Niedziela, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 6690
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z prawa użytkowania wieczystego za „grosze” na własność

Wtorek, 24 maja 2011, 14:12
Aktualizacja: Środa, 25 maja 2011, 7:21
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Z prawa użytkowania wieczystego za „grosze” na własność
Fot. TEJO
Gorąco było podczas dzisiejszego, dwunastego posiedzenia rady miejskiej w Jeleniej Górze. Radni wprowadzili do porządku obrad „własny” projekt uchwały, którego wdrożenie ma ulżyć mieszkańcom użytkującym wieczyście lokale i budynki na gruntach miejskich. Wkrótce będą mogli je zakupić za jeden procent wartości i zamienić na własność. „Za” byli wszyscy radni.

Choć projekt wypłynął najpierw z prezydenckich gabinetów, a potem – po modyfikacjach (99 procent bonifikaty zamiast proponowanych przez prezydenta 90) – został przedstawiony jako „inicjatywa wszystkich radnych, którzy się pod nią podpisali”, nie obyło się bez zatargów politycznych. Niektórzy radni z kłopotem przypominali sobie, że złożyli pod projektem autograf. Inni zaczęli nabierać wątpliwości co do sensu treści.

Część rajców miała pretensję, że propozycje odczytał radny Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości. Inni zwrócili uwagę, że na sali pojawiła się posłanka Marzena Machałek z PiS i chce wykorzystać uchwalenie nowości jako element swojej kampanii wyborczej. – To jest projekt ponadpartyjny – powiedział Miłosz Sajnog z Razem dla Jeleniej Góry dodając, że nie życzy sobie upolitycznienia tej uchwały, która jest dla dobra wszystkich mieszkańców. – Jeśli nie uchwalimy tego do 8 sierpnia, później nie będzie to możliwe ze względu na obostrzenia wprowadzone przez Senat RP – zaznaczyła Bożena Wachowicz-Makieła.

Z kolei radni Platformy Obywatelskiej wspierani przez zastępcę prezydenta Huberta Papaja proponowali kilka poprawek. H. Papaj szczególnie podkreślał wagę jednej: możliwości rozłożenia na raty płatności wynikającej z 99 procentowej bonifikaty. Miłosz Sajnog, który wdał się w kilkuminutową wymianę zdań (dość ostrą) z Hubertem Papajem, dał do zrozumienia, że te poprawki są po to, aby uchwała „nie przeszła”. Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości podejrzewali, że PO chce propozycję „uwalić”, bo na sali była posłanka Machałek. – Jestem tu zupełnie przez przypadek, bo przebywam teraz w Jeleniej Górze, a Sejm nie ma sesji – wyjaśniła nam pani poseł.

W końcu – mimo „burzy” przed uchwaleniem poprawek – przyjęto je. Całą uchwałę poparli – co się zdarza bardzo rzadko – wszyscy radni. Przyjęte prawo lokalne wychodzi naprzeciw właścicielom i współwłaścicielom różnych nieruchomości (w tym osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym), które użytkują mienie wieczyście. Po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego będzie można w Jeleniej Górze przekształcić status użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą 99 procent wartości.

Czy uchwała jest idealna? Radny Zbigniew Ładziński zaproponował, aby w przyszłości poszerzyć jej zakres o skrawki nieużytków, które niejednokrotnie stanowią mienie miejskie, ale użytkowane są przez właścicieli okolicznych posesji. A jeśli nie są – to szpecą miasto. Przy możliwości zakupu takich „fragmentów”, miasto miałoby mniej zobowiązań, a zainteresowani mieszkańcy – jasną sytuację.

O pozostałych sprawach poruszanych na dzisiejszej sesji poinformujemy w późniejszych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group