Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12269
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 30 listopada 2018, 6:04
Aktualizacja: Niedziela, 2 grudnia 2018, 6:54
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Kryptonim „Frankenstein”, Pasztety, do boju! i Bestia – po te książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym w ich recenzjach, a przy okazji zapraszają na spotkanie z jednym z autorów – Przemysławem Semczukiem, z pochodzenia jeleniogórzaninem.

Kryptonim „Frankenstein”. Przemysław Semczuk

Była legenda „czarnej wołgi”, był „Wampir z Zagłębia”, czyli Zdzisław Marchwicki, było o tajemnicy śmierci Tadeusza Stecia, no to można było się spodziewać, że przyjdzie kolej na jeszcze jednego z niechlubnej kolekcji sławnych morderców. „Kryptonim „Frankenstein” to historia Joachima Knychały, bardziej znanego jako „Wampir z Bytomia”, który przez osiem lat terroryzował Górny Śląsk, napadając na młode kobiety i brutalnie mordując pięć z nich. Prywatnie Knychała był wzorowym mężem, czułym ojcem i wydajnie pracującym górnikiem. Jak ktoś świetnie podsumował: śląska klasyka. Swoją drugą naturę ujawniał po godzinach. Dla opowieści o tamtych wydarzeniach Przemysław Semczuk zastosował rzadko występującą w naszej literaturze formę fabularyzowanego dokumentu, co pozwoliło mu przedstawić sprawę z punktu widzenia mordercy, zastanowić się, co nim kierowało i działo się w jego głowie, jakie były przyczyny tak przerażającego postępowania. Z drugiej strony, jak przystało na porządny reportaż, mamy bogactwo faktów i informacji, arkana śledztwa i realia pracy milicji, rzetelnie odtworzoną atmosferę lat 70-tych i 80-tych, co jest szczególnie istotne w przypadku specyfiki Górnego Śląska. A skąd zainteresowanie tą tematyką, jakie emocje budzą się podczas pracy nad takimi książkami, no i przede wszystkim – kto następny? Te i inne pytania, już za kilka godzin będzie można zadać autorowi osobiście. Przemysław Semczuk, czyli jak sam o sobie mówi: seryjny dziennikarz śledczy będzie gościem Książnicy Karkonoskiej. 30 listopada, godz. 18.00, sala konferencyjna III piętro. Obecność obowiązkowa! (KH)

Pasztety, do boju! – Clémentine Beauvais

Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać? Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę. Kierunek: Paryż. Cel: ściśle tajny. Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Bestia - Magda Omilianowicz; czyta: Krzysztof Czeczot

Ta historia powinna być przestrogą, szczególnie dla wszelkiego rodzaju placówek opiekuńczo- wychowawczych. Powinna spowodować, że bardziej uważnie będziemy spoglądać na ludzi dookoła nas.
To sporządzony na podstawie akt sprawy, rozmów z bliskimi ofiar, uczestnikami postępowań i z samym Leszkiem Pękalskim reportaż z dziennikarskiego śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw wzbogacony o elementy fikcji literackiej. Książka mocna, wstrząsająca, momentami drastyczna. Zgodnie z tytułem – studium wcielonego zła. Zła pod postacią człowieka.
Początek reportażu to dzieciństwo Lesia. Taki biedny chłopaczek z lekkim upośledzeniem. Taki mizerny, brudny, głodny, odrzucony przez wszystkich, wyśmiewany, poniżany… aż litość bierze…
Kolejne rozdziały coraz szybciej to współczucie zmieniają w złość i nienawiść. Niewyobrażalny rozmiar zbrodni. Straszne! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group