Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8419
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z wizytą na półwiecze Erftstadt

Poniedziałek, 15 lipca 2019, 11:53
Aktualizacja: Wtorek, 16 lipca 2019, 6:48
Autor: Stowarzyszenie Przyjaźni i Współpracy
Jelenia Góra: Z wizytą na półwiecze Erftstadt
Fot. Stowarzyszenia Wspierania Przyjaźni Jelenia Góra – Erftstadt KED
W dniach 06 – 07 lipca miasto partnerskie Erftstadt (Nadrenia–Westfalia) Jeleniej Góry świętowało jubileusz 50 – lecia połączenia 20 miejscowości i miasteczek w jedno miasto pod nazwą Erftstadt.

Na zaproszenie burmistrza Volkera Ernera w uroczystościach wzięła udział delegacja Miasta Jelenia Góra w składzie: Janusz Łyczko - zastępca prezydenta, Wojciech Chadży – przewodniczący Rady Miasta i Bożena Wachowicz-Makieła - vice przewodnicząca Rady Miasta oraz ośmioosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Wspierania Przyjaźni Jelenia Góra – Erftstadt z jego przewodniczącą Aleksandrą Kaczmarek i jej zastępcą Ewą Olchówką na czele.

Myślą przewodnia wizyty było hasło: Freunde besuchen Freunde/ Przyjaciele odwiedzają Przyjaciół. Oprócz bogatej oferty imprez jubileuszowych przygotowanych przez Miasto Erftstadt, niemieccy przyjaciele przygotowali na nasz pobyt dodatkowy atrakcyjny program - mówi Aleksanda Kaczmarek. W jej programie znalazła się wycieczka do Kolonii. Gospodarze zabrali nas na zwiedzanie miasta, którego punktami były: wizyta w Rautenstrauch-Joest-Museum (etnologiczne muzeum firmowane nazwą „Kultury Świata”), gdzie na 3600 m² powierzchni wystawowej jest nowoczesna koncepcja ekspozycyjna różnych kultur świata, a to przyczynia się do pogłębiania tolerancji, pobudza ciekawość i daje wiele przyjemności zwiedzającym; Katedra Kolońska; Promenada nad Renem. Na koniec dnia mieliśmy Brauhaus – Tour – wizyty z przewodnikiem w czterech najsłynniejszych piwiarniach kolońskich: Früh am Dom, Gilden Kölsch, Brauhaus Päffgen, Zum Pfaffen. W ostatniej była kolacja tradycyjnej kuchni niemieckiej. Oczywiście w każdej piwiarni była degustacja słynnego kolońskiego piwa Kölsch. Kolejne atrakcja to: wycieczka do Bonn – zwiedzanie miasta. Z Bonn popłynęliśmy statkiem po Renie do Königswinter. Kolejką wąskotorową Drachenfelsbahn (najstarsza z czterech działających do dziś w Niemczech kolei zębatych) wjechaliśmy na Drachenfels (289 m n.p.m.) skąd roztacza się wspaniały widok na romantyczną dolinę Renu.

Wszystkie uczestniczki z Jeleniej Góry były zachwycone programem i gościnnością przyjaciół z Erftstadt. Udział w oficjalnych uroczystościach jubileuszowych był wielkim przeżyciem zwłaszcza dla Aleksandry Kaczmarek, która, jako jedyna ze składu tegorocznej delegacji, brała udział w jubileuszu 25-lecia Erftstadt. Szczególnie wzruszające było jej spotkanie z dr. Franzem-Georgiem Ripsem, który będąc wówczas burmistrzem Erftstadt, był głównym orędownikiem nawiązania kontaktów z miastem Jelenia Góra, wynikiem czego było powstanie Freundeskreis Erftstadt – Jelenia Góra (12.11.1991r) z siedzibą w Erftstadt, a następnie (03.05.1992r) powołanie Stowarzyszenia Przyjaźni i Współpracy Jelenia Góra-Erftstadt z siedzibą w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
25%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
48
Tak
38%
Nie
60%
Nie wiem
2%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group