Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 10255
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 marca 2017, 7:41
Aktualizacja: 7:45
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem polecają bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Proponują sięgnąć po: „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, „Sudety. Przewodnik geoturystyczny wzdłuż trasy drogowej Nysa–Złoty Stok–Kłodzko–Wałbrzych–Jelenia Góra”, „Niedokończony eliksir nieśmiertelności” i „Powrót na staromiejską”.

W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu. Renata Lis

Wielbiciele twórczości Iwana Bunina mogą być zaskoczeni jego biografią. Urodzony w roku 1870 za panowania cara Aleksandra III Romanowa, jego młode lata znaczyły liczne podróże, miłości, pisarstwo, przyjaźnie literackie m. in. z Antonim Czechowem czy Lwem Tołstojem i nic nie zapowiadało dalszych dramatycznych dziejów. Ani przez moment nie uległ ideom rewolucji bolszewickiej, nigdy nie uwierzył w jej sens. W 1920 roku ostatnim parowcem odpływającym z Odessy uciekł z Rosji, aby nigdy więcej do niej nie powrócić. Osiadł we Francji. W Grasse, w Prowansji wynajmował dom, który zamieszkiwał z żoną Wierą Muromcewą i pozostałymi osobami z przedziwnej wspólnoty, wśród nich była jego wielka miłość Galina Kuzniecowa. Wszystkim pomagał finansowo, żeby nie powiedzieć – utrzymywał, choć najczęściej żyli w ubóstwie, które podczas okupacji niemieckiej przeszło w permanentne głodowanie i biedę, doświadczenie tym dotkliwsze, że jeszcze parę lat wcześniej pieniądze Komitetu Noblowskiego pozwalały na wystawne życie - Iwan Bunin był pierwszym rosyjskim pisarzem, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Oprócz międzynarodowego uznania, splendoru, zastrzyku finansowego, rzeszy przyjaciół, którzy za chwilę stali się najbardziej zajadłymi wrogami to prestiżowe wyróżnienie pociągnęło też za sobą wzmożone działania agentów GPU później NKWD, aby przywrócić tak cenionego obywatela radzieckiej ojczyźnie. Bunin pozostał wierny białej Rosji, ale metody charakterystyczne dla policji politycznej, czyli raz rzucone błoto musi się do kogoś przykleić, okazały się na tyle skuteczne, że wokół pisarza zrobiło się pusto. Pierwsza w Polsce biografia Bunina wymyka się gatunkowym podziałom. Meandryczna, nielinearna, dygresyjna, chwilami publicystyczna opowieść często oddaje głos głównym bohaterom i pozwala im mówić własnymi słowami, utrwalonymi w listach czy dziennikach. Liczne nominacje do ważnych nagród literackich potwierdzają, że metoda obrana przez autorkę pomaga przybliżyć się do tej sfery, która niechętnie odsłania swoje arkana – tajemnicy geniuszu pisarskiego. ! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Sudety. Przewodnik geoturystyczny wzdłuż trasy drogowej Nysa-Złoty Stok-Kłodzko-Wałbrzych-Jelenia Góra. Stefan Cwojdziński, Wiesław Kozdrój

Nie od dziś wiadomo, że z dobrym przewodnikiem można zobaczyć i zrozumieć dużo więcej. Takim przewodnikiem jest proponowana książka, która wpisuje się w nowy nurt turystyki – „road geology”, czyli poznawanie geologii z auta. Autorzy niniejszej publikacji zachęcają jednak, by opuszczać samochód i poznawać bogactwo skał i minerałów Sudetów z bliska. Proponują 12 wycieczek przez Sudety widziane okiem geologia. Bowiem „znajomość geologii jest warunkiem zrozumienia krajobrazu”. Każda z wycieczek to zamknięty geograficzny i geologiczny temat. Rozdział zawiera zarówno opis krajobrazu, ważniejszych zabytki oraz historię terenu z uwzględnieniem górnictwa. Trzon stanowi opis budowy geologicznej, genezę jej powstania, występujące skały i minerały z dokładnymi wskazówkami ich lokalizacji.
To niełatwa książka, bo na 100 stronach opowiedziano historię kilkuset milionów lat. Opisano procesy, których człowiek nie zauważa w ciągu całego swojego życia, wyjaśniono skomplikowane zjawiska geologiczne i wymieniono katalog skał i minerałów Sudetów. Kto wytrwale zgłębi treść przewodnika, ten zrozumie jaką olbrzymią przemianę przeszły Sudety i Kotlina Jeleniogórska, skąd wzięły się samotne baszty skalne Rudaw Janowickich, piaskowcowe ściany Strzelińca, dowie się gdzie w Sudetach znajduje się jedno z najciekawszych stanowisk dokumentujących przejście między dewonem i karbonem, skąd się wzięła skorupa oceaniczna w kamieniołomie w Dzikowcu, gdzie występują potoki lawowe, dokąd wyruszyć w poszukiwaniu łupków z odciskami roślin karbońskich i skrzemieniałych pni drzew, odkryje jakie dwa geologiczne światy rozdziela przełom Bobru oraz dlaczego woda w Purpurowym Jeziorku jest niebezpieczna. Komu wystarczy wyobraźni, ten ujrzy ocean, lodowiec, wulkany i pustynie, które należą do geologicznej historii tych terenów. Kto znajdzie czas, być może wyruszy na poszukiwania agatów, jaspisów, chalcedonów, karneoli, melafirów, złota i srebra. Być może dziś jeszcze nieciekawa szara skała, granit karkonoski, okaże się po przeczytaniu przewodnika niezwykłym i różnorodnym wynikiem górnokarbońskiego magmatyzmu plutonicznego. Geologia może być fascynująca, zwłaszcza poznawana z bliska i z dobrym przewodnikiem! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Niedokończony eliksir nieśmiertelności – Katarzyna Majgier

Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat… Ta mądra, zabawna i niezwykle wciągająca opowieść Katarzyny Majgier mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie. (Opis wydawcy)
Książka otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” . Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(AJ)

Powrót na staromiejską - Anna Mulczyńska; czyta: Joanna Gajór

Znajdziemy tu kolorowy, mały, przyjazny sklepik, a w nim sympatyczną właścicielkę Weronikę. Jest tu też dobra, włoska restauracja z domową atmosferą i uroczymi właścicielami- Robertem i Edkiem oraz dużo… dużo innych pozytywnych postaci ( nie zabraknie też czarnych charakterów). Prawie każdy rozdział przesiąknięty jest gamą przyjemnych zapachów, począwszy od pachnących olejków, mydełek i mazidełek po zapach pizzy, włoskich dań, a kończąc na aromatycznej kawie.
Historia Weroniki jest podobna do innych kobiet ze zranionym sercem, ale świat i ludzie ze Staromiejskiej sprawiają, że zapomina o złym losie. Co dalej czeka Weronikę dowiemy się w następnym tomie- ,, Przyjaciółki ze Staromiejskiej”.
Gorąco polecam tym, którzy szukają czegoś, co pozwoli im się oderwać od codziennych trosk! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group