Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7029
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Za co płacimy?

Wtorek, 15 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 14:15
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Opłaty, jakie ponoszą lokatorzy największych jeleniogórskich spółdzielni są zróżnicowane. Najniższe stawki eksploatacyjne nalicza Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mieszkańcy spółdzielczych bloków na ulicach Moniuszki, Elsnera i Noskowskiego płacą 1,06 zł/mkw. Wyższe opłaty nalicza spółdzielnia Ostoja. Jej lokatorzy z osiedla Orle płacą 1,29 zł, podobne stawki stosuje Związkowiec (kilkanaście bloków na Zabobrzu).

Lokatorzy z Ostoi płacą najwięcej w mieście na fundusz remontowy –1,50 zł za metr kwadratowy, podczas gdy w innych spółdzielniach fundusz remontowy jest zwykle ustalany na poziomie 53 – 75 gr za mkw.

Rzeczywiście, płacimy sporo, ale dzięki temu nasze budynki i osiedle wygląda estetycznie – mówi Józef Szafran z Orlego. Opłaty na fundusz remontowy wydawane są na ocieplanie ścian, dachów i wymianę okien. Dzięki temu lokatorzy płacą mniej za ogrzewanie.

Z podobnych powodów wysokie opłaty na fundusz remontowy wprowadziła spółdzielnia mieszkaniowa w Bolesławcu. Jej lokatorzy płacą 1,31 zł za mkw.
– Odrabiamy zaległości remontowe z lat przed rokiem 1998. Wtedy nic w budynkach nie robiono – mówi prezes Bolesławianki, Piotr Hetel.

Inną politykę finansowania ocieplania budynków stosuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jeśli mieszkańcy poszczególnych bloków godzą się na modernizację, za ocieplenie płacą oddzielnie. Średnio ok. 1 zł za mkw. miesięcznie przez kilka lat. W rezultacie mieszkańcy JSM na remonty wydają podobne sumy jak lokatorzy Ostoi.

* Mecenas Jan Kiliszkowski:
Wysokość opłat w spółdzielniach jest ustalana uchwałą. Każdy członek spółdzielni może poprosić o wgląd do dokumentów, na podstawie których wyliczono opłaty. Spółdzielnia nie może odmówić ich udostępnienia. Jeśli nie zgadzamy się ze stawkami, można ją zaskarżyć w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Nie wystarczy jednak stwierdzenie lokatora, że jest zbyt drogo. Przed sądem musi udowodnić, że koszty zostały zawyżone.
Najlepiej takie pozwy składać grupowo z innymi lokatorami, którzy nie zgadzają się z wysokością opłat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group