Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10278
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com

Piątek, 8 grudnia 2017, 8:15
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Dlaczego „Rozplatanie tęczy”, „Bezpieczna zima w górach”, „Chore historie” i audiobook „Dziewczynka w zielonym sweterku”? O tym piszą w swoich recenzjach bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, polecając nam te właśnie książki. Zachęcamy do lektury.

Rozplatanie tęczy. Richard Dawkins
Jedna z najprzystępniejszych pozycji Dawkinsa. Świetne tłumaczenie, wymagająca i stymulująca intelektualnie treść, a przede wszystkim wiele ciekawych nowinek ze świata nauki. Autor po raz kolejny dowodzi, jak fascynujący, głęboki i interesujący jest ten świat. Przy opisywaniu cudów natury proponuje sceptycyzm i naukową metodologię, nie uporczywe przypisywanie działania siłom nadnaturalnym. Krytykuje astrologię i wszystkie inne wymysły kultury, które nie mają nic wspólnego z poznawaniem świata, choć roszczą sobie do tego prawa. Uważa, że rzeczywistość jest zbyt piękna, zbyt subtelna, barwna i różnorodna, by redukować ją do zaściankowych koncepcji proponowanych przez guślarzy i astrologów. "Magia Rzeczywistości" dla dojrzałego odbiorcy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PB – w ramach praktyki pilotażowej).

Bezpieczna zima w górach
Zbliża się biała pora roku, która w naszym regionie oznacza wzmożony ruch w górach, wiele osób na szlakach, trasach zjazdowych, trasach biegowych i turystów ciekawych okolicznych atrakcji. Sami tez chętnie wyruszymy podziwiać zimowe górskie krajobrazy i korzystać z możliwości uprawiania sportów zimowych. Prezentowany poradnik pomoże dobrze się przygotować na zimowe warunki. Wiele cennych wskazówek, skierowanych zwłaszcza do mniej doświadczonych turystów i sportowców, może okazać się niezwykle cenna, zwłaszcza w obliczu często zmieniającej się w górach pogody. Autorzy przewodnika oprócz dekalogu narciarskiego, telefonów alarmowych, złotych zasad bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy w typowych na tym terenie wypadków przygotowali dla czytelnika listę najważniejszych atrakcji turystycznych, które należy odwiedzić w rejonie Sudetów Zachodnich, Kotliny Kłodzkiej, Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego i Niskiego, Gorców, Podhala i Pienin oraz Tatr, Bieszczadów i Jury Krakowsko Częstochowskiej. Przewodnik jest niewielki, zmieści się w każdym bagażu, dzięki niemu nie zapomnimy nie tylko o własnym bezpieczeństwie ale i o imprezach cyklicznych wymienionych rejonów górskich. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Chore historie. Gosia Kulik, Tomek Żarnecki
Czy dotyk króla może wyleczyć? Kto po raz pierwszy użył broni biologicznej? Co to są przecinkowce? Jak odkryto pierwszą szczepionkę? Czy wszy mogą uratować komuś życie? I co to wszystko ma wspólnego z epidemiami? Ta książka daje odpowiedź na te i wiele innych pytań, zapraszając do podróży w czasie – ku początkom ludzkich zmagań z najgroźniejszymi i najbardziej dającymi się ludzkości we znaki chorobami : od dżumy, przez grypę, aż po AIDS. Wiadomości, które tu znajdziecie, mają lekką, przyjazną formę. Książka zawiera wiele ciekawostek, anegdot, odwołań literackich, komentarzy prowokujących do myślenia. Wszystko w odważnej, dynamicznej szacie graficznej. Zapraszamy po lekturę ! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Dziewczynka w zielonym sweterku – Krystyna Chiger, Daniel Paisner; czyta Małgorzata Gudejko-Masalska

"Dziewczynka..." to wstrząsająca historia rodziny żydowskiej mieszkającej we Lwowie podczas II wojny Światowej. Autorka i zarazem bohaterka książki była małą dziewczynką, która miała wszystko. Wspomina, że czuła się jak księżniczka. Wychowywała się w bogatym domu, niczego jej nie brakowało. Rodzice byli właścicielami sklepu z tkaninami. Kiedy byli w pracy, dziewczynką i jej bratem Pawełkiem opiekowała się niania. Kilka miesięcy później wszystko zaczęło się zmieniać, tylko dlatego, że Chigerowie byli Żydami.
Czy potraficie sobie wyobrazić, że przez 14 miesięcy jesteście odcięci od słońca i świeżego powietrza? Otaczają Was ścieki, brud, robaki i ogromne ilości szczurów, a za pożywienie macie z reguły kawałek chleba, cienką zupę i ¾ szklanki wody z przeciekającej fontanny? Potraficie? To wszystko Krystyna Chiger przeżyła jako siedmioletnia dziewczynka… Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
435
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group