Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 7393
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 13 kwietnia 2018, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 19 kwietnia 2018, 16:43
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Foucault w Warszawie”, „Wędrówki z Casparem Davidem Friedrichem”, „Pralinka” i audiobook „Moralność pani Piontek” to książki, po które radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat po te? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Foucault w Warszawie. Remigiusz Ryziński
Nazywał się Michel Foucault. Był światowej sławy filozofem. Jego „Historia szaleństwa w okresie klasycyzmu” jest ciągle lekturą obowiązkową na wielu kierunkach studiów humanistycznych. Pracował nad nią w Warszawie. Spędził tu prawie rok. W latach 1958 – 1959 był pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury Francuskiej, powstałego przy Uniwersytecie Warszawskim. Tyle że nie ma żadnych śladów jego pobytu w Polsce. Prawie. Nie ma listów, fotografii, dokumentów, tablic upamiętniających. Jest legenda. I kultowa fraza o czasie przeżytym „pod wielkim upartym słońcem polskiej wolności”. Wiadomo, że był inwigilowany, że zastawiono na niego pułapkę, że prowokacja Służby Bezpieczeństwa przyniosła oczekiwany skutek, bo z Polski został wydalony. Tylko ciągle nie wiadomo po co. Chyba za bardzo nie przejął się tą absurdalną sytuacją i nie zerwał kontaktów z Polakami a do Polski przyjeżdżał jeszcze kilka razy, między innymi z transportem leków. W Paryżu wyprowadził na ulicę 50 tysięcy ludzi w geście poparcia dla „Solidarności”. Tutaj trwał wtedy stan wojenny. W archiwach IPN-u są teczki, tylko ciężko je odnaleźć. W wyszukiwarkę trzeba wpisać właściwe słowo, ale nie jest to nazwisko, narodowość też nie, nawet nie profesja naukowa, dla tajnych służb z okresu PRL-u ważniejsze było coś innego: homoseksualizm. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Wędrówki z Casparem Davidem Friedrichem. Anneke Hesp
Czy wyobrażacie sobie iść pod ramię z najwybitniejszym niemieckim malarzem romantycznym? Wędrować tymi samymi ścieżkami, którymi spacerował Caspar David Friedrich? Odnajdować te same krajobrazy, które uwiecznił na swych obrazach? Widoki z Głównego Grzbietu Karkonoszy, jak napisała autorka publikacji, zainspirowały artystę do końca życia. Uwiecznione na płótnach miejsca to wyraz emocjonalnej więzi artysty z naturą. Uznany za twórcę romantycznego krajobrazu Friedrich inspirował i inspiruje kolejne pokolenia. Anneke Hesp nie zagłębia się w biografię malarza, bohaterami jej publikacji są obrazy, a treścią kolejnych rozdziałów są propozycje tras śladami Caspara Davida Friedricha. Kilka z nich prowadzi karkonoskimi szlakami, inne wiodą na Pomorze, do Saksonii oraz na Śląsk. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Pralinka. Fanny Joly
Poznajcie Alinkę-Pralinkę, rezolutną koleżankę Mikołajka i Jaśków. Na co dzień jest słodka, ale kiedy trzeba, potrafi tupnąć nogą. Płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… Złośliwi starsi bracia? Kłopoty w szkole? Wizyta Bardzo Ważnych Gości? Z pomocą przyjaciółki Celiny, pluszowego lwa Gryzaka oraz najfajniejszego chłopca w całej szkole, Krzysia Trufli, Pralinka poradzi sobie ze wszystkim! Pełna uroku, zabawna i ciepła powieść o rodzince – z pozoru przeciętnej, być może podobnej do waszej. Ale przeczytajcie kilka stron, a przekonacie się że poznając Pralinkę, rozpoczynacie zupełnie nieprzeciętną przygodę. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Moralność pani Piontek. Magdalena Witkiewicz; czyta: Magda Karel
Zabawna i lekka powieść obyczajowa, choć nie zawsze słodka. Pomysł oparty na klasycznej komedii pomyłek. Mimo że lekka, dotyka też ważnych spraw: szczęścia, lojalności, miłości. Gertruda Poniatowska, z domu Piontek… Takiej kobiety nikt nie chciałby spotkać, a już na pewno nie mieć takiej żony ani matki. Na całe nieszczęście – jej mąż Romuald i syn Augustyn muszą się męczyć i znosić humory Gertrudy. Gusio – jak nazywa syna pani Poniatowska – jest ginekologiem, czego matka nie umie mu wybaczyć. Bo co to za specjalizacja? Przecież żadna znajoma do niego nie pójdzie! Nie mógł zostać stomatologiem czy laryngologiem tak jak ojciec? Ale nie! On musiał zrobić matce na złość? Augustyn zaczyna mieć dość matki i jej rządów. Postanawia zacząć żyć na własny rachunek i wynajmuje pokój. Ale okazuje się, że razem z nim ma zamieszkać studentka Anula. Pani Poniatowska mało nie dostaje zawału! Jak tak można?! Zaczyna wtrącać się w nieswoje sprawy i zachowywać się coraz bardziej dziwnie…
Jeżeli szukacie czegoś na poprawę nastroju, jest to książka dla Was! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group