Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6373
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 6 stycznia 2017, 7:19
Autor: KK/Red
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
To proste Jerzego Pomianowskiego, Mgła. O powojennej Jeleniej Górze Leszka Żuka, Smoki na zamku Ukruszon Terry’ego Pratchetta i Ze sztambucha starego komucha Andrzeja Kalinina to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Dlaczego warto sięgnąć po te lektury? O tym w recenzjach poniżej.

To proste. Jerzy Pomianowski
Kilka dni temu pożegnaliśmy Jerzego Pomianowskiego – pisarza, publicystę, ale przede wszystkim znakomitego znawcę i tłumacza literatury rosyjskiej. Słuchacze Programu 2 Polskiego Radia mieli swego czasu okazję i ogromną przyjemność słuchać fascynujących wspomnień Profesora. Inicjatorka tych audycji, Joanna Szwedowska uznała, że pełne pasji, emocji i humoru gawędy Jerzego Pomianowskiego nie mogą spocząć w archiwum i powinny zostać opublikowane. Całe szczęście! Dzięki temu otrzymaliśmy opowieść o niezwykłym życiu niepospolitego człowieka, który do tego, dzięki różnym zrządzeniom losu, spotykał na swojej drodze niesłychanie ciekawe postacie. Wystarczy wspomnieć, że w gimnazjum języka polskiego uczył go poeta Mieczysław Jastrun, a do podjęcia prób literackich usilnie namawiał Stanisław Ignacy Witkiewicz. Z racji urodzenia (rocznik 1921) Jerzy Pomianowski był świadkiem a często i bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń, które przeorały XX wiek, pozostawiając trwały i niezatarty ślad w historii i w ludziach, którym przyszło wtedy żyć. Stąd często myślą wraca w przeszłość i przy okazji zastanawia się nad rolą inteligencji polskiej w minionych, dramatycznych latach. Jego przemyślenia niezmiennie dotykają spraw istotnych, a te dotyczące kultury mają zdecydowanie charakter ponadczasowy, co szczególnie nam, pozytywnym maniakom książkowym, sprawia ogromną radość, bo jak można się nie ucieszyć ze słów Profesora, który kategorycznie stwierdza i podaje swoją prywatną definicję inteligenta, którym według niego jest czytelnik książek! Takich budujących lektur życzmy sobie w 2017 roku! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Mgła. O powojennej Jeleniej Górze. Leszek Żuk
Co łączy stary gród nad Bobrem, szwedzkich najeźdźców z XVII wieku, grobowiec Glogerów, córkę komendanta Johanna Stake, profesora Grundmana, fotografie z zakładu Jäschkego, żydowskie dzieci, Rabina Loewe, milicjanta z powojennej Jeleniej Góry i tragiczne wypadki na Grzybku? Współczesne śledztwo prowadzone przez inspektora Leonarda Korewicza i aspiranta Michała Bednarskiego w sprawie tajemniczej śmierci dr Jürgena Glognera odsłania kolejne fragmenty historii Jeleniej Góry . Kluczem jest szyfr i epitafium, motywem ciekawość i chęć odnalezienia skarbu, uczestnikami zdarzeń stają się kolejno ludzie źli i ludzie szlachetni. Historia, którą proponuje Leszek Żuk pobudza zarówno wyobraźnię, jak i angażuje logikę. Czy to wystarczy, kiedy nad wszystkim panuje mgła? Jelenia Góra w 1945 roku kusiła ludzi, którzy szukali ucieczki od własnej przeszłości, łupieżców poniemieckich majątków oraz tych, którzy chcieli odnaleźć swoje miejsce po tragedii wojny. Jelenia Góra zawsze przyciągała ciekawe historie. Leszek Żuk doskonale rozumie magię tego miejsca, uczynił z niej temat sensacyjny. Obok ciekawego kryminału ta książka jest również przyjemną lekcją historii.
Mgła jest jedną z trzech laureatek I edycji Konkursu Literackiego „z Biblioteki Ducha Gór”. Książka jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Smoki na zamku Ukruszon .Terry Pratchett
Smoki na zamku Ukruszon to zbiór opowieści idealnych dla najmłodszych czytelników oraz prawdziwa gratka dla starszych miłośników twórczości Pratchetta! Świetne poczucie humoru oraz cała gama zabawnych postaci, które rozbawią czytelników do łez, to już znak rozpoznawczy tego autora. Jak sam mówi: „Wystąpią w nich smoki i czarodzieje, radcy i burmistrzowie, żądny przygód żółw i potwór z jeziora, a także rozliczne spiczaste kapelusze oraz mniej liczne magiczne zaklęcia (z których tylko garstka działa tak, jak powinny)”. Całość okraszona jest bardzo śmiesznymi ilustracjami!
Książka dla dzieci małych i dużych od lat 6 do 106! Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ze sztambucha starego komucha. Andrzej Kalinin; czyta Jacek Kiss
PRL przedstawiony w sposób barwny i śmieszno-straszny. Powieść obejmuje okres od zakończenia wojny do przełomu 1989 roku. Zwierzenia tytułowego bohatera pokazują czasy komuny w sposób groteskowy i humorystyczny. Nie jeden raz można uśmiać się śledząc perypetie Bożydara Polaka, którego imię i nazwisko nijak miało się do jego politycznych przekonań i w partyjnym środowisku często stawało się przyczyną żartów i uprzedzeń. Tytułowy bohater to komunista z przekonania, jednak potrafiący naginać swoje poglądy do aktualnych potrzeb, zwłaszcza tych egoistycznych. Najbardziej zabawne są relacje między Bożydarem i jego szwagrami-bliźniakami, którzy słyną w okolicy z nieobliczalnych pomysłów. Przez swoje zwariowane wyskoki wciąż popadają w tarapaty i wciągają w różne afery przerażonego Bożka, który drży na myśl o utracie partyjnej pozycji. Polecam tę mówioną wersję książki- jest mistrzowsko odczytana przez Jacka Kissa. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group