Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9743
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 11 października 2019, 8:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 października 2019, 7:09
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Wspomnienia o Czesławie Miłoszu w opracowaniu Anny Romaniuk, Farma lalek Wojciecha Chmielarza, Drzewa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego oraz audiobook Nieznajoma w domu autorstwa Shari Lapena polecają nam tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu. Wybór, redakcja i opracowanie Anna Romaniuk

W chwili, gdy ukaże się ten tekst, będzie już znany werdykt komisji noblowskiej. Być może znów będzie powód do wielkiej radości, bo notowania Olgi Tokarczuk na listach bukmacherskich plasują się bardzo wysoko. Bez względu na zakulisowe rozgrywki i różne konteksty jest to wielkie święto literatury oraz czytającej społeczności i tak to traktujemy. Parę razy w historii nagrody Nobla mieliśmy swoje triumfy i okazje do fetowania, ale starsi czytelnicy powinni pamiętać, że takiego poczucia dumy, jakie towarzyszyło przyznaniu nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesławowi Miłoszowi, dawno nie było. Łzy radości, wzruszenie, gorączkowe poszukiwanie jakichkolwiek tekstów laureata, oczekiwanie na przyjazd. Tego się nie zapomina. Czas też był wyjątkowy, prawie jak u Henryka Sienkiewicza: „był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.” W tym przypadku – 9 października 1980 roku. Wiele z tamtej atmosfery odnajdziemy w książce zredagowanej przez Annę Romaniuk, a składającej się z zapisów wspomnień, impresji, spotkań, ale także kłótni, konfliktów, nieporozumień, różnych osób, które miały okazję zetknąć się z Poetą bądź jego twórczością. Najpierw był wielkim nieobecnym polskiej literatury, potem wydawało się, że oczekiwanie na nowy tom wierszy, to tylko kwestia czasu. Tymczasem od Jego śmierci minęło w tym roku już piętnaście lat. Fascynująca książka pełna niuansów, nieznanych faktów, splątanych losów, zapomnianych głosów, przywołanych świadectw tych, którzy widzieli i zapamiętali. W tym roku obchodzimy Rok Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Znał i cenił poezję Miłosza. Podczas wojny, w więzieniach i łagrach sowieckich, często powtarzał sobie jeden wiersz - O książce:
(…) „Gdzież jest miejsce dla ciebie w tym wieku zamętu, książko mądra, spokojna, stopie elementów
pogodzonych na wieki spojrzeniem artysty?” (KH)

Farma lalek. Wojciech Chmielarz

Podobno przyjechał tu na chwilę, aby wziąć udział w akcji liczenia nietoperzy, które masowo zamieszkują kowarskie sztolnie. Nie wiadomo, co na to nietoperze, bo spały, ale najwyraźniej sceneria opuszczonej kopalni uranu podziałała na autora na tyle intrygująco i ekscytująco, że zdecydował się tu umieścić akcję swojej następnej książki. Wojciech Chmielarz, bo o nim mowa, nazwisko znane miłośnikom powieści kryminalnej, wysyła swojego bohatera, komisarza Jakuba Mortka, do Krotowic. Senne i apatyczne z pozoru miasteczko, gdzie każdy ma coś do ukrycia, okazuje się być areną mrożących krew w żyłach wydarzeń. Niespodziewane zwroty akcji, silne namiętności, rosnące ze strony na stronę napięcie i gęstniejąca atmosfera na koniec znajdują zaskakujące rozwiązanie! Książka nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru. Wielbicielom kryminałów polecamy pozostałe pozycje z cyklu o komisarzu Mortce: „Podpalacz” - debiut autora, kryminał o seryjnym podpalaczu, który działa na terenie Warszawy; „Przejęcie” – komisarz Jakub Mortka dostaje do rozwiązania sprawę morderstwa biznesmena, którego zwłoki rozwieszono na Moście Gdańskim w Warszawie, przy okazji śledztwa trafia na samobójstwa, które niekoniecznie są samobójstwami, powieść nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru; „Osiedle marzeń” – na strzeżonym warszawskim osiedlu ginie jedna z mieszkanek, zburzony zostaje spokój, który miała gwarantować ochrona osiedla. Kto stoi za morderstwem studentki dziennikarstwa? ; „Cienie”- Milanówek, córka i żona gangstera zostają zamordowane z policyjnej broni. Mortka nie wierzy w winę kolegi. Powieść nominowana do nagrody Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa oraz nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru. Wszystkie części kryminałów dostępne są w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Wojciech Chmielarz spotka się z czytelnikami Książnicy Karkonoskiej w pierwszej połowie listopada. Już dziś zapraszamy, szczegóły wkrótce na stronie https://biblioteka.jelenia-gora.pl/

Drzewa. Piotr Socha, Wojciech Grajkowski

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa, międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. W tym dniu organizowane są przez szkoły, nadleśnictwa i stowarzyszenia ekologiczne akcje sadzenia drzew oraz prowadzone są programy edukacji ekologicznej. Z tej okazji polecamy książkę wydawnictwa dwie Siostry pt. „Drzewa”. Zapraszamy do odwiedzenia niezwykłego świata drzew, w którym można zobaczyć kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Piękne ilustracje pozwolą poznać i obejrzeć drzewa najwyższe, najstarsze i najgrubsze. W książce spotkamy także enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Zapoznamy się z pracą drwala i zobaczymy jakie budowle, wehikuły, rzeźby i instrumenty można zrobić z drewna. Przykładowe projekty domków na drzewach zachwycą nie tylko dzieci ale także niejednego dorosłego. Zapraszamy do lektury. Zajrzyj do lasu! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Nieznajoma w domu. Shari Lapena; czyta: Joanna Gajór

Doskonała fabuła, szybka akcja i budujące napięcie… wywołuje mnóstwo emocji. Zaskakujący, intrygujący i świetny thriller psychologiczny. Karen i Tom to małżeństwo prawie idealne. Mieszkają na przedmieściach Nowego Jorku, mają piękny dom, udane życie i dobrą pracę. Wszystko trwa do czasu, gdy w pewien sierpniowy wieczór Tom wraca do domu i nie zastaje w nim Karen. Okazuje się, że jego żona miała wypadek samochodowy, z którego wyszła cało, jednak niczego nie pamięta… a może nie chce pamiętać?
Kto będzie zamieszany w cała sprawę, kto okaże się mordercą? No właśnie – przekonajcie się sami! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1028
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group