Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6777
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Z przeszłością w przyszłość"

Środa, 19 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 12:38
Autor: Danuta
   W dniach 25.08.2005r - 28.08.2005r. w Jeleniej Górze na dawnym poligonie wojskowym po Wyższej Szkole Wojsk Radiotechnicznych przy ul Podchorążych z okazji 60 lecia ZHP miał miejsce Zlot Dolnośląskiej Chorągwi ZHP. Patronat nad imprezą pt: "Z przeszłością w przyszłość" objął Poseł na Sejm RP Minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński.

     W zlocie wzięło udział ok. 1300 harcerzy z Dolnego Śląska oraz mieszkańcy miasta Jelenia Góra i powiatu Jeleniogórskiego, w tym wielu turystów. Podczas zlotu nie zabrakło obecności Policji Jeleniogórskiej i Straży Ochrony Kolei.

     Na spotkaniu, w ramach prowadzonego przez KMP w Jeleniej Górze programu prewencyjnego pt: "Nie daj się uzależnieniom!" przeprowadzono prelekcje na tematy dot. wszelkich zagrożeń, w tym w drodze do i ze szkoły, ze strony osób obcych i agresywnych psów.

     Inspiracją do zorganizowania zlotu to: Obchody 60-lecia harcerstwa na terenie Dolnego Śląska, poznanie historii dolnośląskiego harcerstwa, prezentacja i podsumowanie dorobku środowisk harcerskich Chorągwi Dolnośląskiej oraz popularyzacja walorów turystycznych Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego.

     Spotkano się na jeleniogórskich błoniach, aby wszyscy ponownie mogli wspólnie zasiąść przy jednym ognisku, połączyć się nie tylko z sobą, ale z całym światem i opowiadać o swoich pasjach oraz marzeniach. Np. krótkofalowcy, uczestnicy tegorocznego Harcerskiego Obozu Łącznościowo- Turystycznego ZORZA zaraz po dotarciu na miejsce zlotu 25 sierpnia, rozbili namioty i zasiedli do wspólnych śpiewanek i zabaw integracyjnych. Po rozbiciu namiotu łącznościowego i uruchomieniu sprzętu nawiązali pierwsze łączności radiowe.

     Najmłodsi uczestnicy spędzali natomiast czas na rycerskim bajkowisku.
Pod tą nazwą kryją się zajęcia przygotowane dla gromad zuchowych. Program ten zapewnił najmłodszym dzieciom mnóstwo szalonej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Wszystko zaczęło się od dziesięciominutowych scenek, które gromady przygotowały jako zadanie zadaniem przedzlotowe. Zuchy przedstawiały legendy bractwa, w którego rolę się wcieliły na czas zlotu. W przerwach organizatorzy prowadzili pląsy i śmieszne zabawy, w które równie chętnie jak zuchy, angażowali się harcerze i instruktorzy. Na koniec bajkowiska niespodzianka... zuchole przedstawili scenkę z legendą o powstaniu Jeleniej Góry.

     Zajęcia dla harcerzy i harcerzy starszych to między innymi fotozabawa, czyli gra terenowa polegająca na odnajdywaniu miejsc i obiektów przedstawionych na wręczonych uczestnikom zdjęciach. Chęć udziału w zabawie zgłosiły 22 ekipy, jednak tuż przed samą grą aż 28 szefów patroli przyszło po wytyczne, a następnie wyszło w teren, aby poznawać piękne i ciekawe zakątki Jeleniej Góry. Po zajęciach uczestnicy byli bardzo zadowoleni z walorów gry, jako sposobu na poznawanie nowych miejsc i obiektów. Wszyscy byli jednak zachwyceni życzliwością i miłym nastawieniem jeleniogórzan.

     W sobotę rano rozpoczęły się manewry techniczno obronne organizowane przez 18. Górską Drużynę Harcerzy Starszych "Cień" z Jeleniej Góry. Na manewry zgłosiło się dwadzieścia ekip liczących po 4-5 osób. Trasa gry to około dwóch godzin pełnych zadań z puszczaństwa i technik wojskowych. - Chodziło tutaj nie tylko o jak najszybsze wykonanie zadania, ale przede wszystkim o zgranie i współpracę zespołu. Do najciekawszych zadań należało m.in. zbudowanie piramidy z krzywo pociętych kołków, pokonywanie toru przeszkód oraz rozpalanie ogniska na czas i ugotowanie wody. Po zakończeniu biegu, na harcerzy czekała jeszcze jedna niespodzianka - park linowy. Jego budowa trwała od piątkowego poranku. Ale było warto... - Czasami było łatwo, a czasami ciężko. Najwięcej czasu zajęło kopanie dołu saperką, ale była to świetna zabawa.

     Dziennikarze TVP 3 Wrocław i instruktorzy chorągwi przygotowali telewizyjną relację z Jubileuszowego Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i wrocławskiego złazu seniorów. Prawie półgodzinną relację z obu harcerskich imprez zaprezentowano na antenie regionalnej Trójki.

      Na poczet zlotu przygotowano rozśpiewany i rozbawiony "namiot-kawiarenki zagranicznej", w której uczestnicy jeleniogórskiego zlotu mogli poznać nie tylko działalność zespołu zagranicznego Chorągwi Dolnośląskiej, ale przede wszystkim poznać skautów z partnerskiej organizacji - DPSG z diecezji Freiburg.

     Ponadto podczas zlotu przeprowadzono m.in. : turniej strzelecki, mistrzostwa piłki nożnej na trzy bramki, turniej Mausa, turniej "Bizonie piłki", zawody w "Kwadranta", turnieje siatkówki, manewry techniczno-obronne, turniej łuczniczy, konkurs piosenki, harcerski jarmark, patrol "Zaradnego Harcerza", park linowy oraz kino pod gwiazdami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group