Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8267
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Czwartek, 2 maja 2019, 8:00
Aktualizacja: Niedziela, 5 maja 2019, 6:19
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. KK
Po co warto sięgnąć tym razem? Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej wybrali książki: „Nikt nie idzie”, „Kochaj mnie mocniej… Czeskie opowieści” i audiobook „Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii”. Wybór, jak zawsze, uzasadniają w swoich recenzjach, które warto przeczytać.

Nikt nie idzie. Jakub Małecki

Delikatność, wrażliwość, melancholia to słowa, które bezwiednie przychodzą do głowy, gdy myśli się o tej książce. Niuanse uczuć, emocje, codzienne sprawy opowiedziane prostym językiem i chyba dlatego pozostają na długo w pamięci. To są też elementy wspólne dla tej opowieści, złożonej pozornie z osobnych rozdziałów. W pewnej chwili spotkają się również bohaterowie, ale na razie każdy idzie swoją drogą i opowiada nam swoją historię; fragmentami, stopniowo odsłaniając wewnętrzne przeżycia. Ktoś przyrównał tę metodę do składania origami. I po zastanowieniu wydaje się to niezwykle trafne spostrzeżenie, bo nie tylko bardzo istotny w powieści wątek japoński pozwala na takie zestawienie, ale przede wszystkim dbałość autora o szczegóły, detale, pozornie mało istotne drobiazgi, które właściwie stanowią najważniejsze elementy „Nikt nie idzie”. I tak można snuć te rozważania, skupiając się na warsztacie pisarskim Jakuba Małeckiego, na bohaterach z całą gamą ich nie zawsze i nie do końca wypowiedzianych uczuć, na Japonii, do której się tęskni, chce zrozumieć, ale ona nie odpłaca tym samym. I jeszcze parę ważnych spraw by się znalazło do omówienia, wszystko po to, żeby nie przejść do prozaicznego zdania na temat treści. Bo czy po przeczytaniu, że poznamy Marzenę kochającą fontanny, Klemensa, który wykonał jeden niefortunny manewr lotniczy i ich niepełnosprawnego syna, noszącego w plecaku balony odnajdziemy te subtelności? Czy zachęci nas informacja, że to historia związku Olgi i Igora? Czy da się napisać o czym jest haiku? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Kochaj mnie mocniej… Czeskie opowieści - M. Viewegh, J. Kratochvil, D. Fischerova, P. Šabach, V. Noskowa, E. Hauserova, J. Rudiš, A. Nellis, B. Dočekal

9 współczesnych czeskich opowiadań o miłości, które zdecydowanie odbiegają od stereotypowych, majowych wizji romantycznych uniesień. Miłość po czesku, to miłość codzienna, niełatwa i bardzo ludzka. Miłość dla której nie istnieje granica wieku czy płci, miłość targana zazdrością, miłość zmęczona, ślepa miłość i miłość która wybacza. Miłość pod wieloma postaciami opowiedziana z typowym czeskim gorzkim humorem, bez oceny i z sympatią do bohaterów. Kim są bohaterowie opowiadań? To my, nasi sąsiedzi, znajomi, mijani przechodnie, ktoś o kim słyszeliśmy. Autorzy opowiadań bez kompleksów i wstydu snują miłosne historie współczesnych ludzi, żeby pokazać, że miłość niejedno ma imię. By uświadomić, że miłość nie zawsze wygląda tak jak w telenoweli. Czeska láska, czy różni się od polskiej miłości? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii – Iwona Kienzler; czyta: Joanna Gajór

W tej opowieści królowie, ich towarzyszki, sojusznicy i oponenci przedstawieni są bez podręcznikowego patosu, jako ludzie z pragnieniami, kierowani żądzą posiadania władzy, czasami cieszący się z nieszczęścia innych czy cierpiący na nieuleczalne wówczas choroby.
Wraz z autorką zaglądamy do alkowy Jagiellonów i poznajemy ich życie uczuciowe. Dowiadujemy się jak były kojarzone małżeństwa kolejnych królów, a także jakie były losy tych małżeństw. Autorka nie zapomina też o kochankach. Książka jest skarbnicą ciekawostek z życia codziennego Jagiellonów. Napisana lekko, barwnie i dowcipnie. Gorąco polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group