Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6268
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z telewizorem na... specjalny śmietnik

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2007, 17:44
Autor: TEJO
Fot. xxx
Miasto zamierza rozwiązać kłopot ze składowaniem zużytego sprzętu elektronicznego.

Określone wymogi w tej kwestii nałożyła Unia Europejska, ale w większości pozostają one na papierze. W praktyce ludzie, choć powinni składować zepsute lub zużyte telewizory, pralki czy lodówki w określonym miejscu, wyrzucają je na zwykły śmietnik.

Po części jest to wina sklepów z elektroniką, które powinny zapewnić punkty zbiórki, jednak nie czynią tego. – Nie dostaliśmy żadnych zarządzeń w tym celu z centrali – dowiedzieliśmy się w jednym z większych sklepów z elektroniką przy centrum handlowym na Zabobrzu. Sprzedawcy mówią, że kupujący w zasadzie nie pytają, co zrobić ze zużytym sprzętem. – Jak nie pytają, to nie informujemy – dodał pan z obsługi.

Co to oznacza w praktyce, doskonale wiedzą pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz zbieracze złomu. Dla tych ostatnich pralka, czy lodówka to cenne znalezisko. Dla pierwszych – raczej kłopot. Żelastwo trudno zapakować do śmieciarki.

Problem ma zniknąć dzięki staraniom wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego, który zapowiada zorganizowanie tak zwanego punktu dobrowolnego składowania elektronicznych odpadów. Ma on powstać na terenie MPGK przy ulicy Wolności.
Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że miasto nie zapewni transportu dla cięższych zużytych gratów. Mieszkańcy zainteresowani troską o środowisko będą musieli sami zadbać o ich dostarczenie.

Wywozem i utilizacją ma się zająć MPGK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~iga 22-03-2007 10:30
Czy będziemy musieli za to zapłacić? Czy może wzrośnie opłata za wywóz śmieci, a tym samym czynsz?
~roman 22-03-2007 10:49
Zgodnie z ustawę z lipca 2005r sprzedawca sprzętu elektronicznego zobowiązany jest przyjąć stary sprzęt elektroniczyny od klienta, który zakupił u niego nową rzecz. A w przypadku dostawy do domu klient ma prawo poprosić sprzedawce aby ten odebrał od niego zużyty sprzęt. Tak samo wygląda sprawa ze świetlówkami, bateriami itp... Nie może byc mowy o odpłatności za odbiór zużytego sprzętu, kosztami obciąża sie producenta lub hurtownika czyli opłata utylizacyjna wliczona jest w cene nowego sprzętu. Tak postępują duże sieci handlowe, które dbaja zarówno o klientów jak i środowisko naturalne. Niestety mali handlarze mają wszystko i wszystkich w nosie.
~123 22-03-2007 11:12
Nie ma nic za darmo-powinno być więcej sortowania śmieci-góra w Siedlęcinie ROŚNIE. Jeśli miast tego nie zrozumie utoniemy w śmieciach. Piwo jest sprzedawane w różnych butelkach, a połowa jest niezwrotna. Mieszkańcy bloków niestety będą płacić drożej za wywóz śmieci, albo każdy blok będzie miał wstępną sortowni. W domkach jednorodzinnych sortowanie-a jak nie to kara-tak jest np. w Niemczech. A swoją szosą Dojcze przysyłają nam swoje śmieci –ciekawe dla czego??
~Realia 22-03-2007 12:16
W niemczech zamawia sie przyjazd ''MPGK'' Placi sie 25 euro i wywoza stare niepotrzebna graty. Problem rozwiazany.Mysle ze za pobraniem 10-20zl w Jeleniej Gorze,jak i w calej polsce sluzby komunalne mialy by problem zglowy.Wtedy miasta bylyby w miare oczyszczone z nietypowych smieci :)
~do Realia 22-03-2007 14:44
Ciekawe gdzie by to zwozili. chyba ze śmietnika na śmietnik;p;p to nigdy się nie uda
~1506 22-03-2007 15:09
Kupiłam telewizor i chciałam oddac stary-zgodnie z ustawą. Przywożący chcieli ode mnie 20 zł za odbiór starego, a w sklepie nie wiedzieli, co z tym fantem zrobić.Powstała "nisza" i niektórzy próbują to wykorzystać.
~Realia 22-03-2007 15:33
A czy ktos widzial na wlasne oczy jak to sie odbywa...Przyjezdza wielka smieciara i wszystko mieli na pyl ...Metal jest zabierany osobno i wieziony do fabryki na przetop
~cezar 22-03-2007 20:08
We wrześniu ubiegłego roku kupiłem nowy telewizor.Stary jeden ze sklepów zabrał bez problemu za darmo.
~Tonnny 22-03-2007 23:53
u mnie nic na smietniku nie stoi długo zaraz złomiarze wynoszą wiec nie wiem w czym problem ostatnio wywalilem telewizor stal moze z 20min
~do roman'a 29-03-2007 13:50
jest dokładnie na odwrót, przy zakupie pralki w TESCO specjalnie naciskałem, czy odbiorą stara pralkę która w małym mieszkanku Zabobrzańskiej betoniarni stanowi problem i otrzymałem odpowiedź, że owszem powinni ale nie mają co z tym robić. Oczywiście pewnie kierownictwo powie cos innego, ale jaka jest rzeczywistość to najlepiej samemu sprawdzić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group