Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 8009
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 31 lipca 2020, 9:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 5:59
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej tym razem proponują nam książki: „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki” Markéty Baňkovej, „Rubież”, której autorem jest Marcina Guzek i „Balticarium” Natalii Uryniuk. O wybranych książkach piszą ciekawie w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Drobiazg. Miłość w czasach genetyki. Markéta Baňková

Główny bohater Tomasz widzi świat oczami naukowca. Jest studentem genetyki, prowadzi własny, kontrowersyjny eksperyment i uparcie stara się dotrzeć do genów własnych krewnych. Wszystko dookoła jest dla niego zbiorem cząsteczek, efektem procesów chemicznych i dążeniem do reprodukcji. Ukochana to worek genów i potencjalna szansa na przekazanie własnych. Stopniowo DNA przejmuje rolę narratora, a czytelnik zaczyna się czuć nieswojo. Bo co właściwie jest istotą życia i człowieczeństwa? Które organizmy tak naprawdę dominują?
Stosunkowo banalna historia Tomasza staje się dla autorki podłożem do rozważań nad genetyką i bardzo przystępnych naukowych wywodów. Rozmowy Tomasza z wujkiem w istocie są dialogiem na temat miejsca nauki w życiu człowieka oraz wpływie genów na ludzką wolę i nasze wybory. Czarny humor wpleciony w narracje dodaje powieści smaku i sprawia, że czas spędzony z szalonym naukowcem nie jest zmarnowany. Książka z pewnością na długo zostaje w głowie i skłania do przemyśleń na temat tego ile czynników ma wpływ na nasze decyzje i losy oraz jakie geny niesiemy. Czy rację ma Arystoteles twierdząc, że „całość to więcej niż zbiór części”? Książka otrzymała nagrodę Książka Roku 2016 w Czechach. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej i w Legimi. (JJ)

Rubież. Marcin Guzek

W tej książce spotykamy już nam znanych bohaterów, co w Komandorii 54, ale także spotykamy kilku nowych. Pojawiają się młodzi i niedoświadczeni rekruci do Zakonu Szarych Płaszczy. Będziemy też świadkami znaczących przemian psychologicznych w bohaterach, zwłaszcza w Nathanielu.
Tym razem przed Szarą Strażą stoi nie lada wyzwanie. Mają za zadanie obronić Rubież przed atakami dzikich plemion. Tym razem w grę wchodzi tez magia, ponieważ ludy zamieszkujące tereny wokół Rubieży mają zamiar wywołać potężnego demona wojny i mordu. Zanim jednak dojdzie do starcia, trzeba przekonać lokalnych władców, że ma ono sens. Potem będziemy świadkami bardzo krwawej bitwy.
W międzyczasie nasi bohaterowie muszą także stawić czoła monstrum, potężnej Bestii, która wywołuje niesamowity chłód i pochłania każde życie, które znajdzie na swojej drodze. Cassandra, jako Czująca dociera do jego natury i źródła, jednak problem z nim związany pozostaje nierozwiązany.
Jak zwykle ciężko było mi się oderwać od lektury. Świat stworzony przez autora jest piękny i przerażający zarazem i dostarcza całą gamę emocji, nierzadko skrajnych. Rubież to brutalne fantasy, które niejeden raz potrafi też zachwycić. Mamy tutaj też wielki wachlarz bohaterów i ich psychologicznych profili.
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PW)

Balticarium – Natalia Uryniuk

Wakacje trwają w najlepsze! Na ten czas prezentujemy świetną książkę dla dzieci Natalii Uryniuk. Balticarium to bogato ilustrowany album o Bałtyku. Dowiemy się z niego czy Bałtyk był jeziorem, skąd biorą się fale i dlaczego nasze morze jest zimne i słodkie. Przeszukamy mroczne morskie dno, aby poznać świat zwierząt i roślin zamieszkujących wody Bałtyku. Dzięki atrakcyjnym i kolorowym ilustracjom poznamy nasze morze i docenimy jego niepowtarzalny urok. Autorka „zahacza” także o temat ekologii. Podpowiada, jak MY możemy zadbać o Bałtyk. Co zrobić dla dobra środowiska – nie tylko morskiego, abyśmy mogli się cieszyć naszym morzem jak najdłużej. Zapraszamy na rejs po Bałtyku! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group