Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 6791
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 19 stycznia 2018, 8:13
Aktualizacja: Sobota, 20 stycznia 2018, 5:41
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej przygotowali kolejne propozycje lektur, po które, ich zdaniem, warto sięgnąć. To: Polowanie na Generała, Tajemnice rycerzy. Życie codzienne śląskich feudałów, Okrutna miłość i Miasteczko Darkmord. Swój wybór uzasadniają w recenzjach.

Polowanie na Generała. Henryk Nicpoń
Książka jest reporterskim zapisem historii konfliktu Piłsudskiego z generałem Rozwadowskim w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Rola Rozwadowskiego, doskonałego stratega, bohatera Wojny 1920 roku, jakże często marginalizowana, okazuje się kluczowa. Książka ujawnia wiele nieznanych faktów i dokumentów z okresu II RP, zwłaszcza dokonania obu wymienionych osób.
Niewiele czasu upłynęło od daty jej premiery, a już wzbudza kontrowersje i dyskusje w środowisku historyków. 24 stycznia wszyscy zainteresowani historią XX wieku, wydarzeniami sprzed 100 lat i ich bohaterami będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Henrykiem Nicponiem. Zapraszamy do Książnicy Karkonoskiej, do sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. (JJ)

Tajemnice rycerzy. Życie codzienne śląskich feudałów. Szymon Wrzesiński
Śląsk od średniowiecza był atrakcyjnym miejscem przyciągającym rycerzy. Osiedlali się tu Polacy, Czesi, Niemcy tworząc mieszane małżeństwa. Przenikały się kultury i dzięki temu nie dochodziło tu do konfliktów na tle narodowościowym. Życie rycerzy wypełniały turnieje, polowania, uczty i rozrywki. Autor publikacji szczegółowo opisuje zwyczaje panujące wśród śląskich feudałów. Z wnikliwą precyzją przedstawia dworską etykietę, rycerskie cnoty, przybliża zmieniające się trendy dotyczące zbroi, broni, popularnych gier i tańców, opisuje rezydencje i królujące na rycerskich stołach potrawy. Z kart książki dowiemy się o słynnych turniejach rycerskich w Lwówku, o pierwszym bractwie rycerskim na ziemiach polskich – Stowarzyszeniu Obroży Psa Gończego w Legnicy, o pierwszym strzelaniu z kuszy do glinianego kura na zamku Gryf, o związku alkoholu z założeniem klasztoru w Henrykowie oraz o tym, co się dzieje z duszą rycerza po śmierci. Średniowiecze i renesans na Śląsku, dzięki książce Szymona Wrzesińskiego, stają się nam bliższe, pełne konkretnych postaci, których życie bynajmniej nie wydaje się monotonne, bezbarwne i niesmaczne. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Okrutna miłość - Reyes Monforte; czyta Ania Piróg
Maria to inteligentna, ładna, zaradna, wesoła i pełna życia kobieta. Otacza ją grono przyjaciół. Zbliża się jednak do czterdziestki, ma dosyć gierek emocjonalnych i kolejnych prób poszukiwania właściwego mężczyzny. Za namową przyjaciółki rejestruje się na portalu randkowym. Poznaje Petera Inesa, z którym po kilku miesiącach bierze ślub. Małżeńska sielanka szybko się jednak kończy i Maria poznaje prawdziwe oblicze mężczyzny.
Niesamowita historia kobiety. Nie można uwierzyć, że w XXI wieku może się zdarzyć. Kobieta, mimo, że jest prawnikiem i ma pieniądze, nie może sobie poradzić z amerykańskim sądownictwem.
Mężczyzna – jej mąż z kryminalną przeszłością będący Amerykaninem, jest tam wyżej ceniony niż emigrantka z Hiszpanii. Traktowanie Marii Jose w więzieniu o ogromnym rygorze budzi grozę!
,,Okrutna miłość” to wstrząsająca historia! Poraża tym bardziej, że jest prawdziwa. Audiobbok dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Miasteczko Darkmord – Shane Hegarty
Miasteczko Darkmord nie pojawia się na wielu mapach, bo nikt nie chce go znaleźć. Leży trochę za bardzo na północ, nieco za daleko na południe. W tajemniczych okolicznościach znikają kolejni mieszkańcy. Pozostali chcą uciekać…W każdym zakątku miasta czają się Lgendy. Finn wolałby mieć normalne życie: szkoła, dom, koledzy. Ale zgodnie z przeznaczeniem powinien zostać łowcą Legend, pogromcą potworów. Niestety, w ogóle się do tego nie nadaje. Czy odkryje w sobie bohatera? Czy uda mu się obronić miasteczko? Możesz zacząć się bać!. (opis wydawcy) Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group