Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 6900
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żacy do pracy

Wtorek, 20 czerwca 2006, 0:00
Autor: Daria, TEJO
Jelenia Góra: Żacy do pracy
Fot. Jelonka.com, Daria
Na jeleniogórskich uczelniach jeszcze trwa sesja egzaminacyjna, ale trzymiesięczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Nie dla wszystkich będzie to jednak czas laby. Coraz więcej studentów latem zamierza pracować, a nie odpoczywać.

Co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, dziś jest rzeczywistością.
– Studenci wyjeżdżają za granicę, aby tam zarabiać w euro, a ofert nie brakuje. Jeszcze bardziej pomagają znajomości, a Polaków tam coraz więcej – usłyszeliśmy od jednej ze studentek Akademii Ekonomicznej.

Wśród dziewcząt dużym powodzeniem cieszy się praca w charakterze opiekunki do dzieci, tak zwane au pair. – W ubiegłym roku byłam we Francji u bardzo miłego małżeństwa z dwójką chłopców. Opłaciło się – opowiada Marta, która również i w te wakacje zamierza tam wrócić.
Panowie wolą zatrudnienie w gastronomii. A ofert dla studentów, zwłaszcza w wakacje nie brakuje. Trzeba znać jako tako angielski, ale dziś to chyba nie jest problem.

Ci, którzy nie mają ochoty na zagraniczne wojaże, mogą dorobić w kraju. W nadmorskich kurortach są oferty pracy głównie w gastronomii. Ale – jak nam powiedział Rafał, jeden ze studentów Kolegium Karkonoskiego – nie jest łatwo. Duża konkurencja a zarobki – przeciętne.

– Czasy luzackich studenckich wakacji dla wszystkich minęły. Nawet licealiści i gimnazjaliści – zamiast jeździć na obozy, czy kolonie, szukają jakiegoś płatnego zajęcia. Nie brakuje też studentów, którzy na lato szukają stażów w dużych firmach. Często nawet niepłatnych. Ale potem mogą pochwalić się zdobytym doświadczeniem – mówi Rafał Andrzewski, socjolog.

Spokojnej kanikuły nie będą mieli żacy, którym na egzaminach powinęła się noga. Czekają na nich wrześniowe poprawki.
Wszystkim życzymy powodzenia na egzaminach i udanych wakacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group