Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11248
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zabytkowe szybowce na jeleniogórskim niebie

Piątek, 13 maja 2016, 11:31
Aktualizacja: Sobota, 14 maja 2016, 8:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zabytkowe szybowce na jeleniogórskim niebie
Fot. Przemek Kaczałko
Od 12 do 19 maja miłośnicy lotnictwa mogą przybywać na Górę Szybowcową, aby zobaczyć maszyny z różnych okresów historii. Podczas Zlotu Szybowców Zabytkowych zobaczymy m.in. Grunau Baby, czyli „dziecko Jeżowa” oraz kilkanaście innych modeli z Polski, czy Niemiec.

Na szybowcach wylatałem ponad 1700 godzin – wspominał Stanisław Błaszak, emerytowany pilot PLL „Lot”. Jeżów Sudecki, dawniej Grunów – polska wioska, która w przeszłości należała również do Czech, Prus oraz III Rzeszy – to miejsce, gdzie powstała druga szkoła szybowcowa na świecie.

Najstarszym okazem, który zaprezentuje się na naszym niebie będzie „Niech to diabli” - szybowiec budowany w Niemczech w latach 20. XX w. - To jest drewniany, prosty szybowiec, budowany przez studentów ze Szwecji. Przy produkcji posługiwano się młotkiem i gwoździkami, nieraz ten gwóźdź szedł w niewłaściwe miejsce – w palec i dlatego tak go nazwali – opowiadał Stanisław Błaszak, który chwali również Grunau Baby. - W sumie był wyprodukowany w ilości ponad 5000 egzemplarzy. Był bardzo prosty, tani i nadawał się nie tylko do treningu, ale i do akrobacji – dodał S. Błaszak.

Szybowce będą startować z Góry Szybowcowej za wyciągarką, bądź za holem samolotu – powiedział Krzysztof Olkiewicz z Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Organizatorzy zalecają, aby ze względów bezpieczeństwa nie podchodzić pod górę południowym i wschodnim zboczem, a jedynie od strony Jeżowa Sudeckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
913
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group