Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 6095
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 1 listopada 2019, 6:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2019, 6:25
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, „Żmijowisko”, „Cudowna wyspa dziadka” i audiobook „Cierpkie winogrona” – to po te książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Marcin Wicha

Każdego z nas to czeka. Niektórzy już przez to przeszli, inni wolą o tym nie myśleć. Może tak lepiej. Bez względu na obraną metodę - bezboleśnie się nie da, bo boleć musi. Porządkowanie, usuwanie rzeczy po bliskich zmarłych, szczególnie po rodzicach. Jak się do tego zabrać? Energicznie, bez roztkliwiania, wszystko do worków, aby szybko i mieć to już za sobą? A potem uciec z pustego mieszkania? Czy odwrotnie, zastanawiać się nad każdym przedmiotem, kontemplować przemijanie, przywoływać wspomnienia, przeciągać żałobę i pozwolić płynąć łzom? Marcin Wicha zrobił to po swojemu i pewnie niezamierzenie, ale powstała z tego książka. Piękna, wzruszająca impresja. O wszystkim. O życiu. O odchodzeniu. Przede wszystkim o Matce. To jej mieszkanie. Jej dorosłość i starość, jego dzieciństwo i dorastanie. Tego nie da się rozdzielić. To jest dodatkowa trudność, bo każda rzecz to opowieść, również o nas. A rzecz niczym szczególnym się nie wyróżnia: zaczytana książka bez okładki, wyrwana strona z gazety, stary przepis na ciasto. Okruchy. A nie sposób ich dźwignąć. „I co z tego pozostanie/ Na chodniku liści taniec/Zatrzymane w kadrze chwile/Trochę marzeń, westchnień ileś/Tylko tyle czy aż tyle.” Tak śpiewał kiedyś Marcin Różycki, ale jego też już nie ma wśród nas. Książka – laureatka podwójnej nagrody Nike 2018, czytelników i jury - dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Żmijowisko. Wojciech Chmielarz

To miały być udane wakacje w gronie przyjaciół i ich rodzin, nad jeziorem, w lesie, z dala od warszawskiego zgiełku i pośpiechu. Pozornie miło i beztrosko, wszyscy zdaja się świetnie bawić, jednak każdy przyjechał tu z jakąś przeszłością, podskórne urazy, zazdrości, ukrywane związki, poirytowanie, dzieci, którymi trzeba się zająć, znudzona nastolatka psują sielankę. Narasta napięcie, które wybucha podczas pożegnalnej imprezy suto zakrapianej alkoholem. Gdyby tylko chodziło o to, że pewne przyjaźni i związki nie przetrwają tej nocy. Ginie Ada, córka Kamili i Arka. Po roku Arek wraca do Żmijowiska, nic nie jest takie jak było, a jego obecność jest niemile widziana. Pomaga mu Adaoma, która po pamiętnych wakacjach została sama, razem trafiają na nowy trop, robi się niebezpiecznie, nadepnęli na odcisk Kajetanowi. Tymczasem w agroturystyce wakacje spędzają kolejni letnicy, właśnie dopiekły się kiełbaski, w związku z tym dziewczynka musi sama iść do toalety, z której nie wraca. Koszmar powraca. Powieść Chmielarza to świetny thriller psychologiczny, który obnaża prawdę o relacjach międzyludzkich, związkach, manipulacji, świecie showbiznesu, w którym kto ma kasę ten ma rację, a zemsta pcha w straszne strony. Prosty język, wyraziste postaci, wartka akcja rozgrywająca się w trzech płaszczyznach czasowych i zwroty akcji prowadzą czytelnika do zakończenia, które jest jak uderzenie pięścią, zwala z nóg. Polecamy przeczytać „Żmijowisko” zanim pojawi się jako serial telewizyjny. Skąd Wojciech Chmielarz wziął pomysł na taką fabułę? Dowiemy się 9 listopada o 15:00 w Książnicy Karkonoskiej podczas spotkania z autorem. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Powieść „Żmijowisko” została Książką Roku portalu lubimyczytac.pl, otrzymała Grand Prix festiwalu Kryminalna Warszawa 2019 i Nagrodę Wielkiego Kalibru 2019

Cudowna wyspa dziadka. Benji Davies

Syd najbardziej na świecie kocha swojego dziadka. A dziadek Syda. I to się nigdy nie zmieni. Któregoś dnia chłopiec postanawia go odwiedzić i wyrusza z nim na wielką wyprawę, której celem jest przepiękna i tajemnicza wyspa. Teraz czeka ich najważniejsza wspólna przygoda. Czas spędzony razem na wyspie jest cudowną zabawą, ale nadchodzi moment powrotu. Wtedy okazuje się, że dziadek postanawia pozostać na wyspie… Historia ta daje wiele możliwości interpretacyjnych, ale także pozwala na snucie własnych opowieści o odwadze, wielkich przygodach, ale także o smutku i pożegnaniu. Autor bardzo prostymi środkami stworzył mądre i wzruszające opowiadanie, które uwrażliwia na to, że najbliżsi tak naprawdę nigdy nas nie opuszczają. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Cierpkie winogrona. Bożena Gałczyńska -Szurek; czyta: Joanna Domańska

Nagrodzona powieść o bardzo ciekawej akcji. Lekka, ale wzruszająca i romantyczna. Paulina przeżywa po śmierci ukochanego męża kryzys emocjonalny i nie tylko. Zrozpaczona usiłuje zrozumieć dlaczego Janek pozostawił ją i dziecko bez środków do życia. Postanawia tę tajemnicę wyjaśnić, nie mając pojęcia w jakie kłopoty się pakuje. W podróży na grecką wyspę Korfu towarzyszy jej przyjaciółka z lat studenckich urocza Nina, której kłopoty sercowe nie raz wywołają u czytelnika uśmiech. Spotkany w podróży mężczyzna, przystojny Grek, odegra w życiu Pauliny wielką rolę. Historia szalonej miłości tych dwojga nie pozwala się od książki oderwać. Rozpala wyobraźnię. Jest emocjonalnie, romantycznie i baaardzo tajemniczo, a finał kompletnie zaskakuje. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group