Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5951
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zacofana stacja

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 15 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 15 lipca 2006, 11:01
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Pusto wygląda jeleniogórski dworzec podczas wakacji. Jeszcze kilka lat temu trzeba było wcześniej zajmować miejsca w pociągu i zawczasu kupić bilet, aby uniknąć stania w długiej kolejce przed kasą i podróży w wagonowym korytarzu.

Dziś tłumek przed okienkami kasowymi zbiera się rzadko. Mimo lata i bardziej częstego podróżowania, coraz mniej osób decyduje się na jazdę pociągiem do miejsc letniego wypoczynku. I to mimo korzystnych ofert, które spółka PKP Intercity zaproponowała pasażerom.

– Jadę na wakacje do Mielna. Podróż koleją to w tym przypadku gehenna. Najpierw do Wrocławia, później przesiadka – pociąg do Kołobrzegu i stamtąd jeszcze autobusem. Wolę dojechać bezpośrednio na wybrzeże kursowym autokarem – wyjaśnia Marta Kozakowska.
Podróż koleją można jeszcze bardziej skomplikować wybierając połączenie do Kołobrzegu z dwoma przesiadkami: we Wrocławiu i w Poznaniu.

Wprawdzie w wakacyjnym rozkładzie jazdy pojawiły się udogodnienia dla turystów. Mogą dojechać bezpośrednio do Gdyni, Szczecina, Krakowa. Jednak – jak zauważyliśmy – oferta przewoźnika nie cieszy się spodziewanym zainteresowaniem. Spółka Intercity tłumaczy, że za wcześniej jeszcze na oceny, bo to dopiero trzeci tydzień wakacji. Sądząc po frekwencji na jeleniogórskim dworcu, rekordu przewozów koleją mieszkańcy i turyści wyjeżdżający i przyjeżdząjący do stolicy Karkonoszy nie pobiją.

– Nie poprawił się standard podróżowania. Wagony są stare i przybrudzone. W takim mieście, jak wasze, ciężko to zrozumieć. Przecież to region turystyczny. Koleje powinny ludzi przyciągać, a nie odstraszać – mówią Iwona i Sławek z centralnej Polski, którzy przyjechali na wakacje do Szklarskiej Poręby.

Przewoźnik przyznaje, że stan taboru, który dojeżdża do Jeleniej Góry, nie jest najlepszy. I nic nie wskazuje na poprawę tej sytuacji. Kursują tu stare wagony pamiętające jeszcze lata PRL. Nowsze kierowane są na strategiczne linie, po których jeżdżą pociągi ekspresowe i składy Intercity.

Kto chce wygodniej przejechać się pociągiem, musi najpierw spędzić ponad trzy godziny w niewygodnym, hałaśliwym i dusznym składzie do Wrocławia. Jak widać amatorów na taką przygodę z koleją brakuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin 15-07-2006 11:50
Zaraz pojawią się tradycyjnie opinie dotyczące upadku kolei w regionie. Niemniej może warto byłoby zainteresowac sie samym budynkiem dworca i to niekoniecznie majac na myli jego funkcję kolejową.Wspominałem kiedyś już na forum, że szkoda aby dość duży budynek o wartości historycznej powoli popadał w zapomnienie razem z koleją.Ostatecznie dworzec nie leży gdzies poza miastem a blisko centrum, zatem może warto byłoby zagospodarowac ten obiekt tworząc w nim punkty usługowe, jakieś centrum informacji turystycznej, biura czy choćby np fajną kafejkę.Wiadomo ze dopóki bezie ten obiekt właśnością jednej ze spółek PKP to raczej marne szanse, ale w niektórych miastach sa próby przejęcia dworców przez władze i sensowne wykorzystywanie tych obiektów. Wszystko wskazuje na to, że niebawem tory będą służyły jedynie kolei towarowej, więc pierwotne przeznaczenie dworca z pewnoscią będzie musiało zostać zmienione. Najgorzej tylko, jesli miałoby to się zakończyć dewastacją zabytkowego budynku, co na pewno nie przyniosłoby chluby naszemu pięknemu miastu.
~właściciel buldożera 15-07-2006 13:37
zburzyć dworzec wyciąć tory już nie potrzeba nam pociągów
~ktośka^^ 15-07-2006 14:34
taaaaaaak.ciekawe co zrobia jak skończą się naturalne surowce....już po woliu za granicą kolej wraca do łask(np. najszybsza kolej we Francji 500 km/h.nieprzydatna??) U Nas nikt nie dba o kolej i dlatego tak a nie innaczej się dzieje
~rys 15-07-2006 14:42
Ty bus tylko burzył a zbudowałeś to.Myśl trochę.
~IgorekYa 15-07-2006 15:34
Coraz więcej ludzi decyduje się na jazdę autobusami PKS ,dlatego że przejazd pociągiem wiąże się z ryzykiem(nie wiadomo kto nam wejdzie do przedziału). Mimo iż pociąg jest wygodniejszy ze względu, że można się rozprostować i skorzystać z toalety - jazda jest długa a bilety często droższe od biletów PKS.
~JaGo 15-07-2006 20:21
bardzo ladne zdjecia:D takie taki...pomyslowe brawo dla fotografa!! wiecej takich "ladnych" zdjec!! PZDR
~Kazio 15-07-2006 22:04
A propos komentarza Jeleniogorzanina-proszę zajrzeć na stronę PKP>info prasowe>hasło-Giżycko.I jeszcze jedno vis a vis dworca jest wejscie do schronów plot,tam można urzadzić coś-piwiarnię pub,ale to pod rozwagę nowego samorządu.
~IgorekYa 16-07-2006 10:51
do Kazio: Wyobrażasz sobie, żeby jakiś pijany małolat wyszedł (z piwiarni zrobionej z dworca PKP) i coś mu się pokiełbasiło we łbie i wszedł na tory pod jadący pociąg ?! A tak poza tym to władze nie mają nic do rozważania, ponieważ jest to budynek PKP. Ps. Gdyby to była stacja przy opuszczonym torowisku to bym się zgodził, ale tam wciąż jeżdżą pociągi !
~Jelenogórzanin 16-07-2006 11:59
Wprawdzie Kazio wspominał o jakichś schronach a nie samym budynku dworcowym, to jednak zgadzam, się z tym na co zwraca uwagę IgorekYa.Jeśli nawet zupełnie zniknie rozkład jazdy pociagów osobowych, to składy towarowe zapewne jeszcze długo będą jeździły chociazby do Węglińca. Najważniejsze jest takie uzytkowanie dworca, które pozwoli na jego mądre zagospodarowanie. Nie można dopuścić, zeby z powodu braku pomysłu jedynym rozwiązaniem zostało zamurowanie drzwi i okien dla ochrony przed wandalami, którzy to lubią szczególnie nicszczyc dworce czego przykładem jesta stacja w JG-Cieplicach.
~Kazio 16-07-2006 14:22
Do tych na górze/jeleniog&Igorek/.Zamknięcie stacji to byłaby zbrodnia-burzyć to każdy glupi potrafi.Kierunek rozwoju turystyki idzie na wyjsciu z samochodu.A przejazd koleją z Harrachowa/piwko na stacji/-Szklarska-Sobieszów/zamek i coś na ząb na stacji/-Cieplice/spacerek po parku+kibelek,na dworcu/-JG,obiadek na dworcu itp.Autko zaś można też przerzucic z Harrachowa do JG-nie.Po drodze wszyscy coś zarobią -oprócz PKP- ale oni nie chcą. Czy więc rozwiązania z Gizycka są żłe? A czy w tych lochach naprzeciwko to nie można zrobić COŚ np muzeum tortur UB lub Gestapo?Albo izbę wytrzeżwień małolatów.Ale do tego wszyskiego potrzeba ludzi z wizją a tę winni mieć przyszli samorządowcy ,których WY SAMI wybierzecie.Ja będę się zaś śmiał z pozycji ul.Świerczewskiego-zrozumieli ???
~Emeryt 16-07-2006 14:42
Niemożliwe??? Jeszcze miesiąc temu jakiś nawiedzony na tym Forum najpewniej w pijanym widzie mamrotał coś o superszybkiej kolei z JG do Wrocławia !!! Zbeształem go bo bzdety wierutne gadał. Teraz za to odwrotnie! No to jak w końcu z tą koleją? Zamykamy?
~do emeryta! 17-07-2006 22:45
Nic nie zamykamy.Cyba, ze emerytow!"Nawiedzony" z forum mial racje!SUPERSZYBKIE slkady rusza z JG w 2016 roku!
~Arek 23-07-2006 14:54
Do JaGo: Dzięki za ocenę, staram się jak mogę ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group