Niestety, na skutek nieprzewidzianych zdarzeń gubi się. Naiwnie wierzy, że to jego wina, bo podczas postoju za daleko odszedł i zbyt długo obwąchiwał i sprawdzał okoliczne zapachy, dlatego przegapił moment, w którym jego człowiek pojechał dalej. Był zrozpaczony i próbował odnaleźć właściciela. Ptyś rozpoczyna nowe życie. Na szczęście znajduje nowych przyjaciół i zamieszkuje razem z nimi. Poznaje Groszka, Bezę, Bruce’a, Mamutka i Jagódkę, którą spotkał ten sam los. Pieski zaprzyjaźniają się i pomagają Ptysiowi odzyskać radość życia oraz uczą go samodzielności. Ptyś zaczyna nowe życie , choć starego wcale nie chciał kończyć. Polecamy poruszającą opowieść na temat czworonogów w naszym życiu. Uczącą empatii i wrażliwości na los słabszych oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Historia Ptysia udowodni wszystkim, że zawsze jest szansa na nowy początek. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group