Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7837
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Niedziela, 22 września 2019, 11:12
Aktualizacja: Wtorek, 24 września 2019, 7:39
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
"Żywot człowieka gwałtownego" Józefa Łobodowskiego, "Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa" Marka Tomana, "Pory roku krok po kroku. Jesień" Katarzyny Moryc i audiobook "Skandaliści w koronach" Andrzeja Zielińskiego – to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej.

Żywot człowieka gwałtownego. Józef Łobodowski

Wspomnienia Józefa Łobodowskiego już od dawna czekały w kolejce do przeczytania. Co jakiś czas przekładane i spychane na dalsze miejsce, bo inne książki wydawały się atrakcyjniejsze czy ważniejsze. W niedawno omawianej pozycji „Kobiety i Schulz” Anna Kaszuba - Dębska przywołuje fragmenty artykułu Łobodowskiego, a jego samego określa mianem ostatniego romantyka, buntownika, tułacza, cygana i skandalisty swego czasu. Po takiej rekomendacji trudno było nie sięgnąć natychmiast po „Żywot człowieka gwałtownego”. Józef Łobodowski - poeta, publicysta, tłumacz, niepoprawny rewolucjonista, którego utwory co rusz podlegały przedwojennej cenzurze a w konsekwencji konfiskacie. Znany przede wszystkim z tomu wierszy „Rozmowa z ojczyzną”, o którym jeden z krytyków napisał, że gdyby Cezary Baryka był poetą, to z pewnością pisałby takie właśnie utwory. Po wojnie nie wrócił do kraju. Był współzałożycielem Sekcji Polskiej Radia Madryt, na falach których nie szczędził słów krytyki przesiąkniętych ciętą ironią władzom PRL, w odwecie, zgodnie z obowiązująca wtedy linią - zakazany i skazany na zapomnienie. Polecana dzisiaj autobiografia dotyczy głównie okresu przedwojennego, choć oczywiście, gdy narracja tego wymaga albo losy bohaterów wspólnych przeżyć wymagają dopowiedzenia, to autor chętnie meandruje i przeskakuje do czasu wojny lub jeszcze późniejszych. Związany z Lublinem i kręgiem poetyckim Józefa Czechowicza, za postawę i poglądy relegowany z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, po jakimś czasie osiedla się w Warszawie, gdzie wraz z innymi artystami, między innymi Stanisławem Piętakiem tworzą drugi słynny „wspólny pokój” (ten pierwszy należy do bohemy Zbigniewa Uniłowskiego). A co tam się działo, to najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio od uczestnika tamtych wydarzeń! Słynne i głośne nazwiska obok poetów i twórców, których często niesłusznie przykrył kurz niepamięci, żarty i anegdoty w sąsiedztwie spraw ważnych i poważnych, doskonała pamięć i ostrość spojrzenia, a to wszystko napisane świetnym, żywym, barwnym i pulsującym emocjami językiem. Aż żal, że nie powstała druga część. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa. Marek Toman

Najnowocześniejsze metody badań archeologicznych, stosunki ojciec-syn, kilkusetletnia praska opowieść o chłopcu męczenniku, świat wirtualny, poszukiwanie prawdy historycznej i we własnym życiu. Stan współczesnych stosunków chrześcijańsko-żydowskich, polityka, nienawiść, miłość, strach, bezsilność, mit i rzeczywistość. Areną splecionych wątków jest Praga, magiczne miasto stworzone by przyjąć tajemnicze historie i niewyjaśnione zdarzenia. Szymon Abeles to postać autentyczna, żydowskie dziecko, które ginie w niewyjaśnionych okolicznościach na końcu XVII wieku. Jego historia obrasta w legendę, a dzięki jezuitom staje się męczennikiem. Kilkaset lat później Ladislav Albrecht, antropolog, rozpoczyna prace w kościele Tyńskim. Celem tych badań jest odszukanie grobu Szymona Abelesa. W pełnym zaangażowaniu w pracę przeszkadza mu zniknięcie syna. Okazuje się, że niewiele wie o swoim dziecku, ślady kierują go do książki Hanny Krall i Battle Church. Podziemny, wirtualny świat gry przenosi go do getta warszawskiego. Równolegle odbywa się sąd nad domniemanymi zbójcami Szymona Abelesa, w XVII wiecznej Pradze wyczuwalny jest ostry antysemityzm, a priorytetem działań jezuitów jest nawracanie Żydów, czasem na siłę. Ówczesnym komunikatorem są masowo drukowane ulotki, które informują mieszkańców o postępach procesu. Ich autorem jest ojciec Johannes, chociaż wszyscy myślą, że pisze je Herman, konwertyta, który poznał Szymona osobiście. Herman jest rozdarty. Lojalny wobec jezuitów czuje jednocześnie, że powinien pomóc zamieszanym w sprawie Żydom. Badania kolejnych krypt w kościele Tyńskim nie przynoszą zamierzonego efektu. Mało tego, wzbudzają protesty środowisk żydowskich, do dyskusji włącza się Baza, która kontroluje Battle Church. W Pradze robi się niebezpiecznie, w tej XVII wiecznej i tej współczesnej. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Pory roku krok po kroku. Jesień. Katarzyna Moryc

Pory roku krok po kroku to seria bogato ilustrowanych książek, w których przedstawiono świat roślin i zwierząt podczas czterech pór roku, w różnych środowiskach. I tak dowiemy się jakie zmiany w przyrodzie zachodzą jesienią w lesie, na łące, nad wodą czy w parku. W książce znajdziemy pięknie ilustrowane rozkładówki z zamkniętymi i otwartymi skrzydełkami oraz z zadaniami takimi jak quizy, rebusy, krzyżówki. Zadania te wymagają koncentracji i skupienia, rozwijają umiejętności liczenia, pisania i czytania. Zadanie „zrób to sam” dodatkowo wspomaga kreatywność , kształtuje zdolności manualne i plastyczne. Starannie wydana, barwna Jesień Katarzyny Moryc z pewnością podbije dziecięce serca i pozwoli odkrywać piękno otaczającego je świata. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Skandaliści w koronach. Andrzej Zieliński; czyta: Andrzej Hausner

Ile to ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o naszych władcach! Jedno jest pewne – święci nie byli, ale przecież to też tylko ludzie, tacy sami jak my wszyscy. Warto wysłuchać i spojrzeć na naszą historię nieco z innej perspektywy. Książka, która ,, obudzi” również tych, co zazwyczaj spali na lekcjach historii. Autor w sposób prosty i zrozumiały prowadzi nas przez meandry polskiej historii. Od Piastów, przez Jagiellonów aż do Poniatowskich i rozbiorów. Świetne pióro i mnóstwo ciekawych anegdot powodują, że książkę pochłania się jednym tchem. Ta książka jest fenomenalna – nie czyta się jej jak podręcznik, czyta się ją jak dobrą powieść. Książka szokuje, bawi, intryguje, skłania do refleksji nad polską historią. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group