Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 2944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 3 czerwca 2016, 8:11
Aktualizacja: Piątek, 10 czerwca 2016, 8:35
Autor: KK/jel
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Nie dochodzą tylko listy nienapisane”, „Opowieści ostateczne” oraz „Fach, że ach ! Od smykałki do profesji” – to trzy kolejne książki polecane naszym Czytelnikom przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego warto się w nich zaczytać ?

Nie dochodzą tylko listy nienapisane. Michaił Szyszkin
Kto dziś pisze listy? Nie maile, nie SMS-y, tylko te tradycyjne, zaczynające się np. tak: „Dziś nareszcie listonosz przyniósł od Ciebie list”! Kto jeszcze pamięta powieść epistolarną? Pewnie tylko studenci filologii czytają „Niebezpieczne związki” de Laclosa. A jednak! Okazuje się, że współczesny i bardzo nowoczesny pisarz, uchodzący za postmodernistę, powrócił do, zdawałoby się, staroświeckiej i zarzuconej formy. Główne motywy tej przepięknej i wzruszającej opowieści też wydają się nie z naszych czasów: On i Ona, wojna, miłość i śmierć, tęsknota i niespełnienie. Jak u Czechowa! Bo też Michaił Szyszkin, jeden z najwybitniejszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy rosyjskich, na stale mieszkający w Zurychu, uznawany jest przez krytyków za najlepszego spadkobiercę bogatej tradycji literatury rosyjskiej. Ten wnikliwy obserwator ludzkich spraw jest również niezwykle ceniony przez czytelników. Czy zakochani onegdaj w Buninie, Czechowie, Turgieniewie odnajdziemy w prozie Szyszkina ślad i wspomnienie tamtych wzruszeń? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (kh)

Opowieści ostateczne. Leszek Różański, Kalina Jaśko, Piotr Syposz
Troje ludzi z izerskiej wioski Kopaniec, zainspirowanych miejscem, w którym żyją oraz jego historią, przygotowało dla czytelników (i nie tylko) publikację, która przenosi w czasie. Opowieści ostateczne to 20 historii, wybuchające kolorami ilustracje i piosenki rodem z tawerny. Bohaterem książki jest Kopaniec, każda z opowieści to inny okres historyczny, inny temat i inni ludzie. Każda z nich to magia miejsca inspiracja dla wyobraźni. W tym „Kopanieckim teatrze” na scenie pojawi się m.in. wiedźma, rycerz, beginka, Powrotnik, szklarz i anioł, Wiescholz, listonosz w tańcu ze śmiercią, laboranci i lirnik, który, jeśli chcecie, oprowadzi was po magicznych miejscach.
W tle wielka historia, rewolucje religijne, inkwizycja i husyci, powodzie i wojny. Pierwsza opowieść to rok 1281, a ostatnia? Może jeszcze się nie skończyła. Opowieści ostateczne to lektura na jeden wieczór, prawdopodobnie tyle zajmie Wam jej przeczytanie. Sprawą magii Kopańca jest to, że długo potem mieszka w głowie. Wyobraźnia podsycana muzyką i ilustracjami w końcu zawiedzie pod Sowi Kamień w poszukiwaniu Wiedźmowej Polany. Książka dostępna w zbiorach regionalnych Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Fach, że ach ! Od smykałki do profesji… - tekst SILVIE SANŽA, ilustracje MILAN STARÝ
Wielka ilustrowana księga zawodów, fachów i profesji. Fach, że ach! czyli Od smykałki do profesji to bajecznie szczegółowa edukacyjna książka obrazkowa, w której młody odbiorca zobaczy siedemnaście różnych środowisk pracy oraz dziesiątki profesji z nimi związanych. Każde z nich przedstawione jest na dwóch rozkładówkach. Pierwsza rozkładówka to rzut oka z góry i na wskroś np. przez teatr, lotnisko, itp. Druga rysunkami i krótkimi opisami przybliża dziecku pracę kilku-kilkunastu pracowników danego środowiska. Czym zajmuje się kontroler ruchu lotniczego? Czy barista to dentysta, a instrumentariuszka gra w orkiestrze? Gdzie pracuje dekarz, a gdzie toromistrz? Po co w teatrze inspicjent, a na lotnisku sokolnik? Znajdziesz w tej książce ponad trzysta różnych zawodów, fachów i profesji, które warto poznać. Niektóre są naprawdę niezwykłe!
Odwiedź z nami kosmodrom! Zobacz, kto pracuje w szpitalu, kto na farmie, a kto w hotelu. Zajrzyj na plan filmowy i do redakcji gazety. A może ciekawi cię praca ratownika górskiego, interesuje moda lub balet? Może lubisz liczyć i planujesz zostać bankierem? Sprawdź do czego masz smykałkę! Czy już wiesz, co będziesz kiedyś robić w pracy? "Fach, że ach" to książka i dla małych i dla dużych. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group